Ücretsiz dosya indirmek için üyelik oluşturup, dosyayı indirip işini gördükten sonra, "hesabımı silin" şeklinde aldığımız artan talepler kapsamında; yayın hayatımız devam ettikçe ÜCRETSİZ DOSYA İNDİRME özelliğimizi devre dışı bırakmış bulunuyoruz.

Sitemizden dosya indirmek için Üyelik Paketi satın alabilirsiniz ya da dilerseniz İletişim bölümünden hesap silme talebinde bulunabilirsiniz.

Otomatik Hesaplama

Otomatik Hesaplama isimli bu makalemizde, Excel sayfasında işlem yaparken ekranın el altnda bulunan alandaki hesaplamalara dair bilgiler aktarılacaktır.

Excel'de sayıların olduğu birden fazla hücreler seçildiğinde, o verilere dair bazı hesaplamalar durum çubuğunda görünür.

Otomatik Hesaplama

Üstteki resimde göreceğiniz üzere, seçili alandaki sayıların ortalaması, kaç adet olduğu ve toplamları kırmızı ile gösterilen kutucukta otomatik olarak göründü. Yani bizim herhangi bir matematiksel işlem yapmamıza gerek kalmadan, olası bir ihtiyacımız olması halinde Excel bize gerekli kolaylığı bu şekilde sağlamış oldu.

Bu alanda varsayılan olarak gelen Ortalama, Sayma ve Toplama işlemlerinin dışında farklı işlemlerde gösterilmektedir. Bunları neler olduğunu görmek için, durum çubuğu alanında iken farenin sağ tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Otomatik Hesaplama İşlemleri

Durum çubuğunda otomatik hesaplama yapacağınız alanların neler olduğu üstteki resimde kırmızı alanda görebilirsiniz. Açılan listenin yanındaki tiklenmiş alanlar, aktif olarak işlem yapılan alanlardır. Bu alanda farketmediğiniz çok fazla detay olduğunu göreceksiniz. Bu alanda görünmesini istemediğiniz, yani pasif etmek istediğiniz bilgiler varsa, yanındaki tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Bu menüdeki otomatik hesaplama yapma özelliğine sahip menüleri inceleyelim:

Ortalama

Bu seçenek aktif edildiğinde, Excel sayfasındaki seçili hücrelerin ortalama değerini verir ve hızlıca durum çubuğunda görüntülenir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

Say

Seçildiğinde, Excel hücrelerindeki değerler ne olursa olsun (sayı, metin, formül vs) adeti durum çubuğunda görüntülenir.

Sayısal Sayım

Bu özellik seçildiğinde, hem metin hem değer seçilmiş aralık varsa, bu aralıktaki sadece sayısal değerlerin adeti durum çubuğunda görüntülenir.

Sayısal Sayım

En Az

Listeden bu özellik seçildiğinde, seçili verilerdeki en küçük değer durum çubuğunda görüntülenir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

En Fazla

Listeden bu özellik seçildiğinde, seçili verilerdeki en büyük değer durum çubuğunda görüntülenir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

Toplam

Seçildiğinde, sayfa üzerindeki seçili alandaki rakamların toplamını durum çubuğunda gösterir. Sayısal olmayan değerlerde çalışmaz.

Otomatik hesaplama seçeneklerine, Excel Şerit Menü -> Formüller -> Otomatik Toplam simgesinin hemen yanındaki ok işaretine tıklayarakta ulaşabilirsiniz.

Bu hesaplamaları Şerit Menü'den seçip yaparsanız, sonuçlar durum çubuğunda değil, sayfa üzerinde gösterilecektir.

Otomatik hesaplamadaki seçenekler seçili olmasına rağmen durum çubuğunda görüntülenmiyorsa, sayfa üzerinde bulunan değerler sayı değildir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Konu hakkında bilgi almak için Excel Formül Hataları isimli makalemizi incelemenizi öneririm. Ayrıca bir üyemizin yaşadığı bu probleme bağlı olarak hazırladığımız Sayıları Kırpma ve Toplama isimli dosyamız faydalı olacaktır.

Makalemizin faydalı olmasını temenni ederiz.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Otomatik Hesaplama
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Bir veri aralığının en altındaki hücreye hızlıca gitmek için, Ctrl + Aşağı Ok tuşunu kullanmanız ya da fareyi aktif hücrenin alt çizgisine getirip (aşağıdaki görüntüdeki gibi) çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Yükleniyor...