Otomatik Hesaplama


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
185 0 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Otomatik Hesaplama isimli bu makalemizde, Excel sayfasında işlem yaparken ekranın el altnda bulunan alandaki hesaplamalara dair bilgiler aktarılacaktır.

Excel'de sayıların olduğu birden fazla hücreler seçildiğinde, o verilere dair bazı hesaplamalar durum çubuğunda görünür.

Otomatik Hesaplama

Üstteki resimde göreceğiniz üzere, seçili alandaki sayıların ortalaması, kaç adet olduğu ve toplamları kırmızı ile gösterilen kutucukta otomatik olarak göründü. Yani bizim herhangi bir matematiksel işlem yapmamıza gerek kalmadan, olası bir ihtiyacımız olması halinde Excel bize gerekli kolaylığı bu şekilde sağlamış oldu.

Bu alanda varsayılan olarak gelen Ortalama, Sayma ve Toplama işlemlerinin dışında farklı işlemlerde gösterilmektedir. Bunları neler olduğunu görmek için, durum çubuğu alanında iken farenin sağ tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Otomatik Hesaplama İşlemleri

Durum çubuğunda otomatik hesaplama yapacağınız alanların neler olduğu üstteki resimde kırmızı alanda görebilirsiniz. Açılan listenin yanındaki tiklenmiş alanlar, aktif olarak işlem yapılan alanlardır. Bu alanda farketmediğiniz çok fazla detay olduğunu göreceksiniz. Bu alanda görünmesini istemediğiniz, yani pasif etmek istediğiniz bilgiler varsa, yanındaki tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Bu menüdeki otomatik hesaplama yapma özelliğine sahip menüleri inceleyelim:

Ortalama

Bu seçenek aktif edildiğinde, Excel sayfasındaki seçili hücrelerin ortalama değerini verir ve hızlıca durum çubuğunda görüntülenir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

Say

Seçildiğinde, Excel hücrelerindeki değerler ne olursa olsun (sayı, metin, formül vs) adeti durum çubuğunda görüntülenir.

Sayısal Sayım

Bu özellik seçildiğinde, hem metin hem değer seçilmiş aralık varsa, bu aralıktaki sadece sayısal değerlerin adeti durum çubuğunda görüntülenir.

Sayısal Sayım

En Az

Listeden bu özellik seçildiğinde, seçili verilerdeki en küçük değer durum çubuğunda görüntülenir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

En Fazla

Listeden bu özellik seçildiğinde, seçili verilerdeki en büyük değer durum çubuğunda görüntülenir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

Toplam

Seçildiğinde, sayfa üzerindeki seçili alandaki rakamların toplamını durum çubuğunda gösterir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

Otomatik hesaplama seçeneklerine, Excel Şerit Menü -> Formüller -> Otomatik Toplam simgesinin hemen yanındaki ok işaretine tıklayarakta ulaşabilirsiniz.

Bu hesaplamaları Şerit Menü'den seçip yaparsanız, sonuçlar durum çubuğunda değil, sayfa üzerinde gösterilecektir.

Otomatik hesaplamadaki seçenekler seçili olmasına rağmen durum çubuğunda görüntülenmiyorsa, sayfa üzerinde bulunan değerler sayı değildir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Konu hakkında bilgi almak için Excel Formül Hataları isimli makalemizi incelemenizi öneririm. Ayrıca bir üyemizin yaşadığı bu probleme bağlı olarak hazırladığımız Sayıları Kırpma ve Toplama isimli dosyamız faydalı olacaktır.

Makalemizin faydalı olmasını temenni ederiz.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
TOPLAMA - ORTALAMA - BAĞ_DEĞ_SAY - MAK - MİN - TOPLA

Daha önce yorum yapılmamış!

Örneğin; A1, A2, ve A3 hücrelerinde yazılı metinleriniz olsun. A1 hücresinde yer alan verimizi hızlı bir şekilde A3 hücresine kopyalamak istiyoruz.

ortaya-veri-ekleme

Bunun için Shift + Ctrl tuşlarına aynı anda basılı tutup, fareyi hücrenin alt kısmında bittiği kısma getiriyoruz. Farenin görüntüsünde de bir değişiklik olacaktır. Shift + Ctrl tuşlarını basılı tutup hücreyi A3 hücresinin olduğu yere sürüklüyoruz. Böylece kolayca veriyi kopyalamış oldunuz. Bu işlemi çoklu seçimlerede uygulayabilirsiniz.

ortaya-veri-ekleme

Yararlı olması temennisiyle.
İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Geometrik Dizayn - YILDIZ 52779 18 Ağustos 2019 dosya
Grafik - Trigonometrik Fonksiyonlar 52779 17 Temmuz 2019 dosya
Alt alta Sıralanmış Verileri İkili Olarak Yan Yana Dizme admin 08 Ekim 2019 dosya
3B Formülleri | Toplama Örnekleri cakarem 26 Eylül 2019 dosya
IP Numaralarını Parçalara Ayırma admin 10 Mart 2019 dosya
Yükleniyor...