Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme

Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme isimli dosyamızda, Koşullu Biçimlendirme özelliğini kullanarak, 3 ayrı şekilde tekrar eden öğelerin nasıl biçimlendirileceği öğretilmektedir.

Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme

Koşullu Biçimlendirme, Excel hücrelerinizi kritere göre renklendirmek için tasarlanmış muhteşem bir Excel özelliğidir. Özellikle Excel ile yapılan analizlere görsellik ve farkındalık katmak için, bu tür çalışmalarınızda Koşullu Biçimlendirme kullanmanızı şiddetle öneririz.

Örnek dosyamızda, üstteki resimde göreceğiniz üzere aynı verileri 3 ayrı şekilde koşullu olarak renklendirme yaptık.

İlk seçenekte, bir veri aralığındaki değerler içinde sadece benzersiz olanların renklendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Burada Excel'in EĞERSAY formülü, Koşullu Biçimlendirme'nin formül alanına uygulanmış ve sonuç elde edilmiştir.

İkinci seçenekte ise, ilk seçeneğin tam tersi olacak şekilde benzer olan değerler renklendirilmiştir. Yine aynı şekilde EĞERSAY formülü Koşullu Biçimlendirme'ye uygulanmıştır.

İlk ve ikinci seçenekte verilerin doğru sonucu vermesini sağlamak amacıyla, formülde Mutlak Başvuru özelliğide kullanılmıştır.

Üçüncü seçenek, ilk iki seçenekten farklı olarak ilk değerden sonra tekrarlayan değerlerin renklendirilmesi amaçlanmıştır. Bu seçenekte formül olarak EĞERSAY, referans olarak ise Genişleyen Başvuru özelliği Koşullu Biçimlendirme'ye entegre edilmiştir.

Benzer türde ihtiyaçlarınız için fayda sağlaması temennisiyle.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Tekrarlanan Öğeleri Renklendirme
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel hücresine yazdığınız bir tarihin, hangi güne denk geldiğini öğrenmek için, METÇEÇEVİR formülünü kullanabilirsiniz.
11.05.2020 tarihinin yazılı olduğu A1 hücresinde, bu tarihe ait günü ööğrenmek için B1 hücresine =METNEÇEVİR(A1;"GGGG") yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...