M

Çözüldü Diziden Gelen Değerlerden Veri Alma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
arrKategori = Array("TYT", "AYT", "TYT AYT")

arrDersler = Array("Türkçe", "Paragraf", "Matematik", "Tarih", "Tüm Dersler")

arrIcerik = Array("Soru Bankası", "Branş Denemesi", "Deneme" "Çalışma Kitabı", "Konu Anlatım Fasikülleri")

Örnek başlıklar
strCumle = "Bilfen Yayıncılık TYT Paragraf Çalışma Kitabı"
strCumle = "Oksijen Yayınları AYT Tarih Soru Bankası"

Bu alttaki değişkenlerin içindeki Branş Denemesi ve Deneme ayrımıkarışık çıkartır mı emin olamadım
strCumle = "TYT AYT Türkçe Deneme"
strCumle = "Bilgi Sarmal AYT Matematik Branş Denemesi"

strCumle = "Puan Yayınları TYT AYT Tarih Konu Anlatım Fasikülleri"

strKategori = "TYT"
strDersler = "Paragraf"
strIcerik = "Deneme"

@Ömer BARAN bey bunlar kitap barkod numarasını yazdığımız alanın sol tarafındaki alanlara girilecek bilgiler

Cells(satir, 2) = strKategori
Cells(satir, 3) = strDersler
Cells(satir, 4) = strIcerik

Bu şekilde bir yapı oluşturmak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleme:
Çözüm
Önceki konu sayfasına verdiğim cevaptaki KTF kodunda döngü dizi boyunca devam ediyor idi.
Yani, "TYT", "AYT", "TYT AYT" için sonuncuya kadar döngü devam ediyor ve TYT için sonuncudan hareketle sonuca gidiliyordu.

Bu sorunuzda ise farklı bir durum var.
Array("Soru Bankası", "Branş Denemesi", "Deneme" "Çalışma Kitabı", "Konu Anlatım Fasikülleri")
Burada; "Branş Denemesi", "Deneme" için "Branş Denemesi"nden sonra döngünün sonlanmasını sağlamak üzere, eklediğim KTF kodundak IF ..... satırının sonuna :Exit For ( ":" kayakterine dikkat) eklemek gerekir. Sonuç olarak yazacağınız DİZİ öncelik sırasına göre sıralanmış olmalıdır.

Açıklamalarıma göre; Dersler ve İçerik için de birer KTF oluşturmanız (DERS ve ICERIK diyelim) yeterli olur...
Önceki konu sayfasına verdiğim cevaptaki KTF kodunda döngü dizi boyunca devam ediyor idi.
Yani, "TYT", "AYT", "TYT AYT" için sonuncuya kadar döngü devam ediyor ve TYT için sonuncudan hareketle sonuca gidiliyordu.

Bu sorunuzda ise farklı bir durum var.
Array("Soru Bankası", "Branş Denemesi", "Deneme" "Çalışma Kitabı", "Konu Anlatım Fasikülleri")
Burada; "Branş Denemesi", "Deneme" için "Branş Denemesi"nden sonra döngünün sonlanmasını sağlamak üzere, eklediğim KTF kodundak IF ..... satırının sonuna :Exit For ( ":" kayakterine dikkat) eklemek gerekir. Sonuç olarak yazacağınız DİZİ öncelik sırasına göre sıralanmış olmalıdır.

Açıklamalarıma göre; Dersler ve İçerik için de birer KTF oluşturmanız (DERS ve ICERIK diyelim) yeterli olur.
Bu KTF sonuçlarını hücrelere yazdırmak için, ana kodda (VeriCek) (xxx kısmına sütun numarası yazın), Cells(satir, "xxxx")= DERS(metin) ve Cells(satir, "xxxx")= ICERIK(metin) şeklinde 2 satır kod eklemelisiniz.
KTF kodlarında işleme sokulacak şey ise mevcut koddaki ilk_metin (kitap adı) değişkeni oluyor.
Bence kendiniz halledebilirsiniz.

Çözüm
@Ömer BARAN Bey oradaki KITAP_ISIM adlı fonksiyon işimizi görüyor. Onu orjinal sistemime entegre ettim.

Bu ise ikinci başka bir işlem.

Ben şöyle bir yapı düşünmüştüm ancak okulda olduğum için henüz deneme yapmadım

gelen veriyi

select case

içine alıp oradaki aranılan kelimelere göre sonucu üç farklı değişkene atamayı düşünmüştüm.

Üzerinde çalışayım takılırsam yazarım inş.