A

Soru Excel2019 numaraya çevirme işleminde kilitlenme sorunu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan apelsin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

apelsin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Şirket bilgisayarımda ham bir excel dosyasında 10k+ hücreyi alt alta toplu olarak seçip numaraya çevir işlemi gerçekleştirdiğimde her hücreyi her değeri tek tek işleyip numaraya çevirmeye çalışması gibi bir sorunla karşılaşıyorum. Bu işlem önceki sürüm 2016'da bir kaç saniye içinde bitiyordu fakat 2019'da dakikalarca bekletiyor ve bitmiyor. Bu sorunun kaynağı veya çözümü ne olmalı, yardımcı olabilir misiniz?

@apelsin
Benim kullandığım versiyon 2013 olduğundan deneme şansım yok.
Fikir olarak yazıyorum; FORMÜLLER menüsünden HESAPLAMA YÖNTEMİNİ "ELLE" olarak değiştirip,
işlemi yaptıktan sonra tekrar OTOMATİK'e çevirerek bir deneyin isterseniz.

.

Merhaba, dediğiniz yöntem işe yaradı evet teşekkür ederim. Bu elle yapılan iki aşamalı yöntem 2016da tamamiyle otomatik işliyordu ve hızlıydı, bunun kaynağını bulamadım ama bu dediğiniz çok işime yarar tekrar teşekkürler.

Yavaşlama denilince ilk akla gelmesi gereken formül yoğunluğu, formüllerin yapısı.
Dosya boyutu büyümesi denilince ise;
gereksiz koşullu biçimlendirmeler, kenarlıklar, arkaplan renlendirme ve resimler veya gözle fark edilemeyen çizim nesneleri.

Benim bilgisayarımın sorunuysa net YAŞLILIK (benim gibi...) Yavaşlık kaçınılmaz.

.