V

Soru Günlere girilen verileri formülle getirme hk

valentino06

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,
Hazırlamış olduğum Excel tablosunda günlere girilen değerleri "E" sütununda bulunan değerlere göre "M15:V15" Sütunlarında yazılan kritere göre toplamak istiyorum. lütfen yardımcı olabilirmisiniz

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Veri doğrulama yaptığınız kısımda verinin sonunda boşluk var onu düzeltiniz.

Fanuc 1 kısmının sonunda. O nedenle formül kurgulaması uzun sürüyor, işiniçine bir KIRP giriyor. İş uzadığı için açıkcası bakmak istemedim .

Ali Hocam formülü uyguladım. ben herhalde anlatamadım. Hocam X16:OD500 arasına yazılan sayısal değerleri E:E sütunundaki kritere göre "M16: V500 arasına toplamları aldırmak istiyorum. Ali Hocam yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevinirim

N17 hücresindeki 13 değeri neyi temsil ediyor
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
gibi basit bir durum değildir diye düşünüyorum

Çünkü o hücre, sütun olarak Fanuc 1 tonaj'ın sırasında, satır olarak E18 de ki Fanuc 2'nin sırasında, 13 değeri neden N16 hücresine yazılmıyorda bir alt satıra N17'ye yazılıyor.

Hiçbirşey anlamadım. Fanuc 1 'de BU16 hücresine neden toplama dahil değil. Neden sadece X16:AC16 aralığı toplama dahil.

Fanuc 2 de hem 5, hem sonraki periyottaki 8 dahil. Fanuc1 de bu dahil değil iken alt hücrede neden durum farklı.

Hiçbir açıklama yok.

Kusura bakmayın soruyorum ama net cevap alamıyorum. Bulmaca çözmeye çalışıyorum.

F21, F2, F26 hücrelerinde tonajlara nereye dahil olacak.

Ben pes ettim. Başka bir arkadaş yardımcı olacaktır.

Sayın excel hocalarım ben istediğim analatamadım. yeni örnekte ne yapmak istediğimi anlatmaya çalıştım. yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Sayın Ali hocam size ayrıcalıkla çok teşekkür ederim. Allah kat kat razı olsun.İnşallah.

Ekli dosyalar

Aşağıdaki formülü F16 hücresine yapıştırıp sağa ve aşağı çoğaltınız.

Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

İlyas Hocam çok teşekkür ederim. oldu.Hocam önceki 1 önceki örnekte birim kg var dı acaba bu koda ilave yapılarak tonaj adet yanına hesaplanmış şekilde getirme olasılığımız olabilir mi

E16 hücresinde boşluk var demiştim silmemişsiniz. Veri doğrulama da onu düzeltin

Kod:
(1 satır)

Son dosyada tonaj kısmını silmişsiniz. O da B sütununda gibi kabul ettim. Değilse formülde ki $B16 kısmını , tonaj sütunu nerede ise ona göre düzeltin. Formülü sağa ve aşağı doğru çekerek tabloyu doldurunuz.

Adet olan kısıma adet, tonaj olan kısmına da adet*birim kg ile çarparak yazar.