Yaklaşan tarihlere göre simge kümeleri kullanımı

Bu makalede, tarihlere göre takip için kullandığınız bir Excel tablosunda, simge kümeleri özelliğinden faydalanarak nasıl renkli simgeler kullanabileceğimizi anlatacağım.

Vadesi gelen çek-senet listesinin takibi, kira süresi dolacak olan araç, araba veya ekipman gibi sözleşme süreleri takibi gibi bir çok amaç için kullanabilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki örnek tabloda müşterilerimizle yapmış olduğumuz sözleşmelerimizin bitiş tarihlerini görüyoruz.

kosullu-bicimlendirme-tablosu-1

Gelin Excel’de bir koşullu biçimlendirme örneği olan simge kümeleri özelliğini kullanarak bitiş tarihi yaklaşan sözleşmelerimizi farklı renklerde simgelerle işaretleyelim.

kosullu-bicimlendirme-sekiller-1

Örneğimizde şekiller kısmındaki üç renkten oluşan şekilleri kullanacağız bu da demek oluyor ki 3 farklı ihtimal söz konusu olmalı:
  • Bitiş tarihine 60 günden fazla olanlar yeşil
  • Bitiş tarihine 30 günden fazla olanlar sarı
  • Geri kalanlar kırmızı (30 günden az olanlar)
Burada yeşil için bir şart yazmıyoruz çünkü onu yazarsak şarta uymayanlar olabilir. İlk olarak tablomuzun en sağ sütunundaki tarihleri seçiyoruz. Sonrasında araç çubuğumuzdan Koşullu Biçimlendirme seçeneğini ve sırasıyla altındaki Simge Kümeleri ve Diğer Kurallar menülerini seçiyoruz.

kosullu-bicimlendirme-menusu-1

Açılan kural penceresinde simge sıralaması ters çevirip yeşili öne alıyoruz, sağ kısımdaki Tür yazan yerleri formül olarak değiştiriyoruz ve Değer yazan kutulara Formül olarak sırasıyla BUGÜN()+60 VE BUGÜN()+30 yazıyoruz.

kosullu-bicimlendirme-kurali-1

Bu şekilde bir uygulama yapmamızın nedeni BUGÜN()+60 ile günümüz tarihinden 60 günden fazla olup olmadığını tespit etmek eğer 60 günden fazla yoksa 30 günden fazla olup olmadığını tespit etmeye çalışmak ve zaten 30 günden fazla değilse de 30 günden az demektir ki bu da kırmızı rengi içeriyor.

Tamam tuşuna bastığımızda aşağıdaki görünüm oluşacaktır. Kolayca kontrol etmek için kalan gün sayılarını yanlarına yazdım sorunsuz bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

kosullu-bicimlendirme-sonuc-1

Yaklaşan tarihlere göre simge kümeleri kullanımı - Excel Özellikleri:

Koşullu Biçimlendirme

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Excel'de hatalı birşeyler mi yaptınız? Hemen panik olmayın, bunun kolay bir yöntemi var:
Kısayol kullanarak Ctrl + Z tuşlarına birden basarak geri almak işlemini yapabilirsiniz ya da Excel Şerit Menü'nün üstünde ya da altında yer alan Hızlı Erişim Araç çubuğundaki Geri Al simgesini kulllanabilirsiniz.

geri al

Aynı işlemi tekrar ileri almak isterseniz, üstteki resmin hemen yanında yer alan İleri Al simgesi işinizi görecektir.

ileri al
Yükleniyor...