Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma isimli dosyamız, bir kullanıcımızın talebi doğrultusunda hazırlanmıştır.

ÇAPRAZARA ile Mantıksal Sonuçlar Bulma isimli dosyamızı inceleyen ama Excel 365 kullanıcısı olmadığı için örneği kullanamayan kullanıcımız, bir kesin kritere bir de opsiyonel kritere göre benzer bir durumda sonuca nasıl ulaşabileceğini iletmiştir.

Öncelikle üstte adresini referans gösterdiğimiz dosyada kullanılan formül, ÇAPRAZARA Formülünün bize sağladığı dinamik dizi kolaylığı olduğundan dolayı, geleneksek Excel formülleri ile benzer bir taşma işlemini yapmak her aşamada mümkün olmayabilir.

Talebi yapan kullanıcımıza üstteki durumun izahından sonra, kendisi ihtiyaç kriterini aşağıdaki gibi revize etti.

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma

Resimde de görüleceği üzere talep, önce sabit bir tarih ve opsiyonel olarak iki renk tanımına uyan kriterlerin Adet ve Fiyatlarını bulmak yönünde.

Bunu sıkça kullandığım TOPLA.ÇARPIM formülü ile kolayca yapmak en mantıklı gibi görünürken, kullanıcımız Renk bilgisinde yazdığı kriterlerinde hücreden alınmasını talep edince, formül bir tık zorlaşmış oldu.

Bunun içinde TOPLA.ÇARPIM ile hem sabit hem de opsiyonel kriterlerin aynı anda kullanıldığı ve içine de arama kriteri olarak SAĞDAN ve SOLDAN formüllerinin girdiği güzel bir örnek dosya ortaya çıktı.

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma

Siz de bu güzel formülü incelemek için dosyamızı indirebilirsiniz.

Dosyamızı indiren kullanıcılarımızın, TOPLA.ÇARPIM formülündeki YADA işlevini gören opsiyonel kısma yoğunlaşmasını tavsiye ederim.
Bu yöntemi kullanarak işlerinizi çok kolay hale getirebilirsiz.

Faydalı olması temennisiyle.

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma - Excel Özellikleri:

SOLDAN SAĞDAN TOPLA.ÇARPIM
İş Hayatına Yönelik Excel Formülleri Kullanımı
Sayın ziyaretçi,

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir veri aralığınızdaki Yinelenen Değerleri vurgulamak isterseniz;
  1. Excel Şerif Menü Giriş sekmesine tıklama
  2. Koşullu Biçimlendirme simgesine tıklama
  3. Açılan listeden -> Hücre vurgulama kuralları -> Yinelenen Değerler seçmeniz yeterli olacaktır.

Yinelenen değerleri vurgulama
Yükleniyor...