Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı isimli bu dosyamızda, sınav sonuçlarının ağırlıklı ortalamasının nasıl hesaplanacağı öğretilmektedir.

Bu dosyada, yıl içerisinde yapılan üç sınava bağlı olarak Ağırlıklı Hesaplama işleminin nasıl yapılacağı formülize edilmektedir. Öğrencilerin üç sınavdan aldığı notla ve o üç notların ağırlıkların olduğu bir tablomuz bulunmaktadır.

Veri Tablosu

Üstte öncelikle ORTALAMA formülü ile alınan 3 sonucun ortalaması alınmıştır. Daha sonraki aşamada ise, yandaki oran tablosuna bağlı olarak, TOPLA.ÇARPIM ve TOPLA formülleri ile 3 sınavın ağırlıklarına göre ortalaması hesaplanmıştır.

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı

Aynı hesaplama için tablomuz aşağıdaki yöntemle değiştirildiğinde ise farklı bir formül seçeneğimiz devreye girmektedir.

Veri Tablosu

Görüldüğü üzere üstte bulunan tabloda, ağırlık oranları yan yana değil alt alta yazılmıştır. Bu tabloda ORTALAMA formülünü kullandıktan sonra, üstteki sonuçtan farklı olarak aynı formüllere DEVRİK_DÖNÜŞÜM formülü ilave edilmiştir.

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı

Faydalı olması temennisiyle.

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı - Excel Özellikleri:

ORTALAMA TOPLA TOPLA.ÇARPIM DEVRİK_DÖNÜŞÜM Ad Tanımla

Etiketler

#Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı
Sayın ziyaretçi,

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Not Sonuçları Ağırlık Ortalama Hesabı isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Metni Kaydır

Bir Excel hücresinde, üst resimdeki gibi yazdığınız metin, hücre genişliğini aşıyorsa ve siz bu genişliği arttırmadan, yüksekliğin otomatik olarak ayarlanmasını istiyorsanız;
Hücre seçiliyken, Excel Şerit Menü -> Giriş -> Metni Kaydır simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Metni Kaydır

Metni Kaydır
Yükleniyor...