Farklı Rapora Formül ile Veri Alma

Çözüldü Farklı Rapora Formül ile Veri Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mehmet2321

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar;
Elimde iki ayrı excel raporu bulunmakta birine günlük olarak elle data girmekteyim bu dataları diğer excel raporuna formül ile kayıt etmesini istiyorum.
1. excel raporuna elle yazdığım dataları 2.excel raporuna formül ile çekmesini istiyorum.

Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.
Ekran görüntüsü 2023-10-26 174217.webp

Çözüm
HEDEF belgedeki tüm hücrelerin, KAYNAK belgedeki hangi hücrelerdeki verileri alacağı
en baştan belli değil mi?
HEDEF belgeye uygulanacak =A1 gibi basit formül neden iş görmesin?
KAYNAK belgedeki BOŞ hücrenin HEDEF belgede 0 (sıfır) sonucunu vermesi istenmiyorsa
=A1 yerine =EĞER(A1="";"";A1) gibi bir formül uygulanabilir.
HATA dediğiniz şeyi anlamaya çalışıyorum.
Resim ekleyerek yardım almak zor iş.
"Neden" derseniz?

Bir dosya ekleseniz, birilerinin gözüne çarpar, dosyanızı indirir ve bir formül yazar.
Ama resim ile oturacak aynı tabloyu oluşturacak falan...
Kimse bu işle uğraşmaz ya da binde bir yüce gönüllü biri çıkar.
Bu genellikle tüm forum sitelerinde böyledir.
Yine de tercih sizin tabiki.

İyi çalışmalar,

Dosyalarınızı inceledim.
Sanırım "karışıklığı" konusunda hem fikiriz.
Lütfen hangi dosyaya veri girilecek, hangisine formülle veri alınacak, kriterler nelerdir vs bunları eklediğini dosyalar üzerinden tarif eder misiniz?

@admin
Merhabalar ;
Kısaca şöyle tarif edeyim renkli olan (değer raporu) buraya verileri elle yazıyorum ben buraya yazdığım verilerin (154 günlük değer formuna) geçmesini istiyorum.

@mehmet2123,

Dosya oldukça karışık ve fazla sayfa içerdiğinden; mantığı anlamak zor oluyor.
Eğer daha basit bir örnek eklerseniz; formül yazmak kolay olacaktır.
Yani ben dosyaları incelediğimde işin içinden inanın çıkamadım.

@admin
Üstadım şöyle ki ben bu işlemi önceden şöyle çözüyordum
* (Değer Raporunda (A HÜCRESİNE = YAPIP (154 değer formuna geçip enter yaptığım zaman aynı değeri orda görüyorum burada sorun olmuyor)
*Ama belli süre sonra hata vermeye başlıyor ben bu hataların önüne geçmek için bir formül ile yapmak istiyorum.
İnşaellah anlata bilmişimdir üstadım.

@Ömer BARAN
Ömer hocam =yapıp diğer rapora enter dediğim zaman değeri alıyor ama raporu kapatıp açtıktan sonra =BAŞVUR hatası yada #### hatası veriyor günceleştir dediğim zaman da gene aynı hataları veriyor. Kendim =PARÇAAL förmülünü kullandım ama gene aynı hataları verdi bunun için farklı bir formül kullana bilirmiyiz.

Belirttiğiniz şekilde bir sorun olmaması gerekir.

Belgelerden biri PAYLAŞIM alanındaki bir belge ya da ONEDRIVE gibi BULUT ortamındaki bir belge midir,
yoksa her iki belge de aynı bilgisayarda mıdır?

@Ömer BARAN
Nasıl yani üstadım kendi kullanıcı adları ile girseler bile raporlar /C sürücüsünde sabit duruyor sadece kendi kullanıcı isimleri ile girdikleri zaman raporu /C sürücüsünden açıyorlar. bur da da bir hata var ise sizin önere bileceginiz bir durum varmı hocam.

HEDEF belgedeki tüm hücrelerin, KAYNAK belgedeki hangi hücrelerdeki verileri alacağı
en baştan belli değil mi?
HEDEF belgeye uygulanacak =A1 gibi basit formül neden iş görmesin?
KAYNAK belgedeki BOŞ hücrenin HEDEF belgede 0 (sıfır) sonucunu vermesi istenmiyorsa
=A1 yerine =EĞER(A1="";"";A1) gibi bir formül uygulanabilir.
HATA dediğiniz şeyi anlamaya çalışıyorum.

Çözüm
@Ömer BARAN
Ömer Hocam dediğiniz gibi hata neden kaynaklanıyor neden (=başvur) yada neden (####) hatasını veriyor bende çözemedim en son yaptığım formül (=PARÇAAL('[_Değer_Raporu.xlsm]1'!C4;1;20) ) bu şekilde oldu Ömer hocam.

Kullandığınız PARÇAAL işlevi bir METİN işlevi olduğundan, formül sonucu da METİN olacaktır.
SAYISAL veriler için formülün başına -- (çift tire) eklemeniz gerekir ki; bu sayede formül sonuçları üzerinde matematiksel işlemler yapabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...