B

Çözüldü Formül Düzenleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan barkin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

barkin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
İyi günler.

=İNDİS([Personel.xls]BiLGi!$B$9:$M$9;ARA(2;1/([Personel.xls]BiLGi!$B$9:$M$9<>"");SÜTUN([Personel.xls]BiLGi!$B$9:$M$9))-1)

Yukarıdaki formül ile satırdaki son dolu hücreyi alıyorum. Bunu DÜŞEYARA'ya nasıl entegre ederim. Yani formül kişi bazlı arasın ve o kişiye ait satırdaki son veriyi bulsun.

Merhaba, yardımcı sütun kullanarak direkt Düşeyara işlevi ile istediğiniz veriye ulaşmanız mümkün. Dosya paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım

Örnek dosya.
Formül ile kişiye ait DÜŞEYARA ile veya başka bir formülle satırdaki son veri ile son veriden bir öncekini bulmak istiyorum.

https://s2.***/server14/01yz3x/SON_DEGER.xlsx.html

Merhaba , örnek dosyada kişi isimleri benzersiz ( tekil ). Tüm dosyanız bu şekilde mi olacak ? Eğer kişi isimleri hep tekil olacaksa formül bulduğu ilk ve TEK veriyi getirecek. Yoksa kişi isimlerinin tekrar etme durumu olacak mı ?

Formül ile kişiye ait DÜŞEYARA ile veya başka bir formülle satırdaki son veri ile son veriden bir öncekini bulmak istiyorum.
Üstte yazdığım (yukarıdaki mesajda da yazdığım) yanlış anlaşılmasın. Bulunan sonuç (son veri ile son veriden bir önceki) tek formül içinde değil ayrı formülle olacak.

Merhaba ,
3 farklı formül uygulaması yaptım. Kontrol eder misiniz ?

Ekli dosyalar

• 1609772578793.webp
    1609772578793.webp
    6.7 KB · Görüntüleme: 6
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba ,
3 farklı formül uygulaması yaptım. Kontrol eder misiniz ?
Sayın Ezelk, elinize sağlık.. Ancak, tam istediğim bu şekilde değil.
Sizin gönderdiğiniz dosyadan örnek vermek gerekirse;
B43 hücresinden bir isim seçtğimde, o ismin bulunduğu satırın son dolu değeri gelsin. Listeden Ali 9'u seçtiğimizde son dolu hücre M10'da olduğu için M10'daki değeri getirsin.

bu kısım istediğiniz gibi oldu mu ? "bir önceki " derken aynı satırda dolu olan ikinci hücreyi mi kastediyorsunuz ?

örnek : Ali 23 için son hücre: N24 ikinci formülde M24 ü gelecek ?

Dosyayı güncelledim. Benim bulduğum çözüm gereği boş hücrelere 0 değeri girdim. Kontrol eder misiniz ?
Eğer 0 değerinin girilmesini uygun görmüyorsanız ,uzman arkadaşlarım başka bir çözüm yolu bulacaklardır.
Kolay gelsin.

Rica ederim , elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Örnek dosyada sadece SAYFA1 de veriler vardı. Eğer başka sayfada ve başka bir tabloda aynı formülü kullanmak istiyorsanız formülü düzenlemeniz gerekmektedir. Başka sayfada SAYFA1 deki tablodan aynı şekilde veri almak istiyorsanız sorun olmaması gerekir. Hatalı bilgi mi dönüyor yoksa direkt hata mesajı mı veriyor ?
Formülde sayfa1 deki C27 hücresindeki değer referans alınıyor. yani isim yazılan hücre C27. diğer sayfada formülü kullanırken bunu göz önüne alın lütfen.

#YOK hatası alıyorum. Örnek dosyanızda veriler Sayfa1 de... Sayfa2 de kullandığım formül;
=ARA(YİNELE("XZ";5);İNDİS(Sayfa1!C2:N24;KAÇINCI(C27;Sayfa1!B2:N24;0);))

1609796064140.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
mavi renkli olanları düzeltin lütfen. Sanırım kopyalarken problem olmuş.

ARA(YİNELE("XZ";5);İNDİS(Sayfa1!C2:N24;KAÇINCI(C27;Sayfa1!B2:B24;0);))

Merhabalar.
Sorun çözüldü mü bilemiyorum.
Ekran görüntülerinden anladığım, formülün nerede uygulanacağının da çok net olmadığı.

Çözülmüşse, aşağıdaki formüller de alternatif olsun.
İki formül de dizi formülüdür, yani CTRL+SHIFT+ENTER ile formül uygulaması yapılmalıdır.

Verilerin Sayfa1 A2:N24 aralığında olduğu, formülün ise Sayfa2 C27'deki isime göre Sayfa2 D27 hücresinde uygulanacağı varsayıldı.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)