MsgBox Fonksiyonu


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
239 1 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Sadece bir mesaj kutusu kullanıldığında, ekrana çıkan mesajı "Tamam" deyip geçmekten başka bir şansınız olmaz. Ama bazı durumlarda mesaj kutusunun size seçenek sunmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi sayfamızda rastgele yerlerde yazılı olan verileri tek bir tuşa basarak temizlemek isteyelim. Ama bunu yapmadan önce mesaj kutusunun mesela "Emin misiniz?" türünde bir soru sormasını isteyellim.

msgg1
Çalışma sayfanıza bir komut düğmesi yerleştirin ve aşağıdaki kod satırlarını ekleyin:

1. İlk olarak, "Cevap" şeklinde türü Integer (Tamsayı) olacak bir değişken tanımlayalım.

Dim Cevap As Integer

2. Tanımladığımız "Cevap" isimli değişken için kullanıcıdan gelecek yanıtın ne olacağını belirlemek için bir MsgBox fonksiyonu kullanın.

MsgBox fonksiyonunun, üç argümanı vardır. Mesaj kutusundaki mesaj için ilk kısım kullanılır. Araya virgül koyduktan sonra geçtiğimiz ikinci kısmı, Mesaj kutusunda görünmesini istediğiniz düğmeleri ve simgeleri belirtmek için kullanabilirsiniz. Üçüncü kısıma yazdığınız metin ise, mesaj kutusunun başlık çubuğunda görüntülenir.

Cevap = MsgBox("Bu sayfadaki yazılı olan her şeyi temizlemek istediğinize emin misiniz?", vbYesNo + vbQuestion, "Sayfayı Temizleme")

Not: Hangi simgenin ne işe yaradığını öğrenmek için, Visual Basic penceresindeyken, mause imlecini vbYesNo kodlarının olduğu yere konumlandırıp F1 tuşuna basabilirsiniz. VbYesNo ve vbQuestion sabitleri yerine, 4 ve 32 değerlerini de kullanabilirsiniz.

3. Kullanıcı Evet düğmesini tıklatırsa, sayfayı temizlensin, No düğmesine basarsa hiç bir şey olmasın şeklinde bir sonuç istiyoruz. Bunun yapmak için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

If answer = vbYes Then
Cells.ClearContents
Else
'bir şey olmasın
End If

4. Sayfadaki komut düğmesine tıklayın.

5. Evet'e tıklayın.

msgg2
Sonuç:

msgg3

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel çalışma sayfalarında, A sütununun hemen üzerinde bulunan Ad Kutusuna bir kez tıklayıp, örneğin: A2:C50 yazarak hızlı bir şekilde alan seçebilirsiniz.
İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Tatil Planlama Bütçesi cakarem 15 Ekim 2019 dosya
Lineer Interpolasyon Uygulamaları cakarem 03 Kasım 2019 dosya
Excel Vba ile Stok Takip Programı emirauf0612 28 Nisan 2020 program
ADO ile Grup Bazlı Toplam Alma cakarem 07 Nisan 2020 dosya
Sayının Karekökünü Alma admin 26 Mart 2019 dosya
Yükleniyor...