Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme

admin 16 Ekim 2020 VIP Dosya
Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme isimli dosya, metin olarak yazılmış ve tek seferde düzeltmesi zor olan verileri tarihe dönüştürür.

Excel'de özellikle farklı programlardan alınan değerler ile ilgili çok fazla biçim sorunları yaşanmaktadır. Bunun sebebi, kullanılan yazılımların veritabanındadaki türleri ile alakalı olmasından kaynaklanır. Örneğin bir çalışan için Sicil numarası alanının tamamı sayısal değerlerden oluşsa bile, program veritabanında bu alan biçimi metin olarak tanımlanmış olabilir. Aynı şey tarih değerleri içinde geçerli olabilir.

Bu dosyamızda üyelerimize, tarih gibi görünen ama aslında metin biçiminde olan değerlerin Excel Formülleri ile nasıl kolayca tarih biçimine dönüştürüleceği öğretilmektedir.

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme

Üst resimde göreceğiniz üzere, B sütununda tarihe benzer veriler yazılı. Lakin bu sütundaki verileri tarihsel bir analiz ya da işlemde kullanmanız biçimi nedeniyle pek mümkün değil. Örneğimizde sadece 10 tane veri var, tek tek düzeltme oldukça kolay bir seçenek. Ama bu türde binlerce veri olduğunu düşünün...

İşte biz de bu tür bir ihtiyaca bağlı olarak, aşağıdaki özellikler listesinde göreceğiniz bir kaç Excel Formülü ile işin üstesinden nasıl kolayca gelebileceğinizi öğretmek istedik.

Faydalanılması temennisiyle.Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
TARİH - SOLDAN - PARÇAAL - SAĞDAN

Teşekkürler ve hayırlı işler.


Örneğin; A1, A2, ve A3 hücrelerinde yazılı metinleriniz olsun. A1 hücresinde yer alan verimizi hızlı bir şekilde A3 hücresine kopyalamak istiyoruz.

ortaya-veri-ekleme

Bunun için Shift + Ctrl tuşlarına aynı anda basılı tutup, fareyi hücrenin alt kısmında bittiği kısma getiriyoruz. Farenin görüntüsünde de bir değişiklik olacaktır. Shift + Ctrl tuşlarını basılı tutup hücreyi A3 hücresinin olduğu yere sürüklüyoruz. Böylece kolayca veriyi kopyalamış oldunuz. Bu işlemi çoklu seçimlerede uygulayabilirsiniz.

ortaya-veri-ekleme

Yararlı olması temennisiyle.
Yükleniyor...