Excel'in, iş hayatında ne denli güçlü özelliklere sahip olduğunu, muhteşem sonuçlara imza attığını anlatmaya gerek yok. Lakin, bu muhteşem programında bir takım limitleri vardır. Bu makalemizde, Excel'in limitlerinden bahsedeceğiz.

Bilinmesi gereken limitlerden en önemlisi, sayıların 15 haneden fazla yazılamamasıdır. Örneklendirmek gerekirse, herhangi bir hücreye 16 rakamdan oluşan bir sayı yazdığımızda, son hanenin 0 rakamına dönüştüğünü göreceksiniz.
Bunun sebebi, sayıların IEEE 754 formatında 8 bayt (64 bit) olarak kaydedilmesidir. Sayının 15 hanelik kısmı ve sonundaki E+ veya başındaki E- kaç sıfır olduğunu kaydeder. Bu şekilde de hesaplamaları çok hızlı yapar.

Çok sayıda DÜŞEYARA, ETOPLA, ORTALAMA vs gibi fonksiyonları kullanmakta, Excel'de hesaplama sürelerini arttıracaktır. Genelde 50 MB üzerine çıkan Excel dosyalarında performans sorunları yaşanacaktır. Bu tür dosyalarınızı kaydederken, uzantısını XLSB yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca, Excel tarih olarak 01.01.1900 ve sonrasını dikkate aldığından, 1900'den önceki tarihler ile işlem yapma ihtiyacı hissederseniz, Excel bu konuda size yardımcı olmayacaktır.