Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme

admin 28 Haziran 2020 28 Haziran 2020 VIP Dosya
Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme isimli dosyamızda, Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullanarak, 3 ayrı şekilde tekrar eden öğelerin nasıl biçimlendirileceği öğretilmektedir.

Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme

Koşullu Biçimlendirme, Excel hücrelerinizi kritere göre renklendirmek için tasarlanmış muhteşem bir Excel özelliğidir. Özellikle Excel ile yapılan analizlere görsellik ve farkındalık katmak için, bu tür çalışmalarınızda Koşullu Biçimlendirme kullanmanızı şiddetle öneririz.

Örnek dosyamızda, üstteki resimde göreceğiniz üzere aynı verileri 3 ayrı şekilde koşullu olarak renklendirme yaptık.

İlk seçenekte, bir veri aralığındaki değerler içinde sadece benzersiz olanların renklendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Burada Excel'in EĞERSAY formülü, Koşullu Biçimlendirme'nin formül alanına uygulanmış ve sonuç elde edilmiştir.

İkinci seçenekte ise, ilk seçeneğin tam tersi olacak şekilde benzer olan değerler renklendirilmiştir. Yine aynı şekilde EĞERSAY formülü Koşullu Biçimlendirme'ye uygulanmıştır.

İlk ve ikinci seçenekte verilerin doğru sonucu vermesini sağlamak amacıyla, formülde Mutlak Başvuru özelliğide kullanılmıştır.

Üçüncü seçenek, ilk iki seçenekten farklı olarak ilk değerden sonra tekrarlayan değerlerin renklendirilmesi amaçlanmıştır. Bu seçenekte formül olarak EĞERSAY, referans olarak ise Genişleyen Başvuru özelliği Koşullu Biçimlendirme'ye entegre edilmiştir.

Benzer türde ihtiyaçlarınız için fayda sağlaması temennisiyle.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
EĞERSAY - Koşullu Biçimlendirme - Genişleyen Başvuru - Mutlak Başvuru

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel hücrelerinde açılan listeler oluşturup, bu listelerde yazılı değerler dışında değerlerin girilmemesini istiyorsanız, Excel'in Veri Doğrulama özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır.

image-20200501183042-1.png

image-20200501183139-2.png
Yükleniyor...