Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme isimli dosya, metin olarak yazılmış ve tek seferde düzeltmesi zor olan verileri tarihe dönüştürür.

Excel'de özellikle farklı programlardan alınan değerler ile ilgili çok fazla biçim sorunları yaşanmaktadır. Bunun sebebi, kullanılan yazılımların veritabanındadaki türleri ile alakalı olmasından kaynaklanır. Örneğin bir çalışan için Sicil numarası alanının tamamı sayısal değerlerden oluşsa bile, program veritabanında bu alan biçimi metin olarak tanımlanmış olabilir. Aynı şey tarih değerleri içinde geçerli olabilir.

Bu dosyamızda üyelerimize, tarih gibi görünen ama aslında metin biçiminde olan değerlerin Excel Formülleri ile nasıl kolayca tarih biçimine dönüştürüleceği öğretilmektedir.

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme

Üst resimde göreceğiniz üzere, B sütununda tarihe benzer veriler yazılı. Lakin bu sütundaki verileri tarihsel bir analiz ya da işlemde kullanmanız biçimi nedeniyle pek mümkün değil. Örneğimizde sadece 10 tane veri var, tek tek düzeltme oldukça kolay bir seçenek. Ama bu türde binlerce veri olduğunu düşünün...

İşte biz de bu tür bir ihtiyaca bağlı olarak, aşağıdaki özellikler listesinde göreceğiniz bir kaç Excel Formülü ile işin üstesinden nasıl kolayca gelebileceğinizi öğretmek istedik.

Faydalanılması temennisiyle.

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme - Excel Özellikleri:

TARİH SOLDAN PARÇAAL SAĞDAN
Sayın ziyaretçi,

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Metin Biçimindeki Tarih Değerlerini Tarih Biçimine Çevirme isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Teşekkürler ve hayırlı işler.


Excel verilerinizin çıktısını alırken, ilk satırda kullandığınız başlığın, tüm sayfalarda otomatik yazdırılması için;
  1. Excel Şerit Menü Sayfa Düzeni sekmesi,
  2. Sayfa Yapısı grubunun sağ alt kısmındaki, küçük aşağı ok simgesine tıklama,
  3. Açılan Sayfa Yapısı penceresinin çalışma Sayfası sekmesine tıklama,
  4. üste yinelenecek satırlara tıkladıktan sonra, fareniz ile 1. satıra tıklayıp Tamam demeniz yeterli olacaktır.

Her Sayfada Başlığı Yazdırma
Yükleniyor...