Toplanacak Değerler Sonucu Sıfırsa Boş Bırakılsın

Toplanacak Değerler Sonucu Sıfirsa Boş Bırakılsın isimli dosyamız, toplama işlemi sonucunda gelen rakamın 0 olması halinde o hücreyi boş bırakır.

Excel'de toplama işlemi yaptığınızda, eğer toplanacak değerler sıfırdan büyük bir tamsayı değilse, hücreye formül sonucu olarak 0 döndürülür. Hazırladığım dosyada birazcak genişletilmiş biçimde bu hususa değinmek istiyorum.

Toplanacak Değerler Sonucu Sıfırsa Boş Bırakılsın

Üstteki gibi bir tablomuz olsun.

Bu tablodan, formüllerle VERİ çekilecektir. Ancak, tabloda bazı hücreler değer içermemekte olup BOŞtur. Formüller, bu BOŞ hücrelere başvuru yapıldığında BOŞ yerine 0 değerini üretirler.

Örneğin herhangi bir hücreye =F7 denildiğinde, F7 hücresi herhangi bir değer içermediğinden Formül,sonucu 0 olarak verir.

Bu durumda, pratik çözüm =EĞER(F7="";"";F7) şeklinde çözümdür.

Tabi her zaman bu kolaylıkta bir formül olmayacağı için, hücreyi 0 yerine BOŞ göstermek, aynı formülün EĞER ile tekrarlanması anlamını taşıyacaktır. Bu da çok büyük verilere atanan ya da çok fazla formül içeren hücrelere uygulanıyorsa, Excel performans olarak olumsuz etkilenecektir.

Konuyla ilgili daha detaylı açıklamalar ve örnek formüller için dosyayı indirebilirsiniz.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Toplanacak Değerler Sonucu Sıfirsa Boş Bırakılsın
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel hücrelerinde açılan listeler oluşturup, bu listelerde yazılı değerler dışında değerlerin girilmemesini istiyorsanız, Excel'in Veri Doğrulama özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır.

image-20200501183042-1.png

image-20200501183139-2.png
Yükleniyor...