xlam Uzantılı Dosyaları xlsm Uzantısına Çevirme

xlam Uzantılı Dosyaları xlsm Uzantısına Çevirme isimli makalemizde, xlam uzantılı şekilde kaydedilmiş olan bir Excel dosyasını, xlsm uzantısına dönüştürmeyi öğreteceğiz.

xlam Uzantılı Dosyaları xlsm Uzantısına Çevirme Nasıl Yapılır?

Elinizde xlam uzantılı bir Excel dosyası var ve onu Excel'de görünür şekilde açmak istiyorsunuz. Uzantısı nedeniyle bu mümkün olmayacaktır. Peki açmak için ne yapmamız gerekir? Öncelikle dosyanız Excel'de açılmamış olması gerekir. Açılıp bir Excel Eklentisi olarak eklenip eklenmediğini kontrol etmemiz gerek. Bunun için adımlarımız şu şekildedir:

Şerit Menü -> Geliştirici Sekmesi -> Excel Eklentileri simgesine tıklıyoruz. Eğer Araç Çubuklarınızda Geliştirici sekmesi görünmüyorsa, Geliştirici Sekmesini Aktif Etme isimli videomuzu izyelebilir ya da Geliştirici Sekmesi isimli makalemize göz atabilirsiniz. Ekle simgesine tıkladıktan sonra, aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Excel Eklentileri

Eğer çevirmek istediğiniz dosyanın adı bu listede varsa ve yanında tik işaretliyse, tik işaretini kaldırmanız gerekecektir. Bu işlemin akabinde, xlam uzantılı dosyaları bilgisayarınızdaki klasörden buluyoruz. Üzerine sağ tıklayıp, Özellikler seçeneğini açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir:

Engellemeyi Kaldır

Sarı işaretli alandaki "Engellemeyi Kaldır" tikini işaretliyoruz ve Tamam diyoruz. Eğer Özellikler dedikten sonra, sarı işaretli alan gelmiyorsa, bu işlem yapılmış demektir.

Daha sonra dosyamızı tıklayıp açıyoruz. Dosya uzantısı gereğince ekrana gelmeyecektir. Açılıp açılmadığını tespit etmek için Alt + F11 kısayolunu kullanarak Visual Basic penceresini açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

VBProject Ekranı

Kırmızı ile işaretlenmiş alana çift tıklıyoruz. Hemen aşağısında, Properties - ThisWorkbook penceresini göreceksiniz. Eğer bu pencere yoksa, Araç Çubukları -> View -> Properties Window tıklayın, açılacaktır.

Properties - ThisWorkbook

Üst resimde kırmızı ile işaretlediğim IsAddin seçeneğinin True olan değerini False yapın. Excel sizi ön sayfasına götürecek ve dosyanın Excel ön penceresinde açıldığını göreceksiniz. Artık iş son aşama olan kısma geldi.

F12 Kısayolu ile Farklı Kaydet deyip, seçeneklerden XLSM olanı seçiyoruz.

İşlem bu kadar...

Makalemizin faydalı olmasını temenni ederim.

xlam Uzantılı Dosyaları xlsm Uzantısına Çevirme - Excel Özellikleri:

SaveAs VBEKodları

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Bir veri aralığının en üstündeki hücreye hızlıca gitmek için, Ctrl + Sol Ok tuşunu kullanmanız ya da fareyi aktif hücrenin sol çizgisine getirip (aşağıdaki görüntüdeki gibi) çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Yükleniyor...