Dizi olarak da bilinen bir değer kümesini döndüren Excel formülleri, bu değerleri komşu hücrelere döndürür. Bu davranış, taşma olarak adlandırılır.
Değişken boyutu dizilerini döndürebileceğiniz formüller dinamik dizi formülleri olarak anılır. Şu anda başarıyla sığmayan dizileri döndüren formüller, taşmış dizi formülleri olarak adlandırılır. Bu tür formülleri anlamanıza ve kullanmanıza yardımcı olacak bazı notlar aşağıda verilmiştir.

Taşma ne anlama gelmektedir​

Not: Eski dizi formülleri olarak bilinen eski dizi formülleri, her zaman sabit boyutlu sonuç döndürür; her zaman aynı sayıda hücreye taşırlar. Bu konuda açıklanan sığmayan davranışlar eski dizi formüllerine uygulanmaz.
Taşma, bir formülün birden çok değerle sonuçlandığı ve bu değerlerin komşu hücrelere yerleştirilmediği anlamına gelir. Örneğin, = SIRALA(D2: D11;1;-1), bir diziyi azalan düzende sıralar, 10 satırlık bir karşılık gelen bir dizi döndürecektir. Ancak formülü yalnızca sol üstteki hücreye veya bu örnekte F2 girmeniz gerekiyorsa, F11 hücresine otomatik olarak aşağı doğru dolacaktır.

D2 hücresindeki değerleri D11 = SORT (D2: D11, 1,-1)

Anahtar noktaları​

 • Formülünüzü onaylamak için ENTER tuşuna bastığınızda Excel, çıktı aralığını sizin yerinize dinamik olarak boyutlarına dönüştürür ve sonuçları bu aralıktaki her hücreye yerleştirir.
 • Bir veri listesi üzerinde hareket etmek için dinamik bir dizi formülü yazıyorsanız, bunu bir Excel tablosuna yerleştirmek yararlı olabilir, ardından verilere başvurmak için yapılandırılmış başvurular 'ı kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, tabloya satır eklenip çıkarıldığından yapılandırılmış başvuruların otomatik olarak ayarlanlarıdır.
 • Sığmayan dizi formülleri Excel tablolarında desteklenmez, bu nedenle bunları tablo dışına kılavuza yerleştirebilirsiniz. Tablolar, bağımsız verilerin satır ve sütunlarını tutmak için idealdir.
 • Bir kerede bir dizi formülü girdikten sonra, taşma alanı içinde herhangi bir hücreyi seçtiğinizde Excel aralığın etrafına vurgulanan bir kenarlık yerleştirir. Alanın dışında bir hücreyi seçtiğinizde kenarlık kaybolur.

  Mavi kenarlıkla vurgulanan çıkış aralığı içeren dizi formülü


 • Yalnızca taşma alanındaki ilk hücre düzenlenebilir. Taşma alanında başka bir hücre seçerseniz, formül, formül çubuğunda görünür olur, ancak metin "hayalet" olur ve değiştirilemez. Formülü güncelleştirmeniz gerekirse, dizi aralığındaki sol üst hücreyi seçmeniz, gerektiği gibi değiştirmeniz, ardından ENTERtuşuna bastığınızda Excel 'in otomatik olarak kalan taşma alanını güncelleştireceğiz.

  Dizi aralığının ilk hücresi olmadığından, hayalet dizi formülünün görüntüsü, düzenlenemez


 • Formül çakışması-çıktı aralığını engelleyen bir şey varsa, dizi formülleri girişi yapamaz. Bu durumda, Excel bir #SPILL döndürür! bir engelleyen olduğunu belirten bir hata oluştu. Engeli kaldırırsanız, formül beklendiği gibi taşacaktır. Aşağıdaki örnekte, formülün çıkış aralığı verilerin bulunduğu başka bir aralıkla çakışıyor ve taşma yapamadığını belirten değerlerin bulunduğu noktalı kenarlıklı hücreler ile gösteriliyor. Engelleme verilerini kaldırın veya başka bir yere kopyalayın, formül beklendiği gibi taşıyacaktır.

  #SPILL resmi! dizi formülü çıkışının, taşmalarını önleyen bir engel olduğunu belirten hata.


 • CTRL + SHIFT + ENTER (CSE) ile girilen eski dizi formülleri, geri uyumluluk nedenleriyle yine de desteklenmektedir, ancak artık kullanılamaz. İsterseniz, dizi aralığındaki ilk hücreyi bularak eski dizi formüllerini dinamik dizi formüllerine dönüştürebilirsiniz, formülün metnini kopyalayın, eski dizinin tüm aralığını silin ve formülü en üst sol hücreye yeniden girin. Eski dizi formüllerini dinamik dizi formüllerine yükseltmeden önce, aralarında bazı Hesaplama farklarından haberdar olmanız gerekir.
 • Excel, çalışma kitapları arasındaki dinamik dizilere yönelik olarak sınırlı destek sunar ve bu senaryo yalnızca her iki çalışma kitabının da açık olması durumunda desteklenir. Kaynak çalışma kitabını kapatırsanız bağlantılı tüm dinamik dizi formülleri yenilendiğinde #BAŞV! hatası döndürür.
 • Beğen
Tepkiler: ayshydrgl