Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı

admin 14 Ağustos 2020 VIP Dosya
Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı isimli bu dosyamızda, sınav sonuçlarının ağırlıklı ortalamasının nasıl hesaplanacağı öğretilmektedir.

Bu dosyada, yıl içerisinde yapılan üç sınava bağlı olarak Ağırlıklı Hesaplama işleminin nasıl yapılacağı formülize edilmektedir. Öğrencilerin üç sınavdan aldığı notla ve o üç notların ağırlıkların olduğu bir tablomuz bulunmaktadır.

Veri Tablosu

Üstte öncelikle ORTALAMA formülü ile alınan 3 sonucun ortalaması alınmıştır. Daha sonraki aşamada ise, yandaki oran tablosuna bağlı olarak, TOPLA.ÇARPIM ve TOPLA formülleri ile 3 sınavın ağırlıklarına göre ortalaması hesaplanmıştır.

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı

Aynı hesaplama için tablomuz aşağıdaki yöntemle değiştirildiğinde ise farklı bir formül seçeneğimiz devreye girmektedir.

Veri Tablosu

Görüldüğü üzere üstte bulunan tabloda, ağırlık oranları yan yana değil alt alta yazılmıştır. Bu tabloda ORTALAMA formülünü kullandıktan sonra, üstteki sonuçtan farklı olarak aynı formüllere DEVRİK_DÖNÜŞÜM formülü ilave edilmiştir.

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı

Faydalı olması temennisiyle.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
ORTALAMA - TOPLA - TOPLA.ÇARPIM - DEVRİK_DÖNÜŞÜM - Ad Tanımla

Daha önce yorum yapılmamış!

Gizli satır ve sütunların haricinde seçili olan hücreleri nasıl kopyalayabiliriz?
Kopyalanacak alanı seçip, Shift + alt + ; tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir.
Yükleniyor...