D

Çözüldü Comboboxa Göre Textbox Arama Yaptırma

darknwade

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Bir form düzenlendim önce içeriğini anlatayım sonra ne yapmak istediğimi olabilir mi bilmiyorum çok araştırdım bulmadım çünkü,

Userform1

Formda Combobox1' içinde aylar bulunmakta bu aylar aşağıda kayıt sayfası olarak açıldı.
Combobox1 seçtiğim ay' sayfasına texboxlardan veri kaydedip günceleyebiliyorum.
Ayriyetten combobox'ta açtığım ay aşağıda listbox'ta verileri gösteriyor.

Arama için açtığım textbox8'e yazdığımı seçili combobox'taki sayfada arasın ve bana aradığımı listbox'ta göstersin istiyorum.
veya başka türlü bir arama yapabilir miyim.

Birde listboxa kaydettiğim tarih (3 ve 4 sütunda) üsttüne tıkladığımda texboxlara geliyor fakat tarihler 44583 gibi bu şekilde geliyor format yazıyorum fakat yine aynı sorun oluyor nasıl yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

Arama için açtığım textbox8'e yazdığımı seçili combobox'taki sayfada arasın ve bana aradığımı listbox'ta göstersin istiyorum.
veya başka türlü bir arama yapabilir miyim.
Sayfa da mı arayacak yoksa mevcut listbox içinde mi? Textbox change kısmına satır satır dolaşarak istenilen veri varmı yok mu karşılaştırmanız yeterli olacaktır.

Controls("TextBox" & a + 1) = lstkayitlar.Column(a)
Bu şekilde döngü ile veri yazdırdığın için tüm veriler standart olarak textboxlara aktarılıyor.
Aşağıda örnek verdiğim şekilde tarihleri aktarabilirsiniz.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

Merhaba @DarkNWade

Listbox satırına çift tıklamayla, ilgili satır verilerinin TextBox nesnelerine aktarılması işlemindeki format sorunu için
ilgili kodu aşağıdaki şekilde güncelleyin.

ARAMA işlemi için TextBox'a yazdıktan sonra bir düğmeye mi tıklayacaksınız,
yoksa yazmakta iken mi arama yapılmasını istiyorsunuz?
Ayrıca arama işlemi için belli bir hedef sütun var mıdır, yoksa arama tüm sütunlarda mı yapılmalıdır?

VBA:
(8 satır)

Merhaba @DarkNWade

Listbox satırına çift tıklamayla, ilgili satır verilerinin TextBox nesnelerine aktarılması işlemindeki format sorunu için
ilgili kodu aşağıdaki şekilde güncelleyin.

ARAMA işlemi için TextBox'a yazdıktan sonra bir düğmeye tıklayarak mı yapmak istiyorsunuz,
yoksa yazmakta iken mi arama yapılmasını istiyorsunuz?
Ayrıca arama işlemi için belli bir hedef sütun var mıdır, yoksa arama tüm sütunlarda mı yapılmalıdır?

VBA:
(8 satır)

Listbox'ın çift tılması ile ilgili format kodlarını denediğimde şöyle bir hata alıyorum.
Screenshot
could not get the column property invalid argument

Arama ile ilgili ise düğme olması şart değil hangisi daha kolay ve daha sağlıklı olursa o yol benim için uygundur.
Combobox ile seçilen sayfada arama yaparak 1 ve 2.ci stunlardaki verileri araması benim için yeterlidir.

ListBox çift tıklamadaki tarih formatında mevcut kodlarınızda, belirttiğiniz hataya neden olacak bir değişiklik önermemiştim.

Herneyse; bir de aşağıdaki gibi deneyin.

VBA:
(9 satır)

Belgenizdeki listelerde sıra numarası gibi bir alanın olmadığını görüyorum.
Net önerim şu olsun; öncelikle örnek belge ve mevcut kodlarınızın tümünde,
her sayfada birer sıra numarası sütunu ekleyip buna göre kod güncellemesi yapmalısınız.

Mevcut haliyle güncelleme/silme gibi işlemleri yapmanız sıkıntılı (hatta hata ile karşılaşmanız kaçınılmaz) .
İsterseniz yol yakınken, belgenizi ve kodlarınızı buna göre bir an önce güncelleyip, belge üzerindeki çalışmalarınıza bundan sonra devam edin derim.

ARAMA olayıyla ilgili olarak uygun vakit cevap yazmaya çalışırım ancak yukarıda SIRA NUMARASI il ilgili olarak belirttiğim değişiklikleri öncelikle yapmanızda yarar var. Zira bu düzeltme, yapılacak ARAMA kodlamalarının da sıkıntısız olmasına katkı sağlayacaktır. Kullanılan nesne Listbox olduğundan ve sütun başlıklarını da listbox'un üstüne LABEL nesnelerine yazmak yerine
listbox içine almayı tercih ettiğinizden belgenizde ARAMA işleminde kullanılmak üzere ve gizlenmiş olarak kullanılacak yeni bir sayfa eklenmesi gerekecek gibi görünüyor.
.

ListBox çift tıklamadaki tarih formatında mevcut kodlarınızda, belirttiğiniz hataya neden olacak bir değişiklik önermemiştim.

Herneyse; bir de aşağıdaki gibi deneyin.

VBA:
(9 satır)

Belgenizdeki listelerde sıra numarası gibi bir alanın olmadığını görüyorum.
Net önerim şu olsun; öncelikle örnek belge ve mevcut kodlarınızın tümünde,
her sayfada birer sıra numarası sütunu ekleyip buna göre kod güncellemesi yapmalısınız.

Mevcut haliyle güncelleme/silme gibi işlemleri yapmanız sıkıntılı (hatta hata ile karşılaşmanız kaçınılmaz) .
İsterseniz yol yakınken, belgenizi ve kodlarınızı buna göre bir an önce güncelleyip, belge üzerindeki çalışmalarınıza bundan sonra devam edin derim.

ARAMA olayıyla ilgili olarak uygun vakit cevap yazmaya çalışırım ancak yukarıda SIRA NUMARASI il ilgili olarak belirttiğim değişiklikleri öncelikle yapmanızda yarar var. Zira bu düzeltme, yapılacak ARAMA kodlamalarının da sıkıntısız olmasına katkı sağlayacaktır. Kullanılan nesne Listbox olduğundan ve sütun başlıklarını da listbox'un üstüne LABEL nesnelerine yazmak yerine
listbox içine almayı tercih ettiğinizden belgenizde ARAMA işleminde kullanılmak üzere ve gizlenmiş olarak kullanılacak yeni bir sayfa eklenmesi gerekecek gibi görünüyor.
.
Ömer hocam teşekkürler yardım için,

Sıra numarası başta eklemiştim fakat kaldırdım sonradan.

Güncelleme ve Kaydetme komutlarım şuan istediğim gibi çalışıyor ama ilerde ne olur bilmiyorum
Benim yapmak istediğim komutu combobox araya girdiği için yapamıyorum.

Textbox'a yazdığımı (1 ve 2.Kollanlarda) Combobox'ta seçili olan sayfada aramasını ve listbox'ta göstermesini istiyorum (listbox'ı temizleyip sadece aradığım veriyi) olanaksız birşey mi yapmaya çalışıyorum yoksa anlayamadım

idareten kulacağım bir Excel,
Uygulamasını yazıyorum Web Application olarak fakat excellde yapamadım ne yaptıysamda olmadı.

Son hali

Ekli dosyalar

Çözüm belgeniz ekte @DarkNWade

Gizlenmiş durumda olan BARAN ismini verdiğim bir sayfa eklendi (ARAMA sonuçları Listbox'ta bu sayfa üzerinden alınıyor).
AY sayfalarına en sola bir sütun eklendi ve buraya sıra numarası eklendi.
Listbox'a çift tıklama ve TextBox'a yazarken Listbox'u güncelleme işlemleri tamam sanıyorum.
Denersiniz.

Kodlarda, sol başında TEK TIRNAK olan satırları filan ayıklamadım, onları silersiniz.

Ekli dosyalar

Gizlenmiş durumda olan BARAN ismini verdiğim bir sayfa eklendi (ARAMA sonuçları Listbox'ta bu sayfa üzerinden alınıyor).
Listbox'a çift tıklama ve TextBox'a yazarken Listbox'u güncelleme işlemleri tamam sanıyorum.
Denersiniz.

Kodlarda, sol başında TEK TIRNAK olan satırları filan ayıklamadım, onları silersiniz.
Baran bey istediğim olarak buydu çok teşekkür ederim ellerinize sağlık
fakat güncelleme yapıyorum hata veriyor
örneğin
D OY 349 Plakalı aracı listbox'tan çağırıp listelediğimde textbox 6'daki fiyatı güncelleme yaptığımda hata veriyor.
Compile error: Sub or Function not defined hatası veriyor bunu çözebilirsem hiç bir sorunum kalmayacak çok teşekkür ederim

@DarkNWade
Telefondan yazıyorum.
İki command button vardı,
biri güncalleme diğeri sıfırdan kayıt içindir muhtemelen (hangisinin ne olduğunu açıklayın).

Düğmelerdeki metinleri de anlamadığımdan bu düğmelere ait kodlara hiç bakmamıştım.
Sorunun kaynağı da sol başa eklenen sütun olabilir.

@DarkNWade
Telefondan yazıyorum.
İki command button vardı,
biri güncalleme diğeri sıfırdan kayıt içindir muhtemelen (hangisinin ne olduğunu açıklayın).

Düğmelerdeki metinleri de anlamadığımdan bu düğmelere ait kodlara hiç bakmamıştım.
Sorunun kaynağı da sol başa eklenen sütun olabilir.
SPEİCHERN buttonu - sıfırdan kayıt eklemek için
AKTUALİSİEREN buttonu ise listbox'tan seçilen kayıtı, texboxtlarda yapılan değişikliği kaydediyordu.

sorunu çözdüm oraya yanlış bir yazı yazılmış düzelttim fakat birşey fark ettim güncelediğim kayıt sanırsam 1 kere güncelleniyor 2. kayıtı günceleme işlemi yapıldı olarak gösteriyor fakat değişik geçmiyor. Komutu tekrarlatabilirsem sanırsam sorun çözülecek

Denersiniz.

Bu dosyada çalışıyor düzeltmeleri tamamdığımda sorun kalmadı teşekkürler