G

Soru Adres mektup birleştirmede arka planın görünmemesi

GuLCANINCI

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Excelden veri çekip world programında bulunan hazır şablonların üzerinden adres mektubu birleştirme özelliğini kullanılanıp mail atmak istediğim kişilere hediye çeki hazırlamak istiyorum. Oluşturup mail attığımda ise arka plandaki şablon ya hiç görünmüyor ya da sağa sola kaymış oluyor bunun önüne nasıl geçebilirim yardımcı olur musunuz? Windows 10 ofis 365 kullanıcısıyım.

Merhabalar.
Bilgisayarda değilim ancak şunu belirteym.
Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız örnek belgeler üzerinden sorarsanız,daha hızlı çözüme ulaşmanız kolaylaşır.

.

Ömer bey merhaba,

Word de bulunan adres mektup birleştirme özelliğini kullanarak eke koyduğum personeller adlı excel'den veri çekiyorum.
Oluşturmak istediğim görüntü ilk fotoğraftaki gibi. Kişiye özel oluşturup o kişilere mail atmak istiyorum.
Word de hazır şablonlar var 3. fotoğraftaki gibi. Görsel anlamda güzel görünsün diye bu hazır şablonlardan kullanıyorum.
Mektup birleştirmeyi bitirdiğimde istediğim formatta çıkıyor oluşturmak istediğim görüntü yazıcıdan çıktı aldığımda kişiye özel hazırlanmış olarak istediğim görüntüye ulaşıyorum.
Ama ben bu görüntüleri mektup birleştirmeyi bitirip mail olarak kişilere özel attığımda en alttaki fotoğraftaki gibi gidiyor mail.
Yani sadece yazı görünüyor arka plan hiç gözükmüyor. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum.
Ekran Alıntısı 4.webp

Ekran Alıntısı.webp
Ekran Alıntısı 2.webp
Ekran Alıntısı 3.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben bir sorun göremiyorum.
Zaten sorun varsa da, bunun kaynağı; ADRES-MEKTUP BİRLEŞTİRME veya bu işlemdeki veri kaynağı excel belgesiyle ilgili değil bence.
Word'de olduğunu belirttiğiniz arkaplan resminin/şekilin yetey/dikey simetri durumuyla ilgilidir.
Böyle değil de arkaplan resimi olarak örneğin düzgün bir dikdörtgen kullanarak durumu daha iyi anlayabilirsiniz.
Eklediğiniz görselde üst ortada görünen küçük dikey çizgi zaten mevcut şekilin tam olarak ortası.

Eklediğiniz görseli yatay ve dikey iki bölen (birbirine tam olarak DİK) çizgi ekledim ve bir sorun görmüyorum.
Simetrik gibi görünmemesinin sebebi bence arkaplan görselinin görünümüyle,
şekilin kendisinin simetrik hatlar içermemesiyle ilgili diye düşünüyorum.

1613656111091.webp

Ben bir sorun göremiyorum.
Zaten sorun varsa da, bunun kaynağı; ADRES-MEKTUP BİRLEŞTİRME veya bu işlemdeki veri kaynağı excel belgesiyle ilgili değil bence.
Word'de olduğunu belirttiğiniz arkaplan resminin/şekilin yetey/dikey simetri durumuyla ilgilidir.
Böyle değil de arkaplan resimi olarak örneğin düzgün bir dikdörtgen kullanarak durumu daha iyi anlayabilirsiniz.
Eklediğiniz görselde üst ortada görünen küçük dikey çizgi zaten mevcut şekilin tam olarak ortası.

Eklediğiniz görseli yatay ve dikey iki bölen (birbirine tam olarak DİK) çizgi ekledim ve bir sorun görmüyorum.
Simetrik gibi görünmemesinin sebebi bence arkaplan görselinin görünümüyle,
şekilin kendisinin simetrik hatlar içermemesiyle ilgili diye düşünüyorum.

1613656111091.webp
Hocam mail attığım kişiler maili açınca böyle görüyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı 3.webp
    Ekran Alıntısı 3.webp
    20.9 KB · Görüntüleme: 7
Outlook kullanmadığım için deneme şansım yok ama
worde eklediğiniz görsel, filigran olarak mı eklenmiş, yoksa resim olarak mı bilmiyoruz.
E-posta ayarlarında da HTML/DÜZ METİN gibi bir seçenek vardı gibi aklımda kalmış.
Ayrıca metinle birleştirilmiş halinin ekran görüntüsünü RESİM olarak gönderme konusu üzerinde durulması da gerekebilir.
Siz word belgesini mi gönderiyorsunuz yoksa ekran görüntüsünü mü bilemiyorum.

Sayın @Feyzullah konuyu fark edip bakacaktır diye düşünüyorum.
Geçmişte kendisinin e-posta kodlamasıyla ilgili çalışmalarını hatırlıyorum.

.

Merhaba,
Konunun çözümü çeşitli denemeler yaptım ve sizinde değiniz gibi mail gönderilirken sadece yazılar görünmektedir. Kullanılan şablondaki grafik filigran olduğundan mail gövdesinde görünmemektedir.

Makro ile çözüm düşünülebilir ben basit olacak şekilde bir kaç kod denedim kendimce ancak çözüm olmadı, konu beni aştı. Makro ile çözüm için epey bir vakit haracamak gerekiyor ve bu tür konulara kolay kolay kimse yakın olmak istemez. Umarım konu ile ilgisi olan diğer arkdaşlar yardımcı olurlar. Yardımcı olamadığım için üzgünüm.