En çok kullanılan 10 Excel fonksiyonuna göz atalım. Ayrıntılı açıklamaları ile tüm Excel Fonksiyonları hakkında daha detaylı bilgiler almak için Fonksiyonlar bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

1. BAĞ_DEĞ_SAY​

Sayı içeren hücrelerin sayısını saymak için Excel'deki BAĞ_DEĞ_SAY fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

BAĞ_DEĞ_SAY fonksiyonu

Not: Boş olmayan tüm hücreleri saymak için ise BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY fonksiyonunu kullanabilirsiniz. BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY, tüm hepsini saymaya yaramaktadır.

2. TOPLA​

Bir hücre aralığını toplamak için Excel'in TOPLA fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte TOPLA fonksiyonu ile yazılmış formül, A sütunundaki tüm değerleri toplamaktadır.

TOPLA fonksiyonu

Not: Tüm satırı toplamak için de TOPLA fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin, =TOPLA(5:5) 5. satırdaki tüm değerleri toplayacaktır.

3. EĞER​

EĞER fonksiyonu, bir koşulun karşılanıp karşılanmadığını kontrol eder ve doğruysa bir değer, yanlışsa başka bir değer döndüren muhteşem bir Mantıksal formüldür.

EĞER fonksiyonu

Açıklama: Puan 60'a eşit veya daha büyükse, yukarıda gösterilen EĞER formülünün sonucu Geçti, aksi takdirde Kaldıolarak dönecektir. Bu formülü diğer hücrelere hızlı bir şekilde kopyalamak için C2 hücresinin sağ alt köşesine tıklayın ve C6 hücresine sürükleyin.

4. ORTALAMA​

Bir sayı grubunun ortalamasını hesaplamak için ORTALAMA fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki formül, A1:A6 aralığındaki ilk 3 sayının ortalamasını hesaplamaktadır.

ORTALAMA fonksiyonu

Açıklama: BÜYÜK fonksiyonu {20,15,10} dizi sabitini döndürür. Bu dizi sabiti, ORTALAMA fonksiyonu için bir argüman olarak kullanılır ve 15 sonucunu verir.

5. EĞERSAY​

Aşağıdaki EĞERSAY fonksiyonu, tam olarak yıldız + bir dizi sıfır veya daha fazla karakter içeren hücrelerin sayısını sayar.

EĞERSAY fonksiyonu

Açıklama: yıldız işareti (*) bir dizi sıfır veya daha fazla karakterle eşleşir. Daha fazla bilgi ve örnekler için EĞERSAY fonksiyonuyle ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6. ETOPLA​

Aşağıdaki ETOPLA fonksiyonu, A1:A5 aralığındaki karşılık gelen hücreler tam olarak daire + 1 karakter içeriyorsa, B1:B5 aralığındaki değerleri toplar.

ETOPLA fonksiyonu

Açıklama: bir soru işareti (?) tam olarak bir karakterle eşleşir.

7. DÜŞEYARA​

Aşağıdaki DÜŞEYARA formülü, kırmızı tablonun en sol sütunundaki (ikinci bağımsız değişken) 53 değerini (ilk bağımsız değişken) arar. 4 değeri (üçüncü bağımsız değişken), DÜŞEYARA fonksiyonuna kırmızı tablonun dördüncü sütunundan aynı satırdaki değeri döndürmesini söyler.

DÜŞEYARA fonksiyonu

Not: Bu güçlü Excel fonksiyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Fonksiyonlar bölümümüzden DÜŞEYARA sayfasına tıklayabilir, hazırladığımız muazzam Excel örneklerini kolayca filtreleyebilirsiniz.

8. MİN​

Minimum değeri bulmak için MİN fonksiyonunu kullanın. Okunduğu kadar kolay bir şekilde sonucu da verecektir.

MİN fonksiyonu

9. MAK​

Maksimum değeri bulmak için Excel'in MAK fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon ile oluşturulan bir formül, aynen adında olduğu gibi maksimum değeri verecektir.

MAK fonksiyonu

10. TOPLAM.ÇARPIM​

Bir veya daha fazla aralıktaki karşılık gelen sayıların çarpımlarının toplamını hesaplamak için Excel'in güçlü TOPLA.ÇARPIM fonksiyonunu kullanabilirsiniz..

TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu

TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu şu hesaplamayı gerçekleştirir:
(2 * 10000) + (4 * 1250) + (4 * 285) + (2 * 1350) = 28840.
Serinin Sonraki Makalesi Ad Tanımlama
Serinin Önceki Makalesi Formüller ve Fonksiyonlar
  • Muhteşem
Tepkiler: bd