Veri Doğrulama - Açılır Liste

52779 16 Mayıs 2020 16 Mayıs 2020 VIP Dosya
31. Aralık.2019 tarihinde TUIK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yayınlanan İl - İlçe bazlı ve Erkek - Kadın Nüfus sayım Tablosundan hareketle, Formüllerle ve Makroyla olmak üzere herhangi bir ile ait satırda, İlçe Kolonunda herhangi bir hücre seçildiğine, İlgili satırdaki ile ait ilçeler Alfabetik Sıralı olarak Açılır Listede yer alır ve Açılır listeden seçim yapılabilir.

T Sayfasında, TUIK tarafından 31.12.2019 tarihinde yayınlanan ve Toplam Nüfus olarak Büyükten Küçüğe doğru sıralı İlçe Nüfus Sayım Tablosu mevcuttur. İlçe nüfus sıralaması olduğundan, il ve ilçe adları sıralamasız ve karışık bir durumdadır.

T satyfası aynı zamanda, Hesaplama sayfası olarak kullanılmaktadır. Gerek Formüllerle ve gerekse Makro ile Açılır Liste için seçilen il ismi bu sayfada ilgili hücreye Makro ile yazdırılır. Gerek formüllerle ve gerekse makro ile de bu ile ait ilçeler listelenir ve alfabetik olarak sıralanır.

Veri Doğrulama - Açılır Liste

F Sayfası, Formüllerle Açılır Listenin uygulanması sayfasıdır.
İlçe kolonunda, seçilen bir hücrenin bulunduğu satırdaki Şehir ismi, Makro ile T Sayfasındaki ScmF ad tanımlaması ile tanımlanan G2 hücresine yazdırılır.
G kolonundaki DİZİ formüller vasıtasıyla, bu şehire ait ilçeler listelenir. İlçe Listesi kolonunun hemen yanındaki kolon Yardımcı Kolon olup, ilçelerin
alfabetik sıralanması için katsayıların hesaplanması için kullanılır. I kolonunda ise, ilçelerin alfabetik sıralı listesi oluşturulur. Şehirlere göre, ilçe adetleri farklılık
seyrettiğinden, alfabetik ilçe listesi ListeF ad tanımlaması kullanılarak Dinamik Alan olarak tanımlanmış ve ListeF ad tanımlaması da Açılır Listede Referans başvurusu
olarak kullanılmıştır.

Veri Doğrulama - Açılır Liste

M Sayfası, Makro ile Açılır Listenin uygulanması sayfasıdır.
İlçe kolonunda, seçilen bir hücrenin bulunduğu satırdaki Şehir ismi, Makro ile T Sayfasındaki ScmM ad tanımlaması ile tanımlanan K2 hücresine yazdırılır.
Makro ile, bu şehire ait ilçeler alfabetik sıralı olarak listelenir.
Alfabetik ilçe listesi ListeM ad tanımlaması kullanılarak Dinamik Alan olarak tanımlanmış ve ListeM ad tanımlaması da Açılır Listede Referans başvurusu
olarak kullanılmıştır.

Veri Doğrulama - Açılır Liste

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Paylaşımınız için teşekkürler hocam.
Açıklamalarınızdaki detaylar mükemmel.


Çok teşekkür ediyorumYARARLI KISAYOLLAR
Koyu Yazdırma Ctrl K
Yapılanı İptal Etme Esc
Kaydet / Alternatif Shift F12
Otomatik Toplama Ctrl M
Kopyala Kısayolu Ctrl C
Biçim boyacısı simgesine bir kez tıkladığınızda, tıklamış olduğunuz hücredeki tüm biçimleri alır ve yeni tıkladığınız hücreye uygular. Farklı bir hücreye daha uygulamak için, yeniden biçim boyacısı simgesine tıklamanız gerekir.

Bu işlemi her seferinde tekrarlamamak için, biçim boyacısı simgesine iki kez tıkladıktan sonra, tekrar bir kez tıklayana ya da ESC tuşuna basıncaya kadar istediğiniz kadar hücreye seçtiğiniz hücrenin tüm biçimlerini uygular.

Biçim Boyacısı Simgesi:
image-20200507180041-1.png
Yükleniyor...