Düşeyara Formülünün Kullanımı

Düşeyara Formülünün Kullanımı


Excel'in arama ve başvuru kategorisinde yer alan Düşeyara, herangi bir Excel tablosunda ya da bir Excel sayfasının aralığındaki verileri, sütun ve satıra göre bulmamızı sağlayan ve Excel'in en önemli formülleri arasında ilk sıralarda yer alan formüldür.

duseyara1

Düşeyara formülü en basit kullanımıyla şu şekilde tanımlanabilir:
=DÜŞEYARA(Aradığımız değer; Aradığımız değerin ilk sütunda olması koşuluyla, değeri aramak istediğiniz aralık, Aralıktaki arayacağımız verinin olduğu sütunun kaçıncı sırada olduğu; 0/YANLIŞ veya 1/DOĞRU olarak gösterilen Tam Eşleşme veya Yaklaşık Eşleşme).

Görüleceği üzere, Düşeyara formülünde ihtiyacımız olan dört alan var. Şimdi bu alanları örneklendirerek ele alalım:

SAYFA1 (Formül uygulayacağım sayfa) GÖRÜNÜMÜ :
duseyara3

SAYFA2 (Verilerin olduğu sayfa) GÖRÜNÜMÜ :
duseyara2

Düşeyara formülünü aşağıdaki resimdeki gibi kurguluyoruz.
duseyara4

Formülümüzün 4 aşamasını açıklayalım:


  1. Aranan Değer
    Sayfa1'in A2 hücresinde sicil numaramız burada Aranan Değer'dir. İlgili kutucuğa A2 yazacağımız gibi, "102000" 'de yazabiliriz. Lakin, eğer formülü çok daha fazla hücreye uyguladığımızda, manuel olarak yazacağımız "102000" verisi her hücrede yer alacağı için 102000 sicil numarası kime aitse, o çalışanın adını bulacaktır. Dolayısıyla, Aranan Değer olarak bir hücreyi referans vermek her zaman makul olacaktır.

  2. Tablo Dizisi
    Örneğimizde Tablo Dizisi olarak Sayfa2'nin A sütunundan itibaren D sütununa kadar olan alan referans alınacaktır. Yani verileri arayacağımız tablo ya da alanın ilk sütunuyla son sütunu veya aralığı. Eğer verilerinizin alt kısmında başka veriler yer almıyorsa, aralık olarak sütunları dikkate almanızı öneririz.

  3. Sütun İndis Sayısı
    Formülümüzde Sicil numarasına denk gelen Adı bilgisini aradığımız için referans alacağımız sütun B sütunudur. Bu da 2. sütun demektir. Dolayısıyla, Sütun İndis Sayısı 2 olacaktır. Soyadı bilgisini bulacağımız zaman 3 olacaktır.

  4. Aralık BakBuraya manuel olarak 0/YANLIŞ ya da 1/DOĞRU yazmamız gerekir. Kesin sonucu bulsun istiyorsanız, 0/YANLIŞ yazmalısınız. Bunu sabit bir kural olarak bilmeniz yeterli olacaktır.


Bu anlattıklarımızın neticesinde, Sayfa1'in B2 hücresine yazacağımız formül aşağıdaki gibi olacaktır:

=DÜŞEYARA(A2;Sayfa2!A:D;2;0)

Burada küçük ama faydalı bir bilgiyi de eklemek yararlı olacaktır. Cursor'u, C2 hücresine getirip,Ctrl ve R tuşlarına aynı anda bastığımızda formül B2 hücresine kopyalanacaktır.

Ama formülün görünümü şu şekilde olacaktır:

=DÜŞEYARA(B2;Sayfa2!B:E;2;0)

Burada Aranan Değer kısmında sonucumuz "Bahadır" olacaktır. Yani artık sicil numarasını değil adını arıyor olacak. Bu tabloda tek bir veri olduğu için sonuç doğru olacaktır ama daha fazla veri olduğunda problem yaşamamız kaçılmaz hale gelecektir.

Bunun üstesinden gelmek için formülü aşağıdaki gibi revize edip hataların önüne geçmek yararlı olacaktır.

=DÜŞEYARA($A2;Sayfa2!$A:$D;2;0)

Diğer formülden farklı olarak bazı yerlere $ işareti koyduğumuzu göreceksiniz. Bu işaret formüllerde sabitlemeyi ifade eder. Formülün içinde rakam ya da harfin önüne koyduğumuzda sabitleme yapar.

Bu makalemizde Düşeyara formülünü en basit ve yalın hali ile anlatmaya çalıştık. Excel'e ilk başlayanların kolayca anlayabilmesi için referans gösterebilirsiniz.