Rastgele Parola Oluşturma

Excel ile Rastgele Parola Oluşturma isimli dosyamız, A-Z arasındaki harfleri kullanacak şekilde rastgele şifreler oluşturmanızı öğreten örnek içerir.

Rastgele Parola Oluşturma

Excel ile Rastgele Parola Oluşturma

Herhangi bir nedene bağlı olarak parola, şifre oluşturma ihtiyaçlarınız olabilir. Peki bu durumda Excel'i kullanmaya ne dersiniz? Eğer cevabınız EVET ise, hem yazımızın geri kalanını okuyabilir, okumayı sevmiyorsanız direk dosyamızı indirerek inceleyebilirsiniz.

Dosyamızda kullandığımız formüllerin, sadece Ofis 365 versiyonlarında çalışabileceğini belirtmem gerek.

Bir Excel sütununa oluşturmak istediğim şifrenin uzunluk değerini giriyorum ve hemen yanına da METİNBİRLEŞTİR, İNDİS, DAMGA, SIRALI ve RASGDİZİ formüllerinin birlikte kullanıldığı bir formül ile üst resimdeki sonucu alıyorum. Şimdi kısa ve anlaşılır olarak formüllerin işleyişleri hakkında bilgi vereyim.

Buradaki kilit formülümüz METİNBİRLEŞTİR Yani ana yapı bu formül üzerine kuruludur. Lakin bu formülün tek başına dinamik bir yapıda sonuç döndürmesi mümkün olmayacağı için, içine diğer formülleri eklemek suretiyle destek atmak gerekmektedir. METİNBİRLEŞTİR formülünün diziliş yapısını hemen aşağıya bırakalım:

=METİNBİRLEŞTİR(sınırlayıcı; boşları_yoksay; metin1; [metin2]; …)

Burada ilk kriter olan sınırlayıcı için "" işaretini kullanıyoruz. Bunu varsayılan olarak düşünebilirsiniz. Bir sonraki işlev olan boşları_yoksay için ise 1 değerini giriyoruz. Bu aşamadan sonra metin1 kriteri için formül oluşturmaya geçiyoruz. İşte işin kritik ve olayı çözen kısmıda zaten burası oluyor.

Formül Diziliş Yapısı

Burada amacımıza ulaşmak için yapımızı İNDİS formülü üzerine kuracağız. Yapıyı kurmadan önce aşağıya da İNDİS'in diziliş yapısını bırakalım.

=İNDİS(dizi; satır_sayısı; [sütun_sayısı])

Biz burada Dizi Biçiminde olan kısmını kullanacağız ve opsiyonel olan sütun_sayısı alanımıza gerek duymuyoruz.

Formülü kullanırken bu dizi alanına bir hücre aralığı veririz Yani A1:A10 gibi. Burada vereceğimiz aralığın çalışma mantığını DAMGA Formülü ile Harfleri Yazdırmak isimli dosyamızdan çok kolay anlayabilirsiniz. Yani DAMGA ve SIRALI formüllerini birlikte kullanarak, formülümüzün için de bir Dinamik Dizi oluşturduk. Bu dizi bize A-Z aralığını verecektir. Bunun sebebi hikmeti ise, parolalarımız için sadece alfabeyi kullanma isteğimizdir.

Bu yöntem ile A-Z arasında bir harf belirledik.Ama biz oluşturacağımız şifrenin RASTGELE harflerden oluşmasını istiyorduk. O zaman hemen ikinci aşamada İNDİS'in satır_sayısı alanı için bir formül daha üretmemiz gerekiyor. Bunun için de RASGDİZİ formülü bizim ihtiyacımızı görecektir. Formülümüzden beklediğimiz A-Z arasındaki harfleri kullanıp, belirlediğimiz uzunlukta bir Dinamik Dizi oluşturması.

Dosyaya, Ofis 365 versiyonlarını kullanmayanlar içinde geleneksek Excel Formülleri kullanılarak ikinci bir yöntem ile de rastgele parola seçeneği eklenmiştir.

Açıklamalarını yaptığımız şekilde oluşan formülümüz bize sonuç olarak, B sütununda verdiğimiz uzunluk kadar rastgele parolalar üretecektir. Benim eklerken oldukça keyif aldığım bu dosyayı tüm kullanıcılarımızın mutlaka incelemesi tavsiyesiyle, tüm üyelerimizin indirebileceği biçimde ekliyorum.

Umarım fayda sağlar.

Rastgele Parola Oluşturma - Excel Özellikleri:

DAMGA İNDİS RASTGELEARADA METİNBİRLEŞTİR DOĞRU RASGDİZİ SIRALI
İş Hayatına Yönelik Excel Formülleri Kullanımı
Sayın ziyaretçi,

Rastgele Parola Oluşturma isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Rastgele Parola Oluşturma isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

#YOK! (#NULL?) Hatası

Formülde bazı yerlerde ya noktalı birgül yerine virgül kullanmışsınızdır. Ya da başvurulan hücrelerde başvuru bilgisi bulunamamıştır. Çoğunlukla Düşeyara, yatayara gibi formül sonuçlarında bu hata alınabiliyor.

Detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
Yükleniyor...