Otomatik Doldurma Özelliği ile Veri Girme

Bu makalemizde Excel’in Otomatik Doldurma Özelliği ile Veri Girme hakkında bilgi sahibi olmanızı öğretmeyi amaçlamaktayız.

Otomatik Doldurma Özelliğinin Kullanımı

Excel‘in otomatik doldurma özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin

1- Herhangi bir hücreye tıklayın ve Ocak yazın. Hemen bir altındaki hücreye de Şubat yazın.

2- Ocak ve Şubat yazılı iki hücreyi seçin ve fareyi Şubat hücresinin sağ alt köşesine getirin. İşaretçi, aşağı resimdeki şekli almalı.

image-20200409152846-1.png

3- Farenin sol tuşu basılı iken aşağı doğru sürükleyin.

image-20200409152904-2.png

4- Sonuç:

image-20200409152916-3.png

Otomatik Doldurma özelliği sadece Aylar için kullanılmaz. Birbiri ardına devam etmesini istediğiniz verilerin örneklerini iki satır ya da sütuna yazmanız ve aşağı doğru sonlanmasını istediğiniz yere kadar çekmeniz yeterli olacaktır.

Örneğin:

A1 hücresine 1, A2 hücresine 3 yazıp aşağı doğru çekmeye başlarsanız; A3 hücresindeki değerin 5 olduğunu göreceksiniz. Yine aynı şekilde A1 hücresine 2, A2 hücresine 4 yazıp aşağı doğru çekmeye başlarsanız; A3 hücresindeki değerin 6 olduğunu göreceksiniz.

Bu ve buna benzer, kendi aklınızdan geçen, ihtiyacınız olan her türlü veriyi, Excel’in otomatik doldurma özelliğini kullanarak kolayca çoğaltabilirsiniz.

Çok basit olmakla birlikte, Excel’de çok fazla alanda kullanabileceğiniz bu yöntemi öğrenmiş olmanızı ümit ederiz.

Otomatik Doldurma Özelliği ile Veri Girme isimli makalemizden faydalandıysanız, Sosyal Medya hesaplarınızda paylaşmak suretiyle daha fazla kişinin yararlanmasına sebep olabilir, bu şekilde sitemize de destek olursunuz.

Otomatik Doldurma Özelliği ile Veri Girme - Excel Özellikleri:

Otomatik Doldurma Seçenekleri

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Excel sayfanızda yer alan 0 değerlerini gizlemek için, 0 değerlerinizin olduğu alanı seçip, sağ tıkladıktan sonra; Hücre Biçimlendir -> Sayı sekmesi -> İsteğe Uyarlanmış kısmına tıklayıp, Tür kısmına: 0;-0;;@ yazmanız yeterli olacaktır.
Yükleniyor...