V

Çözüldü Excel Userform işlem aktarma ve Uyarı Ekranı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vvebtasarim

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ;
Hayırlı Akşamlar ..
2 adet problemim mevcut.
1.si Giriş işlemi ve Çıkış İşlemi Formlarında İşlem yapılacak Kasa bölümüne kayıt yaptığım isimler gelmekte. ama kayıt olmayan isim girdiğimde de işleme devam etmekte. Bunu engellemek istiyorum. Yani Kişi adı yoksa Kasa Yönetimi Sayfasında işleme devam etmesin.
UYARI : Böyle bir kayıt yok lütfen kayıt açınız ! Şeklinde bir mesaj versin.
2.si ise FrmUyarı Formu bu form Çıkış işlemi yaparken eğer ki kişinin bakiyesinden fazla çıkış yapılıyorsa bu ekran gelecek ve kişinin kalan bakiyelerini gösterecek.
Örnek : Alinin 2000 TL si var ve Çıkış işlemine geldik 3000 TL çıkış yapalım dedik bize kasa bakiyeler kısmındaki kişinin son bakiyesini FrmUyarı Formunda gösterecek. Diğer işlemlerde karşımıza çıkmayacak sadece fazla ödeme yapıldığında.
İlgilenecek arkadaşlara şimdiden tşk ederim.
Dosya Ektedir.

Ekli dosyalar

Merhaba ;
Hayırlı Akşamlar ..
2 adet problemim mevcut.
1.si Giriş işlemi ve Çıkış İşlemi Formlarında İşlem yapılacak Kasa bölümüne kayıt yaptığım isimler gelmekte. ama kayıt olmayan isim girdiğimde de işleme devam etmekte. Bunu engellemek istiyorum. Yani Kişi adı yoksa Kasa Yönetimi Sayfasında işleme devam etmesin.
UYARI : Böyle bir kayıt yok lütfen kayıt açınız ! Şeklinde bir mesaj versin.
2.si ise FrmUyarı Formu bu form Çıkış işlemi yaparken eğer ki kişinin bakiyesinden fazla çıkış yapılıyorsa bu ekran gelecek ve kişinin kalan bakiyelerini gösterecek.
Örnek : Alinin 2000 TL si var ve Çıkış işlemine geldik 3000 TL çıkış yapalım dedik bize kasa bakiyeler kısmındaki kişinin son bakiyesini FrmUyarı Formunda gösterecek. Diğer işlemlerde karşımıza çıkmayacak sadece fazla ödeme yapıldığında.
İlgilenecek arkadaşlara şimdiden tşk ederim.
Dosya Ektedir.
1.Sorunuz için

FrmKasaCikis modulüne kopyalayınız.
FrmKasaGiriş içinde gerekli değişiklikleri aynı mantıkta siz yaparsınız.

Private Sub cbislemkasa_KeyUp(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)

frmmesaj.lblmesaj.Caption = "Lütfen Listeden Seçim yapınız." & vbCrLf & "İşleme Devam Edemezsiniz."
frmhesaphareketleri.hesaplarilistele
frmmesaj.Show

'MsgBox "Lütfen Listeden Seçim yapınız."

cbislemkasa = ""
End Sub

1.Sorunuz için

FrmKasaCikis modulüne kopyalayınız.
FrmKasaGiriş içinde gerekli değişiklikleri aynı mantıkta siz yaparsınız.

Private Sub cbislemkasa_KeyUp(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)

frmmesaj.lblmesaj.Caption = "Lütfen Listeden Seçim yapınız." & vbCrLf & "İşleme Devam Edemezsiniz."
frmhesaphareketleri.hesaplarilistele
frmmesaj.Show

'MsgBox "Lütfen Listeden Seçim yapınız."

cbislemkasa = ""
End Sub

AMACIM LİSTEDEN SEÇİM YAPMAK DEĞİL MANUEL OLARAK YAZIP GEÇİYORUM O ŞEKİLDE LİSTEDEN SEÇMEK ZOR OLUR BENİM İÇİN.
BENİM AMACIM YAZIP BİR ALT SATIRA GEÇİNCE EĞER VARSA ZATEN ALT SATIRDAN DEVAM EDECEK YOKSA UYARI EKRANI GELECEK SİZİN AYARLADIĞINIZ GİBİ
KİŞİ KAYITLI DEĞİL DİYE. BENDE UYARI GELDİĞİNDE O EKRANDAN ÇIKIP KASA YÖNETİMİNE GİRER KAYIT AÇAR ÖYLE İŞLEME DEVAM EDERİM AMACI BU :

Mantık olarak şu şekilde kod olmazmı ?
Sayfa5 (Kasa Yönetimi) sayfasındakii B2 Hücrerisinden B sonsuz hücresine kadar tara cbislemkasa taki veri ile karşılaştır aynı ise devam et değil ise hata formu çıkar.

Dosyanızı mobil olduğum için inceleyemedim ama aşağıdaki kodu kendinize uyarlayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

Mobil yazdım, kod yazımında hata olabilir.

Merhaba.

FrmUyarı Formu isimli userformun hiçbir işlevini göremiyorum.
Çıkış formunda, üç tane TextBoxta para birimlerine ait bakiye görüntülenebilir veya
para birimi seçildiğinde içi doldurulacak ve sadece seçilen para birimine ait bakiye bir tane TextBoxta gösterilebilir.

Bakiye yetersiz ise çıkış işlemini kesmek/uyarı verdirmek mesele değil elbette.

Herneyse;
-- Çıkış formunun kod bölümündeki btnkaydet kodunun baş kısmını aşağıdaki birinci kod blokundaki gibi değiştirin.
-- FrmUyarı Formu isimli userforma ait kod blokuna da aşağıdaki ikinci kod blokunu ekleyin.
VBA:
(28 satır)

VBA:
(19 satır)

.

Merhaba.

FrmUyarı Formu isimli userformun hiçbir işlevini göremiyorum.
Çıkış formunda, üç tane TextBoxta para birimlerine ait bakiye görüntülenebilir veya
para birimi seçildiğinde içi doldurulacak ve sadece seçilen para birimine ait bakiye bir tane TextBoxta gösterilebilir.

Bakiye yetersiz ise çıkış işlemini kesmek/uyarı verdirmek mesele değil elbette.

Herneyse;
-- Çıkış formunun kod bölümündeki btnkaydet kodunun baş kısmını aşağıdaki birinci kod blokundaki gibi değiştirin.
-- FrmUyarı Formu isimli userforma ait kod blokuna da aşağıdaki ikinci kod blokunu ekleyin.
VBA:
(28 satır)

VBA:
(19 satır)

.

ÖMER HOCAM ELİNİZE SAĞLIK
KASA ÇIKIŞ SAYFASINDAKİ 1 KOD ÇALIŞTI ONUN KASA GİRİŞ İÇİNDE ALABİLİRMİYİM SANA ZAHMET.
2. KOD DA SORUN VAR. SORUN KASA ÇIKIŞ EKRANINA GELDİĞİMDE VE ALİ KAYDININ 1000 EURO PARASI VAR BEN 1500 EURO ÇIKIŞ YAPIYORUM FrmUyarı Formu GELİYOR BURASINDA SORUN YOK AMA ALİNİN 1000 EURO OLDUĞUNU GÖSTERMİYOR TÜM DEĞERLERİ 0 (SIFIR) OLARAK GÖSTERİYOR. AYRICA ALİDEN 500 EURO ÇIKTIĞIMDA DA AYNI FORM GELİYOR SADECE FAZLA ÇIKIŞ YAPTIĞIMDA GELMESİ GEREKİYOR. BU ŞEKİLDE TÜM İŞLEMLERDE GELİYOR. İŞLEME DEVAM DEDİĞİMDE İSE KAYDETSİN.
TEKRAR ELİNİZE SAĞLIK.

Ekli dosyalar

Mesajlarınızı tümü büyük harf olarak yazmayınız
Bu hususu daha evvel de yazdığımı hatırlıyor gibiyim.

Kaldı ki; mesajların tümü büyük harf olarak yazılmasıyla ilgili olarak,
üye olurken okuduğunuz/okuduğunuz varsayılan
Forum Kuralları'nın 6/3 bölümünde açıklama mevcut. İlgili bölümü okuyunuz >>> Forum Kuralları

Eklediğiniz son belgeye bakmadım. Denemeden cevap yazma alışkanlığım yok.
Yaptığım değişikliklerin tümünü mesaj içeriğine yazmamış olmalıyım.
Çıkış Formundaki bakiye kontrolü sonrası İşleme Devam düğmesi kullanılacaksa bakiye neden kontrol edilir onu anlamadım.
Ancak yine de İşleme Devam düğmesine ve Vazgeç düğmesine ekleme yaptım.

En iyisi bendeki belgeyi ileteyim. Ben bir sorun görmüyorum. Ek belge yenilendi. 26.07.2020 12:25

Aynı kodları Giriş Formu için de istemenizi anlamadım.
Çıkış için sınır kontrolü var idi bu tamam da girişte bakiye neden kontrol edilsin ki? Ya da hangi durumda engelleme yapılacak?
.

Ekli dosyalar

Mesajlarınızı tümü büyük harf olarak yazmayınız
Bu hususu daha evvel de yazdığımı hatırlıyor gibiyim.

Kaldı ki; mesajların tümü büyük harf olarak yazılmasıyla ilgili olarak,
üye olurken okuduğunuz/okuduğunuz varsayılan
Forum Kuralları'nın 6/3 bölümünde açıklama mevcut. İlgili bölümü okuyunuz >>> Forum Kuralları

Eklediğiniz son belgeye bakmadım. Denemeden cevap yazma alışkanlığım yok.
Yaptığım değişikliklerin tümünü mesaj içeriğine yazmamış olmalıyım.
Çıkış Formundaki bakiye kontrolü sonrası İşleme Devam düğmesi kullanılacaksa bakiye neden kontrol edilir onu anlamadım.
Ancak yine de İşleme Devam düğmesine ve Vazgeç düğmesine ekleme yaptım.

En iyisi bendeki belgeyi ileteyim. Ben bir sorun görmüyorum.

Aynı kodları Giriş Formu için de istemenizi anlamadım.
Çıkış için sınır kontrolü var idi bu tamam da girişte bakiye neden kontrol edilsin ki? Ya da hangi durumda engelleme yapılacak?
.

Giris icin engelleme degil hocam. 1 numarali kodu istedim. Kisi yoksa kayit yapmasin diye.
Cikis konusunda ise engelleme degil amac uyarı gibi dusunun bu kisinin bu kadar bakiyesi yok devam etsin mi seklinde birsey yapmak. Surekli isleme devam edilecek diye bir kural yok o yuzden istisna durumlari olabiliyor o bakimdan isleme devam edebilmem gerekiyor.
Tekrar tsk ederim. Buyuk harf konusunda ise dikkat ederim. Dosyayi inceleme sansim olmadi mobilim inceler incelemez sorun olup olmadigini yazarim. Elinize sağlık tekrar.

@Ömer BARAN hocam hata aynen devam ediyor.
Kasa Bakiye Raporunda ALİ nin 500 euro parası var .
Kasa Çıkış İşlemine gelip 200 euro çıkış yapmak istiyorum. FrmUyari Formu gelmemesi gerekiyor çünkü bakiyenin altında bir işlem gerçekleştiriyorum.
Diyelim ki 200 euro değil 800 euro çıkış yapmak istiyorum o zaman FrmUyari Formu gelecek ve Alinin 500 Euro 0 Dolar 0 TL bakiyesi olduğunu gösterecek.
Çünkü alinin kasa bakiye raporunda sadece 500 eurosu var.
Sizin yapmış olduğunuz işlemde FrmUyari Formu geliyor tüm bakiyeleri sıfır gösteriyor ve bakiyesinden az da olsa çokta olsa form çıkıyor.

Denemelerimi, Kasa Hareketleri sayfası aktifken yaptığım için, hatayı fark etmemişim.

-- Çıkış formunda Private Sub btnkaydet_Click() kod blokunda yeşil işaretlediğim kısımları ekleyin.

VBA:
(8 satır)

--Benzer eksiklik aynı şekilde FrmUyarı Formunun Initalize bölümünde de var.

VBA:
(7 satır)
.

Denemelerimi, Kasa Hareketleri sayfası aktifken yaptığım için, hatayı fark etmemişim.

-- Çıkış formunda Private Sub btnkaydet_Click() kod blokunda yeşil işaretlediğim kısımları ekleyin.

VBA:
(8 satır)

--Benzer eksiklik aynı şekilde FrmUyarı Formunun Initalize bölümünde de var.

VBA:
(7 satır)
.
Elinize Sağlık Hocam. Süper oldu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...