Koşullu Olarak Benzersizlerin Listelenmesi

Koşullu (Kriterli) olmak üzere listedeki Benzersizlerin listelenmesine yönelik hazırlanan dosyada, formüllerle, KTF ve Makro ile olmak üzere örnek çözümler verilmektedir. Elbette ki gerek formüller ve gerekse makro için farklı farklı alternatif çözümler üretilebilir.

Veri olarak, günlük bazda stok kod numaralarına sahip malzemelerin ambara girişlerinin yapıldığı bir listemiz var.

image(167).png

Çözümler için
1 - Koşulların değerlendirildiği bir kolon hemen listenin yanına eklenmiştir. Koşullar bu kolonun başlangıç hücresine formüle edip listenin sonuna kadar kopyalanmalıdır. Çünkü bu kolon gerek formüllerde ve gerekse makroda kullanılmaktadır. Bu kolonun oluşturulmasındaki amaç ise, koşul değişikliklerinde herhangi bir şekilde ne formüllerde ve ne de makroda değişiklik yapılmasına gerek bırakmaksızın sadece bu kolonda değişikliğe gidilerek kolaylık sağlanmasıdır.
2 - Dinamik alan ad tanımlamaları yapılmış ve bu ad tanımlamaları gerek formüllerde ve gerekse makroda kullanılmıştır.
3 - Formüllere yönelik çözümler için, formüllerin bulunduğu bir liste mevcuttur. Bu listeden seçim yapıldığında, seçilen formülün kullanımyla elde edilen listeleme çözümü sayfanın S3 hücresinden itibaren listelenmektedir.
Burada;
1. ve 2. formüller Benzersiz listeleme için kullanılan Genel formüller olup, bu formüllere gerekli koşulların eklenmesiyle oluşturulmuştur.
5. ve 6. formüller direkt olarak internetten alınmış olup, ENÇOK_OLAN ve ENÇOK_OLAN.ÇOK fonksiyonları kullanılarak benzersizlerin listelenmesi işlemi yapılmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı bu daosyada bu formüllere yer verildi.
7. ve 8. formüllerde ise KTF kullanılarak listeleme işlemi yapılmaktadır. KTF kodları da alıntıdan uyarlamadır.

Not : Kullanılan formüllerin içeriği, liste satır sayısının artması, benzersiz liste satır sayısının artması gibi birçok özellik hesaplama işlemlerinde Yavaş çalışmaya neden olmaktadır. Kullanılan formüller DİZİ formülü olduğundan yavaş çalışması normaldir.

M sayfasında ise, makro ile alfabetik sıralı listelemeye dair 2 örnek bulunmaktadır.

image(168).png

Yararlı olması temennisiyle....
İş Hayatına Yönelik Excel Formülleri Kullanımı
Sayın ziyaretçi,

Koşullu Olarak Benzersizlerin Listelenmesi isimli dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir. VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Koşullu Olarak Benzersizlerin Listelenmesi isimli dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.   ÜYE OLMADAN SATIN AL
1   )
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Sayın 52779 muazzam bir çalışma emeğine sağlık.


Çok teşekkürler..
Selamlarımla...


Kesinlikle arşivlik bir dosya olmuş, emeğinize sağlık.
Üyelerimiz ile paylaştığınız içinde teşekkürler.


Çok teşekkür ediyorum...
Yaralı olabiliyorsak ne mutlu....
Sevgiler.. Saygılar...Alttaki gibi bir tablonuz olduğunu varsayalım.

Örnek Tablo

Normal şartlarda B2:B7 aralığını kopyala deyip, C2 hücresine yapıştırdığımızda; B2:B8 aralığındaki verilerin aynısı C2:C8 aralığına yapıştırılır ve C4 hücresinde bulunan HAYIR değeri silinir. B2:B8 aralığında bulunan EVET değerlerini HAYIR değerini koruyarak yapıştırmak istersek;
Kopyala -> Özel Yapıştır seçeneklerinden -> Boş Olanları Atla seçeneğini işaretlememiş yeterli olacaktır.

Boş Olanlar Nasıl Atlanır?
Yükleniyor...