Tarih ve Saat Biçimlendirme

Excel'deki tarihler ve saatler çeşitli şekillerde görüntülenebilir. Bir Tarih veya Saati biçimlendirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Aşağı resimdeki gibi bir sayfada, A1 hücresini seçin.

dt1
2. Sağ tıklayıp ve ardından Hücreleri Biçimlendir'i tıklayın.

3. Kategorilerden Tarih'i seçin ve bir Tarih biçimi seçin.

dt2
4. Tamam'ı tıklayın.

dt3
Not: Bir Saat biçimi uygulamak için Kategorilerden Saat seçeneklerinden herhangi birini seçebilirsiniz.

5. Excel'de tarih olarak girdiğiniz her değer aslında bir sayıdır. Başlangıç olarak 1 Ocak 1900 tarihi baz alınmıştır. Yani, 1 Ocak 1900 1 numaralı sayıdır. Üzerinden her geçen gün için sayılar artış gösterir. Saatler ise, 0 ile 1 arasında ondalık değerlere karşılık gelir. Tam olarak neyi kastettiğimizi anlamak için, A1, B1 ve C1 hücresinin sayı biçimini Genel olarak değiştirin.

dt4
Not: Üst resme baktığımızda, 1 Ocak 1900'den sonraki 43243. gündür yani, 23 Mayıs 2018 ile aynıdır. Saat 13:00 için ise, 0,541667 değeri günün yarısının biraz geçmiş olduğunu temsil eder.

6. C1 hücresinin sayı biçimini sadece Tarih olarak değiştirin.

dt6
Not: C1 hücresi hala 43243.54167 sayısını içerir. Biz sadece sayının biçimini değiştirdik, kendisini değil.

7. Son olarak, listede kendinize uygun tarih veya saat biçimini bulamıyorsanız, İsteğe Uyarlanmış seçeneğinden özel bir tarih veya saat biçimi oluşturabilirsiniz.
#Tarih ve Saat Biçimlendirme
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir Excel sayfası üzerinde aynı içeriği temsil eden sütunlara ait ilk satırın üzerindeki bir satıra, bu sütunları kapsayacak hücreleri birleştirip başlık ataması yaptığımız olmuştur. Kullandığınız şablonlar veritabanı niteliğinde olmayan form, raporlamalarınıza görsellik katması için bu uygulamayı tavsiye ederim.

Ama veriler sadece veritabanı niteliğinde ise, hücre birleştirmeden kaçınmalısınız. Karşınıza çıkabilecek bazı problemlerin neler olduğuna dair buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Peki, veritabanı olarak kullandığınız bir sayfada, atayacağınız başlığı hücre birleştirme yapmadan ortalayabilir misiniz?

örneğin A2 ve C2 aralığınızda, Sicil, Adı, Soyadı şeklinde 3 sütundan oluşan verileriniz var. Siz A1:C1 aralığına "Personel Bilgileri" şeklinde bir başlık yazıp, bunu hücre birleştirme yapmadan yapacaksınız.
Bunun için:
  1. A1:C1 aralığını seçin.
  2. Farenin sağ tuşuna basın ve Hücreleri Biçimlendir'i seçin.
  3. Metin Hizalama seçeneklerinden, Yatay seçeneğinin altındaki listeyi tıklayın.
  4. Açılan listeden, Seçim Arasında Ortala seçip Tamam'a tıklayın.
Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.Hücre Birleştirilmedi ama ortalama yapıldı.

Yükleniyor...