Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma

admin 25 Mayıs 2020 25 Mayıs 2020 VIP Dosya
Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma isimli dosyamız, bir kullanıcımızın talebi doğrultusunda hazırlanmıştır.

ÇAPRAZARA ile Mantıksal Sonuçlar Bulma isimli dosyamızı inceleyen ama Excel 365 kullanıcısı olmadığı için örneği kullanamayan kullanıcımız, bir kesin kritere bir de opsiyonel kritere göre benzer bir durumda sonuca nasıl ulaşabileceğini iletmiştir.

Öncelikle üstte adresini referans gösterdiğimiz dosyada kullanılan formül, ÇAPRAZARA Formülünün bize sağladığı dinamik dizi kolaylığı olduğundan dolayı, geleneksek Excel formülleri ile benzer bir taşma işlemini yapmak her aşamada mümkün olmayabilir.

Talebi yapan kullanıcımıza üstteki durumun izahından sonra, kendisi ihtiyaç kriterini aşağıdaki gibi revize etti.

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma

Resimde de görüleceği üzere talep, önce sabit bir tarih ve opsiyonel olarak iki renk tanımına uyan kriterlerin Adet ve Fiyatlarını bulmak yönünde.

Bunu sıkça kullandığım TOPLA.ÇARPIM formülü ile kolayca yapmak en mantıklı gibi görünürken, kullanıcımız Renk bilgisinde yazdığı kriterlerinde hücreden alınmasını talep edince, formül bir tık zorlaşmış oldu.

Bunun içinde TOPLA.ÇARPIM ile hem sabit hem de opsiyonel kriterlerin aynı anda kullanıldığı ve içine de arama kriteri olarak SAĞDAN ve SOLDAN formüllerinin girdiği güzel bir örnek dosya ortaya çıktı.

Opsiyonel Kriterlere Göre Sonuç Bulma

Siz de bu güzel formülü incelemek için dosyamızı indirebilirsiniz.

Dosyamızı indiren kullanıcılarımızın, TOPLA.ÇARPIM formülündeki YADA işlevini gören opsiyonel kısma yoğunlaşmasını tavsiye ederim.
Bu yöntemi kullanarak işlerinizi çok kolay hale getirebilirsiz.

Faydalı olması temennisiyle.
Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
SOLDAN - SAĞDAN - TOPLA.ÇARPIM

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de hatalı birşeyler mi yaptınız? Hemen panik olmayın, bunun kolay bir yöntemi var:
Kısayol kullanarak Ctrl + Z tuşlarına birden basarak geri almak işlemini yapabilirsiniz ya da Excel Şerit Menü'nün üstünde ya da altında yer alan Hızlı Erişim Araç çubuğundaki Geri Al simgesini kulllanabilirsiniz.

geri al

Aynı işlemi tekrar ileri almak isterseniz, üstteki resmin hemen yanında yer alan İleri Al simgesi işinizi görecektir.

ileri al
Yükleniyor...