F

Çözüldü Evet Hayır İle Uyarı Mesajı Kapatma

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekte paylaşmış olduğum dosyamda geçen makrolar;

1- Saat Uyarısı : Ay sayfalarındaki K3 hücrelerine ve son sayfanın E-F sütunlarında geçen alt/üst sınır saatlere.

2- Tarih Uyarısı : Ay sayfalarındaki H sütununa ve güncel takvime bağlı olarak E-F sütunlarında geçen alt/üst sınır tarihlere göre

uyarı mesajları vermektedirler.

Söz konusu dosyanın H sütununa saat verileri girilmekte ve K3 hücresi buna bağlı olarak güncellenmekte ve değişmektedir.

Dosya kullanımındaki amaç farklı güncel saat verilerini (K3 gibi) takip etmektir.

Makrolardaki amaç ise bu verilere ilişkin belirli zaman ve tarih aralıklarında uyarı mesajları ile hatırlatma almaktır.

Dosyada geçen makro uyarıları şu anda sadece K3 hücresine bağlı alt/üst sınır saat değişimine ve alt/üst sınır güncel takvim değişimlerine göre uyarı vermektedir.

Burada yapmak istediğim bahsi geçen uyarıları "bir daha uyarıyı almak istemiyorsanız evet/hayır" uyarısı ekleyerek isteğe bağlı olarak üst sınıra kadar devam ettirmek yada kapatabilmektir.

(Son sayfadaki E sütununda geçen tarih aralıklarından birini bugünün tarihi ile (yada dosyayı denediğiniz tarih) ile değiştirir ve herhangi bir sayfanın H sütununa H7 den itibaren saat verisi yazmayı denerseniz uyarı mesajı alırsınız)

Tarih uyarılarında kod tetikleyicisi olarak H sütununun atanmasının nedeni ise;

diyelim gece yarısından hemen önce dosyayı açtık ve tarih, açılışta otomatik kontrol edildi ve tarihe göre uyarıya gerek yok,
gece yarısı geçildiğinde ise uyarı tarihine denk geliyor diyelim ve belge açık durumda. Bu durumda dosya açık olduğunda herhangi bir tetikleme olmayacaktı. Bu nedenle kod tetikleyicisi olarak sürekli kullanılan H sütunu seçildi.

Umarım yeterince açıklayıcı ve doğru anlatabilmişimdir.

Syg,

Ekli dosyalar

@fledermaus

15 numaralı cevapta belirttiğim eklemenin yapılmasından sonra;
-- mevcut Worksheet_CHANGE kodunda yeşil kısmı ekleyin,

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

-- mevcut iki koddaki ilgili kısma yeşil satırları da ekleyin,

VBA:
(9 satır)

Soruya EVET cevabı verildiğinde, UYARI sayfasında ilgili satıra kod tarafından X yazdırılır.
Böylece G sütununda X yazılı satırdaki uyarı YOK SAYILIR.
Veri sayfaya yazdırıldığından HATIRLAMA diye bir sorun da kalmamış olur.

@fledermaus

Önce bundan önceki cevabımı okuyunuz (çözüm önerisi).

Ancak şunun farkında mısınız bilemiyorum;
diyelim uyarı saati 3628:00 - 3628:59 şeklinde ve mevcut durumdaki sonuç ise 3627:00 iken
bir sayfada H sütunundaki bir hücreye 00:01 yazıldığında uyarı alınacak mesele yok.
ANcak uyarıya 1 dakika kalmışken, ya H sütununa 1 dakikadan uzun bir saat bilgisi yazılırsa ne olacak?
Uyarı hiç alınmadan, ilgili uyarı saati geçilmiş olur.

@fledermaus

Önce bundan önceki cevabımı okuyunuz (çözüm önerisi).

Ancak şunun farkında mısınız bilemiyorum;
diyelim uyarı saati 3628:00 - 3628:59 şeklinde ve mevcut durumdaki sonuç ise 3627:00 iken
bir sayfada H sütunundaki bir hücreye 00:01 yazıldığında uyarı alınacak mesele yok.
ANcak uyarıya 1 dakika kalmışken, ya H sütununa 1 dakikadan uzun bir saat bilgisi yazılırsa ne olacak?
Uyarı hiç alınmadan, ilgili uyarı saati geçilmiş olur.
Hocam Merhaba,

Bahsetmiş olduğunuz konuyu çok düşündüm ancak bunun için bir çıkar yol bulamadım.

Ancak geçmişe yönelik yapmış olduğum analizlere göre bugüne kadar veri olarak 00:40-03:00 arası değerler yazılmış.

Burada çözüm olarak aklıma gelen tek şey alt/üst sınır aralığını 04:00 saat yapmak. Böylece bahsetmiş olduğunuz riski ortadan kaldırmış olurum diye düşünüyorum. Umarım mantıklı bir yoldur.

Kodlar için paylaşmış olduğunuz revizyonları da ekleyerek dosyamı güncelledim.

Durdurmak/devam ettirmek için eklemiş olduğunuz uyarı çalışıyor ancak uyarıyı kapatmak için atamış olduğunuz imge "X" maintenance monitoring sayfasında ilgili uyarının olduğu satırdaki G hücresine düşmek yerine G14 hücresine düştüğü için uyarıyı tekrar alıyorum.

Güncellenmiş kodlu dosya ekteki gibidir.

Syg,

Ekli dosyalar

Yazmayı unutmuşum.

Kodların tümünde (4 yerde var), aşağıdaki konumlara Exit For diye birer satır eklemiştim.

VBA:
(5 satır)