Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma

Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma dosyası, formüllerimizde kullanmamız gereken diziler için gerekli olan sayıları otomatik şekilde oluşturmamızı sağlar.

Eklediğimiz bazı dosyalarımızda özellikle ARA formülü ile kullandığımız Diziler olduğunu farkedeceksiniz. (Bakınız Brütten Nete Maaş Hesaplama dosyamız)

Örneğin;

ARA(2;{0\1\2\3};{0\1200\650\290})

şeklindeki bir formülde kullanılan diziler ARANANA DEĞER olan 2 değerini 4 ayrı dizi sabitinde arar ve sonuç olarak 3. sıradaki 650 değerini döndürür.

Burada formüle dikkat edilirse, {0\1\2\3} ve {0\1200\650\290} dizilerini elle yazmamız gerekir. Azaltma ya da eksiltme durumunda bu değerlere müdahale etmeniz gerekecektir.

Buraya kadar sizlere Dizi mantığını anlatmaya çalıştık, şimdi ise dosyamızın işlevi olan otomatik dizi sayısı hakkında bilgiler verelim.

Şimdi dizi oluşturduğumuzda klasik olarak {1\2\3} şeklinde yazarsak, bunun bir yatay dizi olduğunu bilmemiz gerekir. Nerede nasıl kullanılacağı kısmı oldukça farklılık gösterebilir. Peki bu diziyi 1'den başlatıp 100'de bitirmemiz gerekiyorsa? Ya da her satırda farklı farklı uzunluklarda diziler kullanmamız gerekiyorsa?

İşte burada yine Excel'in bize sağladığı muazzam özelliklerden faydalanacağız.

Bunun için;

=SATIR(DOLAYLI(1&":"&UZUNLUK(A1)))

şeklinde bir formül yazmanız yeterli olacaktır. Formülümüz, diziyi 1'den başlatır ve A1 hücresindeki yazılı sayı kadar çoğaltır. A1 hücresine 5 yazıp, B1 hücresine üstteki formülü yazarsanız, 1 sonucunu alırsınız.

Buradaki oluşan dizin ise {1\2\3\4\5} şeklindedir.

Daha önceden eklediğimiz Metni Ters Çevir isimli dosyamızda, bu diziyi keşfetmemiş, terse çevirme aşamaları için tek tek formül çoğaltmış ve bir noktadan sonra bu işin içinden çıkılamayacağını anlamıştık.

Bu örneğimizde ise, verdiğimiz bilgiler doğrultusunda kaç karakter olursa olsun bir kelimenin/cümlenin nasıl kolayca terse çevrildiğini göreceksiniz.

Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma

Excel formülleri ile çalışanlar için oldukça faydalı olan Diziler ile ilgili Excel Özellikleri kısmındaki bilgilendirici yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

ÖNEMLİ NOT: Tersten sıralama yapmak için {1\2\..} şeklindeki diziyi {...3\2\1} haline getirirken kullandığım SIRALA formülü, Excel'in 2016 ve üstü sürümleri ile Ofis 365 sürümünde çalışmaktadır.

Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma - Excel Özellikleri:

DOLAYLI UZUNLUK PARÇAAL SATIR METNEÇEVİR SIRALA

Etiketler

#Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma
Sayın ziyaretçi,

Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Otomatik Sayı Dizisi Oluşturma isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Yazdığınız uzunca Excel formülleri, formül çubuğumuza sığmıyorsa, farenizi formül çubuğunun alt kısmına getirip basılı tutmak suretiyle, aşağı doğru çekerek formül çubuğunuzu genişletebilirsiniz.

Formül alanını büyütme

Formül alanını büyütme

Bu işlemi daha hızlı yapmak için Ctrl + Shift + U kısayolunu kullanabilirsiniz.
Yükleniyor...