Toplanacak Değerler Sonucu Sıfırsa Boş Bırakılsın

Toplanacak Değerler Sonucu Sıfirsa Boş Bırakılsın isimli dosyamız, toplama işlemi sonucunda gelen rakamın 0 olması halinde o hücreyi boş bırakır.

Excel'de toplama işlemi yaptığınızda, eğer toplanacak değerler sıfırdan büyük bir tamsayı değilse, hücreye formül sonucu olarak 0 döndürülür. Hazırladığım dosyada birazcak genişletilmiş biçimde bu hususa değinmek istiyorum.

Toplanacak Değerler Sonucu Sıfırsa Boş Bırakılsın

Üstteki gibi bir tablomuz olsun.

Bu tablodan, formüllerle VERİ çekilecektir. Ancak, tabloda bazı hücreler değer içermemekte olup BOŞtur. Formüller, bu BOŞ hücrelere başvuru yapıldığında BOŞ yerine 0 değerini üretirler.

Örneğin herhangi bir hücreye =F7 denildiğinde, F7 hücresi herhangi bir değer içermediğinden Formül,sonucu 0 olarak verir.

Bu durumda, pratik çözüm =EĞER(F7="";"";F7) şeklinde çözümdür.

Tabi her zaman bu kolaylıkta bir formül olmayacağı için, hücreyi 0 yerine BOŞ göstermek, aynı formülün EĞER ile tekrarlanması anlamını taşıyacaktır. Bu da çok büyük verilere atanan ya da çok fazla formül içeren hücrelere uygulanıyorsa, Excel performans olarak olumsuz etkilenecektir.

Konuyla ilgili daha detaylı açıklamalar ve örnek formüller için dosyayı indirebilirsiniz.

Toplanacak Değerler Sonucu Sıfırsa Boş Bırakılsın - Excel Özellikleri:

EĞER EĞERHATA İNDİS KAÇINCI MİN Veri Doğrulama
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Toplanacak Değerler Sonucu Sıfırsa Boş Bırakılsın isimli dosya, sadece sitemizden VIP Üyelik Paketi almış kullanıcıların indirebileceği niteliktedir.

Sitemize Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız ve bir VIP Üyelik Paketi almanız ile eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel sayfanızda yer alan 0 değerlerini gizlemek için, 0 değerlerinizin olduğu alanı seçip, sağ tıkladıktan sonra; Hücre Biçimlendir -> Sayı sekmesi -> İsteğe Uyarlanmış kısmına tıklayıp, Tür kısmına: 0;-0;;@ yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...