Kriter Bazlı Gelişmiş Filtreleme

admin 26 Nisan 2020 13 Haziran 2020 VIP Dosya
Kriter Bazlı Gelişmiş Filtreleme isimli bu dosyamız, çoğu kişinin "tam aradığım" diyebileceği nitelikte bir örnektir.

Excel'de formül meraklısı iseniz ya da Excel'in Filtre özelliğini değilde bu işlem için formülleri kullanmak istiyorsanız, gelen bir talep üzerine epeyce uğraşıp ortaya çıkardığımız bu dosyayı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Kriter Bazlı Gelişmiş Filtreleme

Dosyayı ve işlevini tarif edecek olursak, üstteki gibi basit bir halini simüle ettiğimiz tabloda, Bölüm Adı ve Plaza ismi yazılınca, ilgili isimlerin otomatik bir sıra numarası verilmek suretiyle, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi başka bir tabloda listelenmesi istenmekteydi.

Kriter Bazlı Gelişmiş Filtreleme Örneği

Bu işlem için Excel 365 kullanıcısı olmak işi çok kolaylaştıracaktı ama bu mümkün olmadığında, biraz karmaşık bir yapı ile ve yardımcı sütun kullanarak sonuç elde ettik.

İç içe formüller ile epey detaylıca bir şekilde hazırlanmış dosyamızda kullandığımız formüllerin listesini aşağıdan inceleyebilirsiniz. Dosyamızı indirmek için ise paket satın almanız yapmanız gerekir.

Sonuç halini aşağıdaki resimden göreceğiniz bu örneği mutlaka incelemenizi tavsiye ederim.

Kriter Bazlı Gelişmiş Filtreleme Sonuç

Bu tür zorlu bir formül yerine, Excel 365 kullanıcıları FİLTRE formülü ile çok daha kolay bir şekilde sonuç alacaklardır.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
EĞER - İNDİS - KAÇINCI - MAK - SATIR - TOPLA - Yardımcı Sütun

Daha önce yorum yapılmamış!

Örneğin; A1, A2, ve A3 hücrelerinde yazılı metinleriniz olsun. A1 hücresinde yer alan verimizi hızlı bir şekilde A3 hücresine kopyalamak istiyoruz.

ortaya-veri-ekleme

Bunun için Shift + Ctrl tuşlarına aynı anda basılı tutup, fareyi hücrenin alt kısmında bittiği kısma getiriyoruz. Farenin görüntüsünde de bir değişiklik olacaktır. Shift + Ctrl tuşlarını basılı tutup hücreyi A3 hücresinin olduğu yere sürüklüyoruz. Böylece kolayca veriyi kopyalamış oldunuz. Bu işlemi çoklu seçimlerede uygulayabilirsiniz.

ortaya-veri-ekleme

Yararlı olması temennisiyle.
Yükleniyor...