K

Çözüldü Birden Fazla Eşleşen Satırlarda Liste Karşılaştırmada

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Ekli dosyada B:M sütun aralığındaki verileri AW:BO aralığındakilerle satır eşleştirmesi yapmaya çalışıyorum.
Bunu AK:AR sütunlardaki başlıklardaki alana getirmek istiyorum.
P sütununda H sütunundaki Belge Sıra No ile satır eşleşmesi yaptığımda H sütunun belge no.lar H sütunun 3,4,5 ;11,12;16,17 nci satırlarda olduğu üzere
AW:BO aralığındaki satırlarla aynı satır numarası vermekte olması nedeniyle AK:AR başlıklarındaki doğru değerleri getirtemedim.

Yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

Doğru mu anladım, emin değilim.

-- Yardımcı alan olarak kullanılacak bir sütuna (formülde N sütunu diye düşündüm) aşağıdaki birinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
-- AK2 hücresine de ikinci formülü uygulayıp sağa ve aşağı (boş sonuç alıncaya kadar) doğru kopyalayın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(4 satır)

Merhaba bende bir satirda 6 adet urun ismini gunluk not aliyorum yan tarafta diyorum. Ki eger buraya Fuga 2000 yazarsam sen torba toplamini yanda sutundaki fuga 2000 de topla resim. Ekledim. Yardimci olursaniz sevinirim ofis3k**** mail adresime yollarsaniz memnun olurum

@biterkiz13

Sorularınızı, uygun bir başlıkla ve örnek belge ekleyip yeni konu açarak sorunuz.
Konu açarken ve örnek belge hazırlarken dikkat edeceğiniz hususlar, cevabımın altındaki İMZA bölümünde var (okuyunuz).

Doğru mu anladım, emin değilim.

-- Yardımcı alan olarak kullanılacak bir sütuna (formülde N sütunu diye düşündüm) aşağıdaki birinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
-- AK2 hücresine de ikinci formülü uygulayıp sağa ve aşağı (boş sonuç alıncaya kadar) doğru kopyalayın.

Kod:
(4 satır)
Merhaba Ömer Baran üstadım, ilginize teşekkür ederim.
formülleri dediğiniz alanlara uyguladım. N2:N25 sütununa birinci formülü ve AK2:AR25 aralığına ikinci formülü uyguladım.
Ancak formül uygulana tüm alanlar boş sonuç aldı. Formül uygulanmış durum ektedir. ikinci sayfada.
Bilgilendirme: K,L,M sütunundaki değerler sayı gibi görünen Metin belgesi; BL, BN, BO sütunundakiler ise sayı biçiminde...

Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üstadım 6 nolu pencereye sonradan ilave ettiğim cümleyi tekrar buraya da yazıyorum.
"Bilgilendirme: K,L,M sütunundaki değerler sayı gibi görünen Metin belgesi; BL, BN, BO sütunundakiler ise sayı biçiminde..."

İsteğin ne olduğuyla ilgilenmeksizin; sağ taraftaki tabloda eşleşenlerin,
veri alanının kaçıncı elemanı olduğunu bulmak için ( SATIR NO - 1 ) yardımcı alanda şu formülü uygulayın.
Bu satır numaralarından hareketle sağdaki tabloda gizlenmiş sütunlardaki verileri vs çağırabilirsiniz.

Kod:
(1 satır)

İsteğin ne olduğuyla ilgilenmeksizin; sağ taraftaki tabloda eşleşenlerin,
veri alanının kaçıncı elemanı olduğunu bulmak için ( SATIR NO - 1 ) yardımcı alanda şu formülü uygulayın.
Bu satır numaralarından hareketle sağdaki tabloda gizlenmiş sütunlardaki verileri vs çağırabilirsiniz.

Kod:
(1 satır)
üstadım, bu formülü hangi sütuna uygulayım.
AT2 hücresine uyguladım. aşağı sürükledim. Formül içeriğinde AB sütununa atıf var. AB sütununda bir değer yok... Neden anlayamadım.
cevabınız içindeki "( SATIR NO - 1 ) yardımcı alanda şu formülü uygulayın" cümlesindeki satır no-1 alanı neresi göremedim.
diğer yandan önceki pencerelerde belirttiğim bir husus gerekli olabilir diye tekrarlıyorum.
Bilgilendirme: K,L,M sütunundaki değerler sayı gibi görünen Metin belgesi; BL, BN, BO sütunundakiler ise sayı biçiminde...

Konu hakkında açıklamalar gerekli olursa:
B:M aralığındaki satırlardaki verilerin denk gelen leri AK:AR aralığına satırlara AW:BO aralığındaki sütunlardan eşleştirerek getirtmek istiyorum.
B:M sütunlarındaki veriler sabit veriler dş kaynaktan gelen veriler olup bunlarda bir değişiklik yapmaksızın (G ve H sütunlarında birleştirilmiş hücre) liste satır karşılaştırması yapılacak ana veri tabanıdır.
Dosyadaki R S T sütunlarında K,L,M sütunlarını sayıya çevirmiştim. Bilginize...
AW:BO aralığındaki sütunlar ise yine bir programdan excele aktarılmış verilerdir.
G sütununda bulunan G ve H sütunlarındaki satırlar birleştirilmiş hücrelerdeki Belge Sıra No başlığındaki sıra numaraları bazı satırlarda aynı olmak durumunda örneğin G3,G4,G5 hücrelerindeki belge numaraları aynı ancak K sütununda gider tutar ayrı değerler olup BI sütunundaki belge numarası ile eşleştirmeyi yapabilmek gerekecektir.

Yazılan formüller niye sonuç vermiyor. Hep boş görünmektedir.
lütfen duruma tekrar bakabilir misiniz.

Belgenizde sütun(lar) falan silmişim demek ki.
Formül en sağdaki alanda eşleşmenin gerçekleştiği satırlarda SATIR()-1 sonucunu verecek.
Bu formülü daha evvel belirttiğim N sütununa (3 numaralı cevaptaki ilk formülün yerine) uygulayın.

Bu formülün sonuçlarına göre İNDİS ile bu satırlardaki diğer sütun verilerini aldırabilirsiniz sanırım.

Kod:
(1 satır)

Belgenizde sütun(lar) falan silmişim demek ki.
Formül en sağdaki alanda eşleşmenin gerçekleştiği satırlarda SATIR()-1 sonucunu verecek.
Bu formülü daha evvel belirttiğim N sütununa (3 numaralı cevaptaki ilk formülün yerine) uygulayın.

Bu formülün sonuçlarına göre İNDİS ile bu satırlardaki diğer sütun verilerini aldırabilirsiniz sanırım.

Kod:
(1 satır)
Üstadım, formülü N2 hücresi ve aşağısına uyguladım. İlk dört satır 0 sıfır değeri diğeri DEĞER hatası verdi...
formül uygulanmış dosyayı ekledim. sayfa: listele-öb
Bilgilendirme: K,L,M sütunundaki değerler sayı gibi görünen Metin belgesi; BL, BN, BO sütunundakiler ise sayı biçiminde olup bunun etkisi var mıdır.

Ekli dosyalar

Dosyanız ekte @KMLZDMR .

Yardımcı alan en sağdaki tabloyu kontrol ettiğinden, bu alanı sağ tarafa, o tablonun yanına taşıdım.
İlave olarak, formüle listenin sonuna TOPLAM aldırma işlemini de dahil ettim.
Üstadım çalışmanız ve dönüşünüz için teşekkür ederim.
Ancak karşılaştırma ve eşleşme husundaki talebimde de belirttiğim üzere AK:AR aralığına gelen sonuçlardaki satır verilerini B:M aralığındaki satırların kendi satırına gelmesi gerekli. Örneğin:B6:M6 aralığında bulunan TTnet A.Ş. açıklamanın olduğu satıra gelecek olan AR:AR ninde 6. satırına
sizin formül sonucunda gelmiş olan AK16:AR16 satırındaki veri gelmeli. Gelmeliki Satırlardaki verilerin doğruluğunu eşleşmesini yapabileyim.
Örneğin G6=Am6 dediğimde sonuç "doğru" değer versin. Bu eşitlikleri B:M aralığındaki tüm sütunlara yaparak DOĞRU değerleri görmem gerekecek.
Asıl veri dosyamda satırlar 500 civarında...
Lütfen buna göre revizyon yapmanız mümkün mü?

Demek ki tam anlaşılmamış.

Her neyse;
-- AV2 'ye (yardımcı alan) birinci formülü uygulayıp aşağı doğru sağdaki tablonun sonuna kadar kopyalayın,
-- AK2'ye ikinci formülü uygulayıp, sağa ve aşağı kopyalayın

Kod:
(3 satır)