B

Çözüldü Comboboxa gelen değeri textboxda değiştirme

bilisim2010

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Combobox den gelen carinin textboxlara bağladığım değerlerini değiştirmek istiyorum. Aancak 1. satırdaki carinin excel hücresindeki değerini değişiyor 2. satırdaki verileri değişmek isteyince exceldeki 1. satırın üzerine yazıyor değerli hocalarım bu konuda yardımınıza ihtiyacım var selamlar.

Merhaba Combobox den gelen carinin textboxlara bağladığım değerlerini değiştirmek istiyorum. Aancak 1. satırdaki carinin excel hücresindeki değerini değişiyor 2. satırdaki verileri değişmek isteyince exceldeki 1. satırın üzerine yazıyor değerli hocalarım bu konuda yardımınıza ihtiyacım var selamlar.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(20 satır)

bu formüldeki eksik nedir acaba

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tüm 2 sayıları yerine i harfi yazın. Olmazsa dosya yükleyin. Dosya yükleyin dememi tekrar göz ardı ederseniz konuya dönüş yapmam bilginiz olsun.

Tüm 2 sayıları yerine i harfi yazın. Olmazsa dosya yükleyin. Dosya yükleyin dememi tekrar göz ardı ederseniz konuya dönüş yapmam bilginiz olsun.
hocam kusura bakmayın yoğun çalışma temposundan dolayı erken dönemiyorum bu nedenle herkesten özür dilerim siz değerli hocalarımızı üzmeyi kimse istemez kusura bakmayın

Ekli dosyalar

@bilisim2010

UserForm'un kod bölümüne,
-- aşağıdaki birinci kodu ekleyince
artık A sütunundaki son dolu satır neresiyse tespit edilip, Combobox'ta BOŞ satır görünmez.
-- ikinci kodu güncelleyince
artık sütun adlarını/sütun numaralarını doğru yazmışsanız (sütun kontrolü yapmadım) ona göre veri güncellemesi yapılır.

VBA:
(4 satır)

VBA:
(18 satır)

@bilisim2010

UserForm'un kod bölümüne,
-- aşağıdaki birinci kodu ekleyince
artık A sütunundaki son dolu satır neresiyse tespit edilip, Combobox'ta BOŞ satır görünmez.
-- ikinci kodu güncelleyince
artık sütun adlarını/sütun numaralarını doğru yazmışsanız (sütun kontrolü yapmadım) ona göre veri güncellemesi yapılır.

VBA:
(4 satır)

VBA:
(18 satır)
ömer baran hocam günaydın verdiğiniz kodlar ile çalıştı çok teşekkür ederim ama hücredeki formüllü değerleri bozmasını istemiyorum bunun için ne yapmalıyım

@bilisim2010
Bence bu isteğinizin temelden çözümü için şunu belirteyim;
-- Hangi Textbox nesnesine formüllü sütundan veri alındığı belli.
-- O halde bence VBA ekranında, formüllü sütundan veri alan TextBox'ların ENABLED özelliğini FALSE olarak değiştirin.
Böylece Userform üzerinde bu Textboxlarda değişiklik yapılmasını engellemiş olursunuz.

Belgenizde asıl net olmayan bir durum, esas işlem sayfanızın hangisi olduğu?
ELAZIĞ.... isimli sayfada ilk 2 sütun ve son sütun hariç tüm sütunların formüllü olduğunu görüyorum.
O zaman neredeyse hiçbir Textbox'ta işlem yapılamaması gerektiği gibi bir sonuç çıkar.

Userform üzerine alınan (combobox'taki seçime göre) verilerin kaynağı ELAZIĞ... sayfası ise (anlaşılan durum böyle idi),
ya hiçbir textboxta değişiklik yapılamaması gerekir, ya da userform üzerindeki işlemlerin tümünün (veri alma/değiştirme)
CARİ GÜNCELLE isimli sayfa üzerinden yapılması gerekir.

Aklınızdaki işleyişi, belge kullanım tarzınızı bilemediğim için böyle genel açıklama yazdım.

@bilisim2010
Bence bu isteğinizin temelden çözümü için şunu belirteyim;
-- Hangi Textbox nesnesine formüllü sütundan veri alındığı belli.
-- O halde bence VBA ekranında, formüllü sütundan veri alan TextBox'ların ENABLED özelliğini FALSE olarak değiştirin.
Böylece Userform üzerinde bu Textboxlarda değişiklik yapılmasını engellemiş olursunuz.

Belgenizde asıl net olmayan bir durum, esas işlem sayfanızın hangisi olduğu?
ELAZIĞ.... isimli sayfada ilk 2 sütun ve son sütun hariç tüm sütunların formüllü olduğunu görüyorum.
O zaman neredeyse hiçbir Textbox'ta işlem yapılamaması gerektiği gibi bir sonuç çıkar.

Userform üzerine alınan (combobox'taki seçime göre) verilerin kaynağı ELAZIĞ... sayfası ise (anlaşılan durum böyle idi),
ya hiçbir textboxta değişiklik yapılamaması gerekir, ya da userform üzerindeki işlemlerin tümünün (veri alma/değiştirme)
CARİ GÜNCELLE isimli sayfa üzerinden yapılması gerekir.

Aklınızdaki işleyişi, belge kullanım tarzınızı bilemediğim için böyle genel açıklama yazdım.
Hocam ben içerisinde formül olanları kapattım oraları güncellemesin sadece değişen veriyi göstersin dedim öyle düzenledim bu konu çözüldü çok teşekkür ederim Allah razı olsun

Hocam ben içerisinde formül olanları kapattım oraları güncellemesin sadece değişen veriyi göstersin dedim öyle düzenledim bu konu çözüldü çok teşekkür ederim Allah razı olsun
hocam aynı şablonda bir sorunum daha var şimdi siz incelediniz biliyosunuz onun için size yazıyorum elazığ sayfası tamam combobox a verileri geliyo düzenliyorum herşey okey ama malatya sayfasına geçince comboboxa sadece elazığın cari isimleri geliyor bunu nasıl düzeltirim