Excel'de, Özel Listeler'in nasıl oluşturulduğunu, ne işe yaradığını ve işlerinizi nasıl kolaylaştırdığını, buradaki yazımızda anlatmıştık.

Oluşturduumuz Özel Listeleri bir yere yazdıktan sonra olası bir sıralama yapılması durumunda, varsayılan Özel Liste sıralaması bozulacak, Excel'in varsayılan sıralaması yapılacaktır.
Bu gibi durumlarda Excel'de yaptığnız sıralamayı geri alarak verilerinizi eski haline getirebilirsiniz. Peki bunun mümkün olmadığı durumlarda ne yapmak gerekir?

Basir bir örnek ile konuyu aydınlatalım.
Excel'de hazır gelen bir özel liste olan haftanın 7 günü, varsayılan olarak günün baş harfine göre değil, haftanın kaçıncı günü olduğuna göre sıralamıştır. Yani özel listenin sıralaması;
  • Pazartesi
  • Salı
  • Çarşamba
  • Perşembe
  • Cuma
  • Cumartesi
  • Pazar
şeklindedir.

Özel Listelere göre sıralama yapmak


Bir Excel sayfasında üstteki gibi görünen verilerinizi, normal bir şekilde sıraladığınızda, sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:

Özel Listelere göre sıralama yapmak


Gördüğünüz üzere gün sıralamamız bozuldu. Tekrar ilk resimdeki gibi sıralama yapmamız tek bir adımda mümkün değil. Bunun için ya hemen yan hücreye HAFTANINGÜNÜ formülünü kullanıp gün sayısını getirdikten sonra B sütununa göre göre sıralama yaparsınız ya da verilerinizi tekrardan yazmanız gerekir.

Peki Sırala özelliğini kullanarak verilerimizi tekrar gün sayısına göre sıralamaz mıyız?

Bunun için, verilerinizin olduğu alanda iken Şerit Menü'den Veri -> Sırala tıkladıktan sonra, açılan penceredeki Düzen seçeneğine tıklayıp Özel Liste seçeneğini seçiyoruz.

Özel Listelere göre sıralama yapmak


Bu işlemi yaptıktan hemen sonra aşağıdaki pencere açılacaktır.

Özel Listelere göre sıralama yapmak


Günlerimizin olduğu Özel listeler bölümününe tıkladıktan sonra, Tamam diyoruz. Sonuç:

Özel Listelere göre sıralama yapmak


Göreceğiniz gibi Düzen kısmında artık Özel listemizde yer alan günlerimiz gün numarasına göre geldi. Artık sıra son dokunuşu yapmakta.

Tamam diyoruz ve oluşan sonuç:

Özel Listelere göre sıralama yapmak


Yararlı olması ve paylaşılması temennisiyle.
Serinin Sonraki Makalesi Sütunları Sıralama
Serinin Önceki Makalesi Rastgele Sıralama