Yararlı Excel Formülleri ve Kullanım Örnekleri

Bu yazımızda takipçilerimiz için Yararlı Excel Formülleri ve Kullanım Örnekleri hazırlayıp, kullanımlarına dair açıklamalar yer alacaktır. Sabırlı olur, örnekleri tek tek incelerseniz Excel Fonksiyonlarına dair çok şey öğreneceğinizden şüpheniz olmasın.

DİKKAT : Makalemiz sürekli güncellenmektedir. En kısa sürede tamamlamayı planladığımız Formül Kullanım örneklerinin hangileri olacağını listeden görebilirsiniz.


ALTTOPLAM, ARA, ARALIKBİRLEŞTİR, AŞAĞIYUVARLA, AY, BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY, BAĞ_DEĞSAY, BİRLEŞTİR, BOŞLUKSAY, BUGÜN, BUL, BÜYÜK, BÜYÜKHARF, ÇEVİR, ÇİFTMİ, ÇOKEĞER, ÇOKEĞERMAK, ÇOKEĞERMİN, ÇOKEĞERORTALAMA, ÇOKEĞERSAY, ÇOKETOPLA, DAKİKA, DAMGA, DEĞİL, DEĞİŞTİR, DEVRİK_DÖNÜŞÜM, DOLAYLI, DÜŞEYARA, EBOŞSA, EFORMÜLSE, EĞER, EĞERHATA, EĞERORTALAMA, EĞERSAY, EĞERYOKSA, EHATA, EHATALIYSA, ELEMAN, EMANTIKSALSA, EMETİNDEĞİLSE, EMETİNSE, ENÇOK_OLAN, ESAYIYSA, ETARİHLİ, ETOPLA, GÜN,HAFTANINGÜNÜ, HAFTASAY, İNDİS, İŞGÜNÜ, KAÇINCI, KAYDIR, KIRP, KOD, KÖPRÜ, KÜÇÜK, KÜÇÜKHARF, KYUVARLA, MAK, MBUL, METİNBİRLEŞTİR, METNEÇEVİR, MİN, MOD, MUTLAK, ORTALAMA, ÖZDEŞ, ÖZETVERİAL, PARÇAAL, RANK, RASTGELEARADA, S_SAYI_ÜRET, SAAT, -SAĞDAN, SANİYE, SATIR, SATIRSAY, SERİAY, SERİTARİH, SOLDAN, SÜTUN, SÜTUNSAY, ŞİMDİ, TABANAYUVARLA, TAMİŞGÜNÜ, TAMSAYI, TARİH, TAVANAYUVARLA, TEKMİ, TEMİZ, TOPLA, TOPLA.ÇARPIM, TOPLAMA, UZUNLUK, VE, YADA, YATAYARA, YAZIM.DÜZENİ, YERİNEKOY, YIL, YILORAN, YUKARIYUVARLA, YUVARLA, ZAMAN

TARİH ve SAAT FONKSİYONLARI


Excel bizlere, tarih ve saatlerle çalışmak için birçok fonksiyon sunmaktadır. Bu bölümde Tarih ve Saat Fonksiyonları hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

BUGÜN ve ŞİMDİ Fonksiyonları


Bugünün tarihini BUGÜN fonksiyonuyla, şimdiki tarih ve saati ŞİMDİ fonksiyonuyla alabilirsiniz. Teknik olarak, ŞİMDİ fonksiyonu geçerli tarih ve saati döndürür, ancak aşağıda görüldüğü gibi yalnızca saat biçimini de biçimlendirebilirsiniz:

BUGÜN ve ŞİMDİ Fonksiyonları

=BUGÜN()
=ŞİMDİ()

Bunlar geçici fonksiyonlardır ve her çalışma sayfasının değişmesiyle yeniden hesaplanır. Sabit bir değer istiyorsanız, tarih ve saat kısayollarını kullanın.

GÜN, AY, YIL ve TARİH Fonksiyonları


Herhangi bir tarihi ham bileşenlerine ayırmak için GÜN, AY ve YIL fonksiyonlarını ve bunları tekrar bir araya getirmek için TARİH fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

GÜN, AY, YIL ve TARİH Fonksiyonları

=GÜN("25.10.2019") // 25 Sonucunu Döndürür
=AY("25.10.2019") // 10 Sonucunu Döndürür
=YIL("25.10.2019") // 2019 Sonucunu Döndürür
=TARİH(2019;10;29) // 25.10.2019 Sonucunu Döndürür

SAAT, DAKİKA, SANİYE ve ZAMAN Fonksiyonları


Excel, zamanlar için bir dizi paralel işlev sağlar. Bir zamanın parçalarını çıkarmak için SAAT, DAKİKA ve SANİYE fonksiyonlarını kullanabilir ve ZAMAN fonksiyonunu kullanarak ayrı ayrı bileşenlerden bir ZAMAN toplayabilirsiniz.

SAAT, DAKİKA, SANİYE ve ZAMAN Fonksiyonları

=SAAT("16:26:09") // 16 Sonucunu Döndürür
=DAKİKA("16:26:09") // 26 Sonucunu Döndürür
=SANİYE("16:26:09") // 9 Sonucunu Döndürür
=ZAMAN(16;26;09) // 16:26:09 Sonucunu Döndürür

ETARİHLİ ve YILORAN Fonksiyonları


ETARİHLİ fonksiyonunu yıllar, aylar veya günler içindeki tarihler arasında zaman bulmak için kullanabilirsiniz. ETARİHLİ ayrıca "normalize edilmiş", yani 2 yıl 5 ay 27 günde toplam süre alacak şekilde yapılandırılabilir.

ETARİHLİ Fonksiyonu

=ETARİHLİ("01.09.2018"; "25.10.2019";"y") // 1 Sonucunu Döndürür
=ETARİHLİ("01.09.2018"; "25.10.2019";"m") // 13 Sonucunu Döndürür
=ETARİHLİ("01.09.2018"; "25.10.2019";"d") // 419 Sonucunu Döndürür

Kesirli yıllara ulaşmak için YILORAN fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

YILORAN Fonksiyonu

=YILORAN("01.09.2018"; "25.10.2019") // 1,15 Sonucunu Döndürür

SERİTARİH ve SERİAY Fonksiyonları


Tarihlerle ilgili ortak bir görev, bir tarihi belirli bir ay sayısına göre ileri (veya geri) kaydırmaktır. Bunun için SERİTARİH ve SERİAY fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. SERİTARİH, aya göre hareket eder ve günü korur. SERİAY'da aynı şekilde çalışır, ancak her zaman ayın son gününü döndürür.

SERİTARİH ve SERİAY Fonksiyonları

=SERİTARİH("01.09.2018"; 6) // 6 ay sonraki tarihi verir.
=SERİAY("01.09.2018"; 6) // 16 ay sonraki tarihe ait ayın son gününü verir.

İŞGÜNÜ ve TAMİŞGÜNÜ Fonksiyonları


Gelecekteki çalışma günlerini ve tarihlerini belirlemek için İŞGÜNÜ fonksiyonunu kullanabilirsiniz. İki tarih arasındaki iş günü sayısını hesaplamak için TAMİŞGÜNÜ fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

İŞGÜNÜ Fonksiyonu

=İŞGÜNÜ(Başlangıç; Gün; Tatiller) // Başlangıç tarihinden itibaren girilen gün sonrasındaki ilk İŞGÜNÜNÜ verir.

TAMİŞGÜNÜ Fonksiyonu

=TAMİŞGÜNÜ(Başlangıç; Bitiş; Tatiller) // Başlangıç ve Bitiş tarihlerine göre kaç gün TAMİŞGÜNÜ sonucunu verir.

HAFTANINGÜNÜ ve HAFTASAY Fonksiyonları


Haftanın gününü bir tarihten itibaren anlamak için Excel, HAFTANINGÜNÜ fonksiyonu sağlamıştır. HAFTANINGÜNÜ fonksiyonu, Pazar, Pazartesi, Salı, vb. 1-7 arasında bir sayı döndürür. Belirli bir yılda hafta sayısını almak için ise HAFTASAY fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

HAFTANINGÜNÜ Fonksiyonu

HAFTASAY Fonksiyonu

=HAFTANINGÜNÜ(Tarih) // Cuma haftanın 6. günüdür.
=HAFTASAY(Tarih) // Tarihin olduğu hafta 16. haftadır.

Yararlı Excel Formülleri ve Kullanım Örnekleri isimli yazımızda TARİH VE SAAT Fonksiyonları ile ilgili şimdilik işlediğimiz fonksiyonlar bunlardır.

MÜHENDİSLİK FONKSİYONLARI

ÇEVİR Fonksiyonu


Mühendislik fonksiyonlarının çoğu tekniktir. Bu kategorideki fonksiyonların çoğu karmaşık sayılar için hazırlanmıştır. ÇEVİR fonksiyonu günlük birim dönüşümleri için oldukça kullanışlıdır. Mesafe, ağırlık, sıcaklık ve çok daha fazlası için birimleri değiştirmek için ÇEVİR fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

ÇEVİR Fonksiyonu

=ÇEVİR(72;"F";"C") // C22,2 sonucunu döndürdü.

Excel'de herhangi bir hücrede =ÇEVİR(A1; dediğinizde, üst resimde yer alan ilk birim ve son birim harflerinin neler olduğunu zaten göreceksiniz. Fonksiyonun güzel bir özelliği daha, ilk değeri örneğin F (Fahrenhayt Derece) seçtikten sonra, İkinci değerde sadece Fahrenhayt Derece'yi hangi birime dönüştürebileceğinin listesini bırakmasıdır.

BİLGİ FONKSİYONLARI

EBOŞSA, ESAYIYSA, EMETİNSE, EMETİNDEĞİLSE, EMANTIKSALSA, EFORMÜLSE, EHATALIYSA, EHATA, TEKMİ ve ÇİFTMİ Fonksiyonları


Excel bizlere, bir hücredeki değeri kontrol etmek için birçok fonksyion sunar. Bu fonksiyonlar genellikle "E" ile başlar ve hepsi bir hücrenin içeriğine dayalı olarak DOĞRU veya YANLIŞ sonucunu döndürür. Bunlardan bazıları EBOŞSA, ESAYIYSA, EMETİNSE, EMETİNDEĞİLSE, EMANTIKSALSA, EFORMÜLSE, EHATALIYSA ve EHATA şeklindedir.

101 Tane Yararlı Excel Fonksiyon Örneği

Bir üst resimde gördüğünüz renkli alanlar için Excel'in Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılmıştır.

Excel Bilgi Kategorisinde ayrıca TEKMİ ve ÇİFTMİ fonksiyonlarına sahip olup, hücredeki sayıların çift mi yoksa tek mi olduğunu görmemizi sağlar.

TEKMİ Fonksiyonu

ÇİFTMİ Fonksiyonu

Bir üst resimde gördüğünüz renkli alanlar için Excel'in Koşullu Biçimlendirme özelliği kullanılmıştır.

MANTIKSAL Fonksiyonları


Excel'in mantıksal fonksiyonları, birçok gelişmiş formülün temel yapı taşıdır. Mantıksal fonksiyonlar, DOĞRU veya YANLIŞ boolean değerlerini döndürür. Mantıksal fonksyionlar üzerinde bir örnek gerekiyorsa, Mantıksal Fonksiyon Örnekleri isimli dosyamızı mutlaka indirmenizi tavsiye ederim.

VE, YADA ve DEĞİL Fonksiyonları


Excel'in mantıksal fonksiyonlarının çekirdeği VE fonksiyonu, YADA fonksiyonu ve DEĞİL fonksiyonudur. Aşağıdaki ekranda, bu fonksiyonların her biri B sütunundaki değerler üzerinde basit bir test yapmak için kullanılır:

VE, YADA ve DEĞİL Fonksiyonları

=VE(B5>3;B5<9>
=YADA(B5=3;B5=9)
=DEĞİL(B5=2)

EĞERHATA ve EĞERYOKSA Fonksiyonları


EĞERHATA fonksiyonu ve EĞERYOKSA fonksiyonu hataları yakalamak ve ele almak için basit bir yol olarak kullanılabilir. Fonksiyonların tam olarak işlevinin kolay anlaşılması için, DÜŞEYARA fonksiyonu ile birlikte kullanarak örnek haline dönüştürdük.

EĞERHATA Fonksiyonu

Üst resimdeki Ürün Listesinde Ayakkabı olmadığı için F sütunundaki DÜŞEYARA fonksiyonu ile oluşturduğumuz formülde #YOK hatası aldık. EĞERHATA fonksiyonu ile DÜŞEYARA fonksiyonunu iç içe kullandığımızda, #YOK hatası yerine, aranan ürün listede yoksa boş bırakmayı sağladık.

=DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0)// hata ile ilgili bir belirtme yok.
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0);"")// hatalıysa boş bırak.

Excel Formülleri Kullanım Örnekleri

EĞERYOKSA fonksiyonunu, listede olmayan bir ürünü kolayca bulmak adına kullanmamız yararlı olacaktır. Özellikle DÜŞEYARA fonksiyonunda #YOK hatası alınma ihtimaline karşılık, EĞERHATA kullanmak doğru bir raporlamanın önemli kurallarından biridir.

=DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0)// hata ile ilgili bir belirtme yok.
=EĞERYOKSA(DÜŞEYARA(E5>$B$5:$C$10;2;0);"Ürün Yok")// Ürün Yok yaz.

EĞER ve ÇOKEĞER Fonksiyonları


EĞER fonksiyonu, Excel'de en çok kullanılan fonksiyonlardan biridir. Aşağıdaki resimde, EĞER fonksiyonu test puanlarını kontrol eder ve "geçti" veya "kaldı" olarak sonucu döndürür.

Excel Formülleri Kullanım Örnekleri

=EĞER(C5>=70;"Geçti";"Kaldı")// 70 ve üzeri not alanlar Geçti.

Daha karmaşık mantıksal testler gerçekleştirmek için birden fazla EĞER fonksiyonunu bir araya getirmek gerekir.

Microsoft bu durumu kolaylaştırmak için, Excel 2016'da Office 365 sürümlerinde, yeni bir fonksiyon olarak ÇOKEĞER fonksiyonunu kullanımımıza sunmuştur.

Excel Formülleri Kullanım Örnekleri

=ÇOKEĞER(C5<60>=90;"A")

ARAMA ve BAŞVURU Fonksiyonları

DÜŞEYARA ve YATAYARA ve Fonksiyonları


Excel veri aramak ve bulmak için bizlere çeşitli fonksiyonlar sunar. Bunların en ünlüsü DÜŞEYARA fonksiyonudur.

DÜŞEYARA Fonksiyonu

=DÜŞEYARA($C5;$F$5:$G$7;2;DOĞRU)

YATAYARA fonksiyonu, DÜŞEYARA fonksiyonu gibi çalışır, ancak yatay olarak düzenlenmiş verileri bulur ya da yatay olarak sıralanmış tablolardan veri aramak ister. DÜŞEYARA fonksiyonu için hazırladığımız veritabanımızın yeni şeklini inceleyin.

YATAYARA Fonksiyonu

=YATAYARA($C5;$G$4:$I$5;2;DOĞRU)

Üstteki iki resimden de anlayacağınız üzere, YATAYARA ile DÜŞEYARA fonksiyonlarının birbirinden farklı kısmı, yapacağmız formülün olacağı tablo değil, verilerin olduğu tablonun yapısıdır.

İNDİS ve KAÇINCI Fonksiyonları


DÜŞEYARA ve YATAYARA fonksiyonlarının yeterli olmadığı durumlarda, yani daha karmaşık aramalar için İNDİS ve KAÇINCI fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.

İNDİS ve KAÇINCI Fonksiyonları

=İNDİS(C5:E10;KAÇINCI(H4;B5:B10;0);KAÇINCI(H5;C4:E4;0))

İNDİS tek başına çok fazla anlam ifade etmeyen (sütun ve satır numaralarını manuel yazmanız gerektiğinden), tamamlayıcısı olan KAÇINCI ile kullanıldığında eşsiz sonuçlar üretir.

ARA Fonksiyonu


ARA fonksiyonu, belirli sorunları çözerken kullanışlı kılan varsayılan davranışlara sahiptir. ARA fonksiyonu, değerlerin artan sırada sıralandığını ve her zaman yaklaşık bir eşleşme gerçekleştirdiğini varsayar. ARA fonksiyonu bir eşleşme bulamadığında, bir sonraki en küçük değerle eşleşir. Aşağıdaki örnekte, bir sütundaki son girişi bulmak için ARA fonksiyonunu kullandık.

ARA Fonksiyonu

=ARA(2;1/(B:B<>"");B:B)

SATIR ve SÜTUN Fonksiyonları


Çalışma sayfasındaki satır ve sütun numaralarını bulmak için SATIR ve SÜTUN fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. Başvuru sağlanmadıysa, hem SATIR hem de SÜTUN öğesinin öğesinin geçerli hücreiçin dönüş değerlerine dikkat edin.

Ayrıca SATIR ve SÜTUN fonksiyonlarını kullanarak oluşturacağınız bir formül ile verilerinize otomatik sıra ve sütun numaraları da verebilirsiniz.

Yararlı Excel Formülleri ve Kullanım Örnekleri - Excel Özellikleri:

SÜTUN İNDİS ARA KAÇINCI SATIR BUGÜN DÜŞEYARA Koşullu Biçimlendirme

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Klavyenizdeki F2 tuşuna basarsanız, hücrenin ya da formül çubuğunun için giriş yaparsınız.
Shift + F2 tuşlarına basarsanız, aktif hücreye açıklama eklersiniz.
Ctrl + F2 tuşlarına basarsanız, Yazdırma ekranını açarsınız.
Yükleniyor...