H

Çözüldü Excel Şerit Özelleştirmesini Kod Haline Getirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba saygılar hocalarımız.

Özelleştirerek kullandığım şeridimi, kod haline getirip gönderdiğim dosyalarıma, Open olayına dahil etmek istiyorum. Bu yapılabiliyor mu Excelde?

Özel menü için kullandığınız kodları Auto _ Open ya da Workbook_Open olaylarına yazarak ya da Call ile prosedürü çağırarak menülerin dosyalar açıldığında Şerit'e eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde dosyanın kapanış prosedürlerine de "Şeritten Sil" özelliği eklerseniz dosya kapandığında menüde silinmiş olur.

ÖZELLEŞTİRME derken kastınız tam olarak nedir?
Oluşturulmuş özel menüleriniz mi var yoksa bahsettiğiniz, Excel'in standart menülerinden bir kısmını gizleme/gösterme gibi mi?

Özel menü için kullandığınız kodları Auto _ Open ya da Workbook_Open olaylarına yazarak ya da Call ile prosedürü çağırarak menülerin dosyalar açıldığında Şerit'e eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde dosyanın kapanış prosedürlerine de "Şeritten Sil" özelliği eklerseniz dosya kapandığında menüde silinmiş olur.
Hocam tam anlayamadım ama
Nasıl yapıyoruz, kod örneği verir misiniz?

ÖZELLEŞTİRME derken kastınız tam olarak nedir?
Oluşturulmuş özel menüleriniz mi var yoksa bahsettiğiniz, Excel'in standart menülerinden bir kısmını gizleme/gösterme gibi mi?
Ömer hocam şöyle,
Excelin kendi şeridinde kullanmadığım birçok özellik olduğu için, sadeleştirerek, basitleştirerek kullanıyorum şeridi.
Yani özelleştirdiğim menülerim var.
Oluşturduğum şerit dosyasını da
İçe aktar diyerek, içe aktarıyorum.

İşte böyle şerit dosyalarımı, excel dosyalarımı gönderdiğim yerlerde kullandırabilmek için, excel dosyalarıma entegre etmek ya da kod haline getirebilmeyi amaçladım. Tabi yapılabiliyor ise.

İÇE AKTAR işleminde kullandığınız dosyayı ve
olmasını istediğiniz haliyle alınmış ekran görüntüsünü buraya ekleyin bakılır elbette.

Yapılamaz diye bir şey yok, her şey mümkün.
En kötü ben yapamıyorum deriz.

Dosya bazlı eklemek isterseniz kodla işlem yapmanız gerekir.
Ama sanki Excel'in yerleşik bir menüsü gibi yeni bir menü oluşturmak isterseniz, Şerit'e sağ tıklayıp; Şeridi Özelleştir diyerek yeni menüler, simgeler ekleyebilirsiniz.
Bu yeni ekledikleriniz ya Excel'in var olan kendi özellikleri de olabilir ya da makrolar ile özel işlemlerizi yapabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...