B

Çözüldü Düşeyara ile birlikte Yüzde Almak

berksaylan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Öncelikle iyi akşamlar,

Ulaşması kolay olduğu için e-tablolar kullanmayı tercih ediyorum. Sorumuda online tablo üzerinden soracağım.
Düşeyara formülüyle diğer sayfalardan değişken verileri çekip L-N-P-R sütunlarında ayrı ayrı süreleri hesaplattım. Ulaşmam gereken hedef süreyi R sütununda elde ediyorum. Ancak tüm bu sayı karmaşasından kurtulup N-P-R sütunlarını silmek ve R sütununda elde ettiğim süreye L sütununda hesaplamak istiyorum. Formülleri nasıl birleştirebilirim?

Link: Asker Yetiştirme

Merhaba.

Belgenizden ve hesalamalarda kullandığınız formüleri incelemedim.
Basitçe sondan başa doğru giderek, herbir hücre adresi yerine o hücredeki formülü yapıştırmayı deneyin.
Örneğin R3'deki formülün aşağıdaki hale gelmesini sağlamış olursunuz.
Burada yaptığım sadece P3'lerin yerine P3'deki formülü parantez arasına alarak yapıştırmaktan ibaret.

=((N3-N3*(DÜŞEYARA($P$2;'Yetiştirme Süreleri'!K1:L4;2;YANLIŞ))))-((N3-N3*(DÜŞEYARA($P$2;'Yetiştirme Süreleri'!K1:L4;2;YANLIŞ))))*R2

Bundan sonra, bu formüldeki N3'lerine yerine parantez arasına alarak N3'deki formülü yapıştırın,
Ardından formülün yeni halinde O2 ve L3'lerin yerine buradaki formüleri yapıştırın.

Umarım anatabildim. Neticede nihai formülde sadece 2'nci satırdaki açılır listelere (veri doğrulama) yapılan atıflar kalacak.

.

Selam,
e tablolarla hiç çalışmadım...
Ama formüllerinizden yola çıkarak,
L3 hücresine

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

şeklinde yazılabilir.

Fakat N, P, R kaldırılınca O2, Q2, R2 değerleri için seçimleri başka hücrelere kaydırmanız gerekiyor...

Merhaba.

Belgenizden ve hesalamalarda kullandığınız formüleri incelemedim.
Basitçe sondan başa doğru giderek, herbir hücre adresi yerine o hücredeki formülü yapıştırmayı deneyin.
Örneğin R3'deki formülün aşağıdaki hale gelmesini sağlamış olursunuz.
Burada yaptığım sadece P3'lerin yerine P3'deki formülü parantez arasına alarak yapıştırmaktan ibaret.

=((N3-N3*(DÜŞEYARA($P$2;'Yetiştirme Süreleri'!K1:L4;2;YANLIŞ))))-((N3-N3*(DÜŞEYARA($P$2;'Yetiştirme Süreleri'!K1:L4;2;YANLIŞ))))*R2

Bundan sonra, bu formüldeki N3'lerine yerine parantez arasına alarak N3'deki formülü yapıştırın,
Ardından formülün yeni halinde O2 ve L3'lerin yerine buradaki formüleri yapıştırın.

Umarım anatabildim. Neticede nihai formülde sadece 2'nci satırdaki açılır listelere (veri doğrulama) yapılan atıflar kalacak.

.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Açıklamanızı anladım, ancak çok hakim olmadığım için işin içinden çıkamadım. Denemeye devam edeceğim.

Yanlış düşünmüyorsam aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Bu şekilde formülü birleştirince L2, N2, P2'nin yerlerini değiştirirseniz
formülde bunların yeni adreslerini yazmanız gerekir.

Formülü L3 hücresine uyguladıktan sonra aşağıdaki hücrelere kopyala yapıştır yaparsınız.

VBA:
(1 satır)

.

Yanlış düşünmüyorsam aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.
Bu şekilde formülü birleştirince L2, N2, P2'nin yerlerini değiştirirseniz
formülde bunların yeni adreslerini yazmanız gerekir.

Formülü L3 hücresine uyguladıktan sonra aşağıdaki hücrelere kopyala yapıştır yaparsınız.

VBA:
(1 satır)

.
Zor oldu ama önerdiğiniz şekilde tersten giderek formülü yazmayı başardım. N,P,R hücrelerini silmek istediğim için ilk önerdiğiniz yol benim işime daha çok geliyor.

Kod:
(1 satır)

Selam,
e tablolarla hiç çalışmadım...
Ama formüllerinizden yola çıkarak,
L3 hücresine

Kod:
(1 satır)

şeklinde yazılabilir.

Fakat N, P, R kaldırılınca O2, Q2, R2 değerleri için seçimleri başka hücrelere kaydırmanız gerekiyor...

@Ömer BARAN formülüne alternatif olarak,

Mesajımda belirtilen Formül yazılacak olursa da, sadeleştirilmiş olarak
L3 hücresine,

=DÜŞEYARA(A2;'Yetiştirme Süreleri'!A$1:C$59;KAÇINCI(I1;'Yetiştirme Süreleri'!B$1:C$1;0)+1;YANLIŞ)*DÜŞEYARA(L2;'Yetiştirme Süreleri'!E$1:F$21;2;YANLIŞ)*A4*(1-O2)*(1-Q2)*(1-R2)

yazılabilir....

@Ömer BARAN formülüne alternatif olarak,

Mesajımda belirtilen Formül yazılacak olursa da, sadeleştirilmiş olarak
L3 hücresine,

=DÜŞEYARA(A2;'Yetiştirme Süreleri'!A$1:C$59;KAÇINCI(I1;'Yetiştirme Süreleri'!B$1:C$1;0)+1;YANLIŞ)*DÜŞEYARA(L2;'Yetiştirme Süreleri'!E$1:F$21;2;YANLIŞ)*A4*(1-O2)*(1-Q2)*(1-R2)

yazılabilir....
Teşekkür ediyorum, bu da aynı işi gördü.