M

Soru Hücre Biçimini Koruyan Kopyala Yapıştır Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Malitogan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Malitogan

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar.
500 personelden fazla işçinin yer aldığı puantaj tablomuz var. Bu dosyada personel T.C. kimlik numaraları ile ad ve soyad hücreleri boş. Tabloyu kullanacak personel arkadaşlar buraları büyük ihtimalle manuel doldurmak yerine başka bir tablodan Ctrl+C Ctrl+V ile dolduracaklarından tablonun formatı bozulacaktır. Yazı fontları ile boyutları, hücre dolgu renkleri, çerçeveler vs. Hücrelerin belirlenmiş biçimlendirmelerini korumak için ne yapmalıyım? Bu konuda sayfa koruması yeterli olmuyor. (Örnek olması için ufaltılmış dosyayı ekliyorum)
İyi akşamlar.

Ekli dosyalar

Telefondayım.
Herhangi bir örnek belgeyi incelemedim.

Bir şeyi merak ettim;
tek hücre için mi kopyala - yapıştır işlemi yapılmaktadır, yoksa birden fazla hücreyi içeren bir alandan mı söz ediliyor.

Ömer Bey; puantaj sayfasına herhangi bir yerden kopyalanan bilgilerin formatını bozmadan sayfa koruması altında yapıştırma işleminden söz ediliyor.

Muhtemelen hücre, ben o kısma bakmadım kopyala yapıştırda sürekli Range sınıfın pastespecial yöntemi başarısız oldu hatası veriyordu. Nedenini tam olarak buldum. Kod içinde sayfa koruması kaldırıldığında kopyalama işlemi fiilen bitmiş oluyor. Bu nedenle change preserudrede kopyalamanın kaybolmadığını tespit ettim. Sorun çözüme ulaştı

@cesur
Cesur Hocam.
Göndermiş olduğunuz örnek dosyada ve asıl dosya da deneme yaptım ancak ekli resimde de görüldüğü üzere yapıştırdıktan sonra hücre formatı tamamen değişiyor.

Ekli dosyalar

• 1.webp
    1.webp
    6.8 KB · Görüntüleme: 3
  • 2.webp
    2.webp
    6.3 KB · Görüntüleme: 3
@Ömer BARAN
Ömer Hocam merhaba.
500 personelden fazla işçinin yer aldığı puantaj tablomuz var. Bu dosyada personel T.C. kimlik numaraları ile ad, soyad hücreleri boş. Tabloyu kullanacak personel arkadaşların yeterli Excel bilgisi olmadığından buraları büyük ihtimalle manuel doldurmak yerine (Veya özel yapıştırdan değerleri seçemeyeceklerinden) başka bir tablodan Ctrl+C Ctrl+V ile dolduracaklarından tablonun formatı bozulacaktır. Yazı fontları ile boyutları, hücre dolgu renkleri, çerçeveler vs.
Yapıştırma işleminin yapılacağı sayfa (Puantaj) korumalı sayfa. Kopyalama yapıldıktan sonra yapıştırma işlemi B7:C1000 aralığındaki hücrelere yapılacak. Ancak burada ilk personelin T.C. No. B7’de isim soyisim ise C7’de. İkinci persoenlin T.C. No. ve ismi ise B9 ve C9’da. Yani 1 satır atlayarak devam ediyor. Aradaki satırlara veri yapıştırılmıyor. Hücreler kilitli. B7:C1000 aralığındaki hücrelere toplu halde veri yapıştırılmıyor. Tek tek kopyala yapıştır yapılıyor.
B7:C1000 aralığından farklı bir hücreye tıklandığında yapıştırma işlemi gerçekleşmemeli.

Sn @Malitogan dosyanızdaki kodu aşağıdaki kod ile değiştirin. CTRL+C ve CTRL+V yi kullanarak işlem yapın.
Siz bu sonucu nasıl yaptınız. Yeteri kadar deneme yaptım. İşlemleri gönderdiğim dosya üzerinden gerçekleştirin. Sonucu bekliyorum

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(16 satır)

@Malitogan
Herhangi bir belgeyi incelemedim ve şu an bilgisayarda da değilim.
Veri kaynağı TC kimlik no ve ad soyad bilgileri başka bir excel belgesinde kayıtlı durumda ve veriler düzgün bir yapıda ise;
hedef dosyada sayfaya bir düğme eklenip bu düğme ile GÖZAT ekranı çağrılıp, bilgilerin olduğu excel belgesi seçtirilip verilerin tümü otomatik olarak alana yerleştirilebilir.
Şayet veri kaynağı belgenin konumu sabit/belli ise GÖZAT ekranı da olmadan verilerin tümü hedef dosyaya aktarılabilir.
Her iki durumda da satır atlama vs gibi şeyler, hücre biçimlendirmelerine dokunmadan işlem yaptırma vs kodlanabilir.

Mevzu personel/puantaj olduğuna göre; ad soyad, tc kimlik no, işe giriş tarihi gibi bir özlük belgesi/listesi zaten mevcut olmalı.
Belki de belirttiğiniz kopyala işlemi de bu belgeden yapılıyordur, bilemiyorum.

Yani kopyala yapıştır işlemine odaklanmak yerine olayın bütünü değerlendirilmelidir.

@cesur
Cesur Hocam günaydın.
Kusura bakmayın yoğunluktan dönemedim. Hakkınızı helal edin. Dediğiniz gibi 22'nci mesajda gönderdiğiniz dosyayı kullandım. 29'uncu mesajdaki kodu yapıştırdım. Nedense yine olmadı. Ayrıca tablonun başka yerinde değişiklik yaptığımda ekli resimde görüleceği gibi hata mesajı veriyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-12 155748.webp

Ekran görüntüsü 2023-11-12 155809.webp