Space

VBA Space işlevi, VBA işlevlerinin metin kategorisi altında listelenmiştir. Bir VBA kodunda kullandığınızda, Space işlevinin Number alanına yazacağını sayı kadar boşluk vermeye yaramaktadır. Başka bir deyişle, kod kullanarak yazacağınız verilerde, klavyedeki boşluk sayısını yönetmenizi sağlar.

Argümanlar

Number: Boşluk sayısını belirteceğiniz sayı.

Örnek

VBA Space işlevinin nasıl kullanılacağını kolayca anlamak için, yazdığımız vba kodunu aşağıdaki örnekten gözlemleyebilirsiniz:

Space Örneği

Sub VBA_Space()
Range("A1").Value = Space(5)
End Sub

Yukarıdaki kodda, argümanda 5 belirttiğimiz için, A1 hücresinde 5 boşluk bırakmış oldu. Bu kodu siz de boş bir dosyada uygulayıp, A1 hücresini seçtikten sonra F2 dediğiniz işlevini anlamış olacaksınız.

Notlar

Sağlanan sayı negatif bir sayı ise, run-time 5 error döndürecektir.

Etiketler

Excel Eğitimleri

Space Özelliğinin Kullanıldığı İçerikler

VBA İşlevleri Listesi (makale)

Space İşlevi Kullanım Örneği (dosya)

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makrolara açıklama eklenerek değişkenlerin ve yazılan ifadelerin ne anlama geldiği açıklanmak istenebilmekte veya açıklayıcı olduğu düşünülen not ve metinler makrolara eklenebilmektedir. Tek tırnaktan sonraki tüm metinler veya diğer karakterler bir anlam ifade etmez ve yeşil renkte görünürler.

Kodda hata ayıklaması yaparken bazı satırların tek tırnak kullanılarak kapatılması ve işleme konulmaması çok yararlıdır. O kodda yazan işlemin tekrar gerçekleştirilmesi için tek tırnakla başlayan satırdaki tek tırnak işaretini silinebilmektedir.
Yükleniyor...