Bu yazımızda, araç çubuklarına yeni bir düğme tanımlayarak, bu düğmeye yazdığınız bir makroyu nasıl atayabilirsinizi anlatacağız.
Sıkça ve her dosyada kullanacağınız bir makronuz varsa, araç çubuğuna ekleyerek daha hızlı bir şekilde erişmeyi sağlayabilirsiniz. Öncelikle boş bir makroyu kaydediyoruz.

1. Geliştirici sekmesinde, Makro Kaydet'i tıklatın.

mk1


2. Makronuza herhangi bir ad verin (ben ExcelDepo adını verdim). Makronun saklanacağı yeri, Kişisel Makro Çalışma Kitabında olarak seçin. Böylece makroyu tüm Excel dosyalarınızda çalışacak şekilde tanımlamış olursunuz. Bu makro, Excel her başlatıldığında otomatik olarak açılan gizli bir çalışma kitabında muhafaza edilir.

ma1


3. Kaydı Durdur'a tıklayın.

mk5


4. Visual Basic Düzenleyicisi'ni açın.

5. Aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde makroyu oluşturun:

ma2


Makroyu, aktif hücreye "ExcelDepo" yazacak şekilde tanımlayın.

6. Şimdi sıra bu makroyu araç çubuğuna eklemeye geldi. Araç çubuğuna sağ tıklayın ve Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştir'i seçin.

ma3


7. "Buradaki komutlardan seçim yapın:" altında Makrolar'ı seçin.

8. Makroyu seçin ve Ekle'ye tıklayın.

ma4


9. Değiştir'e tıklayarak Hızlı Erişim Araç Çubuğuna eklenecek düğmeyi değiştirebilirsiniz. Örneğin, bir gülen yüz seçerek :)

ma5


10. Tamam'a tıklayın.

11. Artık Araç Çubuğuna eklenen gülen yüz düğmesine tıklayarak makroyu çalıştırabilirsiniz.

Sonuç:

ma6


12. Excel'i kapattığınızda, Excel, yaptığınız değişiklikleri "Kişisel Makro Çalışma Kitabına kaydetmek istiyor musunuz?" diye sorar. Eğer Excel her başladığında otomatik olarak açılmasını istiyorsanız Kaydet'i tıklayın. Bu şekilde makronuzu tüm çalışma kitaplarınız için kullanabilirsiniz.

ma7
Serinin Sonraki Makalesi Makroları Etkinleştirme
Serinin Önceki Makalesi Formula R1C1 Kullanımı