Excel, bazen anlaşılmaz bir şekilde hatalı sonuçlar, nedeni hakkında fikir üretemediğiniz hatalar vermektedir. Bu hatalardan biri de Sonucu Göstermeyen Excel Formülleri şeklinde karşımıza çıkar. Örneğin, bir ya da birden fazla fonksiyonunu kullanarak hazırladığınız herhangi bir formülün, bir sonuç değeri yerine formül metnini getirdiği durumlar ile karşılaşmışsınızdır.

Bu makalemiz, herhangi bir Excel formülünün sonucu değil, formülün kendisini göstermesinin nedenlerini ve çözümünün nasıl yapılacağını öğretir.

image-20200409155553-1.png


Üstteki resme baktığınızda, sonucun 20 olarak dönmesi gerekirken, G3 hücresinde formülün kendisi görünmektedir.
Bu durum, sizin hatalı birşeyler yaptığınızı göstermez ama düzeltmeler gereken bir durum var demektir.
Nedeni hakkında ilk olarak aklımıza gelenler şunlar olmalıdır
  1. Bilinçli olmadan Formülleri Göster seçeneğini aktif ettiniz.

  2. Excel formülünüzün bir metin olduğunu düşünüyor.
Şimdi biraz iki konuyu açalım:

Eğer, Şerit Menü -> Formüller -> Formülleri Göster seçeneğini aktif ederseniz, formül sonucu, ulaşmak istediğiniz değer değil, formülün kendisi olacaktır.

image-20200409155607-2.png


Sonucu Göstermeyen Excel Formülleri üst resimde göreceğiniz kısma tekrar bastığınızda, artık formülleriniz, formül metni yerine sonuç değerini verecektir.

İkinci kısımda belirttiğimiz Excel, bir formülün sadece bir metin olduğunu ve gerçek bir formül olmadığını düşünüyorsa, metni bir formül olarak düşünmeden gösterecektir.

Buna neden olabilecek çeşitli durumlar vardır.

Formüle eşit (=) işareti kullanmadan başlama
Bu durum, formülü elle yazdığınız durumlarda çok karşımıza çıkmaz. Ama formülü bir hücreden diğerine kopyalarken, eşit (=) işaretini almazsanız, formül aynen metni gibi hücrede görünür. Eşit (=) işareti Excel formülleri için olmazsa olmaz bir durumdur.

Eşit (=) işaretinden önce bırakılan boşluk(lar)
Formülünüzü yazarken ya da kopyaladığınızda, hücrenin en başında bırakacağınız fazladan bir boşluk, formülünüzün metin olarak görünmesine neden olacaktır.

Çift Tırnak (“) içinde yazılmış formüller
Eğer farkında olmadan çift tırnak işaereti kullanmışsanız, Excel formülünüzü metin olarak algılayacak ve başında ve sonunda kullandığınız çift tırnak (“) işaretleri ile birlikte formülünüzü metin olarak gösterecektir.

Hücre biçimini Metin olarak ayarlama
Excel formülünüzü yazdığınız hücrenin biçimi, Metin olarak ayarlanmış olabilir. Bu durumda da Excel formülünüz, değer yerine metin olarak görünecektir.
Hücre Biçimlendirme -> Sayı -> Genel diyerek biçiminizi düzelttikten sonra, formülün sonuç olarak görünmesi için F2 deyip ardından Enter yapmanız gerekecektir.
Bu işlemi yapmazsanız, hücrede formül metni görünmeye devam edecektir.

Sonucu Göstermeyen Excel Formülleri isimli makalemizin yararlı olmasını ve sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız paylaşımlarla sitemize destek olmanızı temenni ederiz.