Makroyu Araç Çubuğuna Atamak

Bu yazımızda, araç çubuklarına yeni bir düğme tanımlayarak, bu düğmeye yazdığınız bir makroyu nasıl atayabilirsinizi anlatacağız.
Sıkça ve her dosyada kullanacağınız bir makronuz varsa, araç çubuğuna ekleyerek daha hızlı bir şekilde erişmeyi sağlayabilirsiniz. Öncelikle boş bir makroyu kaydediyoruz.

1. Geliştirici sekmesinde, Makro Kaydet'i tıklatın.

mk1
2. Makronuza herhangi bir ad verin (ben ExcelDepoe adını verdim). Makronun saklanacağı yeri, Kişisel Makro Çalışma Kitabında olarak seçin. Böylece makroyu tüm Excel dosyalarınızda çalışacak şekilde tanımlamış olursunuz. Bu makro, Excel her başlatıldığında otomatik olarak açılan gizli bir çalışma kitabında muhafaza edilir.

ma1
3. Kaydı Durdur'a tıklayın.

mk5
4. Visual Basic Düzenleyicisi'ni açın.

5. Aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde makroyu oluşturun:

ma2
Makroyu, aktif hücreye "ExcelDepo" yazacak şekilde tanımlayın.

6. Şimdi sıra bu makroyu araç çubuğuna eklemeye geldi. Araç çubuğuna sağ tıklayın ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir'i seçin.

ma3
7. "Buradaki komutlardan seçim yapın:" altında Makrolar'ı seçin.

8. Makroyu seçin ve Ekle'ye tıklayın.

ma4
9. Değiştir'e tıklayarak Hızlı Erişim Araç Çubuğuna eklenecek düğmeyi değiştirebilirsiniz. Örneğin, bir gülen yüz seçerek :)

ma5
10. Tamam'a tıklayın.

11. Artık Araç Çubuğuna eklenen gülen yüz düğmesine tıklayarak makroyu çalıştırabilirsiniz.

Sonuç:

ma6
12. Excel'i kapattığınızda, Excel, yaptığınız değişiklikleri "Kişisel Makro Çalışma Kitabına kaydetmek istiyor musunuz?" diye sorar. Eğer Excel her başladığında otomatik olarak açılmasını istiyorsanız Kaydet'i tıklayın. Bu şekilde makronuzu tüm çalışma kitaplarınız için kullanabilirsiniz.

ma7
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Makroyu Araç Çubuğuna Atamak
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir Excel hücresine alt alta olacak şekilde veri yazdırmak isterseniz, bunun en kolay yöntemi Alt + Enter tuşların birlikte kullanmaktır.

Böylece bir hücrede kolayca alt alta veri yazabilirsiniz.

Alt + Enter
Yükleniyor...