Rastgele Parola Oluşturma

Excel ile Rastgele Parola Oluşturma isimli dosyamız, A-Z arasındaki harfleri kullanacak şekilde rastgele şifreler oluşturmanızı öğreten örnek içerir.

Rastgele Parola Oluşturma

Excel ile Rastgele Parola Oluşturma

Herhangi bir nedene bağlı olarak parola, şifre oluşturma ihtiyaçlarınız olabilir. Peki bu durumda Excel'i kullanmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız EVET ise, hem yazımızın geri kalanını okuyabilir, okumayı sevmiyorsanız direk dosyamızı indirerek inceleyebilirsiniz.

Dosyamızda kullandığımız formüllerin, sadece Ofis 365 versiyonlarında çalışabileceğini belirtmem gerek.

Bir Excel sütununa oluşturmak istediğim şifrenin uzunluk değerini giriyorum ve hemen yanına da METİNBİRLEŞTİR, İNDİS, DAMGA, SIRALI ve RASGDİZİ formüllerinin birlikte kullanıldığı bir formül ile üst resimdeki sonucu alıyorum. Şimdi kısa ve anlaşılır olarak formüllerin işleyişleri hakkında bilgi vereyim.

Buradaki kilit formülümüz METİNBİRLEŞTİR Yani ana yapı bu formül üzerine kuruludur. Lakin bu formülün tek başına dinamik bir yapıda sonuç döndürmesi mümkün olmayacağı için, içine diğer formülleri eklemek suretiyle destek atmak gerekmektedir. METİNBİRLEŞTİR formülünün diziliş yapısını hemen aşağıya bırakalım:

=METİNBİRLEŞTİR(sınırlayıcı; boşları_yoksay; metin1; [metin2]; …)

Burada ilk kriter olan sınırlayıcı için "" işaretini kullanıyoruz. Bunu varsayılan olarak düşünebilirsiniz. Bir sonraki işlev olan boşları_yoksay için ise 1 değerini giriyoruz. Bu aşamadan sonra metin1 kriteri için formül oluşturmaya geçiyoruz. İşte işin kritik ve olayı çözen kısmıda zaten burası oluyor.

Formül Diziliş Yapısı

Burada amacımıza ulaşmak için yapımızı İNDİS formülü üzerine kuracağız. Yapıyı kurmadan önce aşağıya da İNDİS'in diziliş yapısını bırakalım.

=İNDİS(dizi; satır_sayısı; [sütun_sayısı])

Biz burada Dizi Biçiminde olan kısmını kullanacağız ve opsiyonel olan sütun_sayısı alanımıza gerek duymuyoruz.

Formülü kullanırken bu dizi alanına bir hücre aralığı veririz Yani A1:A10 gibi. Burada vereceğimiz aralığın çalışma mantığını DAMGA Formülü ile Harfleri Yazdırmak isimli dosyamızdan çok kolay anlayabilirsiniz. Yani DAMGA ve SIRALI formüllerini birlikte kullanarak, formülümüzün için de bir Dinamik Dizi oluşturduk. Bu dizi bize A-Z aralığını verecektir. Bunun sebebi hikmeti ise, parolalarımız için sadece alfabeyi kullanma isteğimizdir.

Bu yöntem ile A-Z arasında bir harf belirledik.Ama biz oluşturacağımız şifrenin RASTGELE harflerden oluşmasını istiyorduk. O zaman hemen ikinci aşamada İNDİS'in satır_sayısı alanı için bir formül daha üretmemiz gerekiyor. Bunun için de RASGDİZİ formülü bizim ihtiyacımızı görecektir. Formülümüzden beklediğimiz A-Z arasındaki harfleri kullanıp, belirlediğimiz uzunlukta bir Dinamik Dizi oluşturması.

Dosyaya, Ofis 365 versiyonlarını kullanmayanlar içinde geleneksek Excel Formülleri kullanılarak ikinci bir yöntem ile de rastgele parola seçeneği eklenmiştir.

Açıklamalarını yaptığımız şekilde oluşan formülümüz bize sonuç olarak, B sütununda verdiğimiz uzunluk kadar rastgele parolalar üretecektir. Benim eklerken oldukça keyif aldığım bu dosyayı tüm kullanıcılarımızın mutlaka incelemesi tavsiyesiyle, tüm üyelerimizin indirebileceği biçimde ekliyorum.

Umarım fayda sağlar.

Rastgele Parola Oluşturma - Excel Özellikleri:

DAMGA İNDİS RASTGELEARADA METİNBİRLEŞTİR DOĞRU RASGDİZİ SIRALI
Excel Eğitimleri
Kurban Kesimi İçin Adresiniz
Sayın ziyaretçi,

Rastgele Parola Oluşturma isimli dosya, sadece sitemizden VIP Üyelik Paketi almış kullanıcıların indirebileceği niteliktedir.

Sitemize Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız ve bir VIP Üyelik Paketi almanız ile eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
İlginizi Çekecek Dosyalar
KTF Ücret Vergileri
Boş Tahsilat Makbuzu Pdf
Yinele Formül Açıklaması
Konuşan Harfler
Belirlenen Satır ve Sütunları Rastgele Sayılar ile Doldurma
Kaydır & Kaçıncı Formülü & Uygulaması
Günlük Program Takvimi
Bilanço Denge
Günlük Ev İşleri Tablosu
Excelde Dizi Formülü Nedir Nasıl Kullanılır
Aylık Min ve Max Değerlerini Bulma
Ölçü Birimleri ile İşlem
Kişisel Aylık Bütçe
Üretim Rapor Taslağı
Excel Tekrar Edenleri Bulma
KTF ile Kelimeyi Istenilen Yerden Virgül ile Ayırma
Excel Kod Arşivi
Yemek Davet Liste Taslağı
Forma Yüklenen Resmin İsmini Alma
Öğretmenler için Not Defteri
Excel İlk Harf Büyük
Kişisel Benzin Harcama Takip Taslağı
Label de Kronometre
Alan Kodu Telefon Numarası Birleştirme & Formül Uygulaması
Finansal Karşılaştırma Analizi
Masraf Raporu
Çalışan Takip Taslak Dosyası
Teklif Formu Excel
İlçeler Arası Mesafe
Dönen Vardiya Çizelgesi
Mak Min Formülleri İle Eşit Dağıtma
İki Sayfadan Düşeyara
ListBox Ekle Sil
Düşeyara Fonksiyon Açıklaması ve Uygulaması
Beş Günlük Etkinlik Takvimi
Alan Formülü & Uygulama
KTF ile Mutlak Değer
Excel İlk Harf Büyük Diğerleri Küçük
Hangi Hücrede Açıklama Var
Emlak Takip Programı
Tarihi Göre Toplam Alma
Hücredeki Değere Göre Dinamik Alan & Uygulaması
Personel İzin Takip Programı
Yuvarla Formülü Açıklaması
Sütun Karşılaştırma İki sütunda da Olanlar
Metin İçerisinde eninci Kelimeyi Alma
Spor Takım Taslağı
Soy Ağacı Tablosu
Evlilik Davet Takibi
Excel Tekrar Edenleri Silme
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Biçim boyacısı simgesine bir kez tıkladığınızda, tıklamış olduğunuz hücredeki tüm biçimleri alır ve yeni tıkladığınız hücreye uygular. Farklı bir hücreye daha uygulamak için, yeniden biçim boyacısı simgesine tıklamanız gerekir.

Bu işlemi her seferinde tekrarlamamak için, biçim boyacısı simgesine iki kez tıkladıktan sonra, tekrar bir kez tıklayana ya da ESC tuşuna basıncaya kadar istediğiniz kadar hücreye seçtiğiniz hücrenin tüm biçimlerini uygular.

Biçim Boyacısı Simgesi:
image-20200507180041-1.png
Yükleniyor...