Ortalama Hesaplamasında Sıfırları Dikkate Almama

Ortalama Hesaplamasında Sıfırları Dikkate Almama isimli soruda, veriler içindeki sıfır değerlerin ortalamaya nasıl katılmayacağının cevabı aranmaktadır.

Ortalama Hesaplamasında Sıfırları Dikkate Almama

Sıfırsız Ortalama Hesaplama

Excel'de Ortalama Hesaplama yaparken, 0 olan sonuçların ortalamaya etki etmemesini isteyebilirsiniz. Eğer aksini belirtmezseniz, Excel'in ORTALAMA formülü 0 içeren verileri de hesaplamaya dahil eder. ORTALAMA formülünün çalışma mantığı, seçilen hücrelerdeki değerleri topla, kaç hücre varsa ona say şeklinde çalışır.

Peki 0 içeren hücreleri ortalama hesabına katmamak için ne yapmamız gerekir? Üst resimde 90 sonucunu bulduğum alana yazılacak formülün cevabını aramaktayız.

Bilgilendirme

Bu soru, kullanıcılarımızın Excel pratiği yapmalarını sağlamak için hazırlanmıştır. Soruyu soran yazarımız cevabını bilmekte, sizin katılımınızı istemektedir.

Çözüme dair bilginiz varsa çözümünüzü yazabilirsiniz. Eğer cevaba dair bir fikriniz yoksa, "Cevabını bilmiyorum ama çözümü görmek istiyorum." tarzında bir yorum yapabilirsiniz.

Yaptığınız yorum sonrasında 50 puan kazanacak ve sorunun cevabını ile daha önce verilmiş cevapları görebileceksiniz.

Puan Kazanma Adımları Nelerdir?
Kazanılan Puanları Nerede Kullanacağım?

Soruya cevap yazabilmek için giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Sorunun Çözümünde Kullandığımız Excel Özellikleri:

Etiketler

Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Klavyeyi kullanarak hızlı bir şekilde tablolarınıza satır eklemek için, satır eklemek istediğiniz hücreye gelip sırayla Alt, E ve S tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Birden fazla satır eklemek isterseniz, aralıksız olarak seçim için Shit, aralıklı olarak seçin için Ctrl tuşları ile, aralara ekleme yapılacak satırları seçtikten sonra yine, sırayla Alt, E ve S tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Benzer şekillerde sütun eklemek için sırayla Alt, E ve T tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Bu kısayollar Türkçe Excel kullanıcıları için geçerlidir.
Yükleniyor...