Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Toplu Mail Göndermeyi Kontrol Etme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FIlose

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese Merhaba,
Mail göndermede bir çok dosya ile sorunlarımı çözebiliyorum. Ancak tek ekranda kontrol etmeye çalıştığımda bir çok eksiğimin olduğunu fark ettim.

Ekli dosyamda A sütununa makro ile e-mail gönderilecek dosyaları getiriyorum ve bu sütuna mouse ile tıklayarak işaret koyabiliyorum.

E-Mail gönderilecek firmaları bir araya getirerek küçük bir tablo oluşturdum. (Amacım bir ekrana sığdırmak ve ekranı kaydırmadan hepsini bir arada görmek.)
Burada 3 adet makro oluşturmak istiyorum.

Eksiklerim ise;
  • B Sütunundaki işaretlenenleri E, H, K Sütunundaki ilgili sadece aynı isimdeki firmalara TOPLU E- MAİL GÖNDERMEK
  • B Sütunu komple işaretlensin ve E, H, K sütunundaki ilgili aynı isimdeki tüm firmalara TOPLU E- MAİL GÖNDERMEK.
  • B Sütununda sadece işaretli olanı D, G, J sütunundaki işaretli firmaya e-mail göndersin.
NOT: Gönderdiklerini D Sütununa işaret koysun veya sarıya boyasın. Yada E, H, K sütununu sarıya boyasın. Hangisi kolaysa.

Saygı ve hürmetle,

Ekli dosyalar

• Mail Gönder.xlsm
    34.9 KB · Görüntüleme: 11
Herkese Merhaba,
Mail göndermede bir çok dosya ile sorunlarımı çözebiliyorum. Ancak tek ekranda kontrol etmeye çalıştığımda bir çok eksiğimin olduğunu fark ettim.

Ekli dosyamda A sütununa makro ile e-mail gönderilecek dosyaları getiriyorum ve bu sütuna mouse ile tıklayarak işaret koyabiliyorum.

E-Mail gönderilecek firmaları bir araya getirerek küçük bir tablo oluşturdum. (Amacım bir ekrana sığdırmak ve ekranı kaydırmadan hepsini bir arada görmek.)
Burada 3 adet makro oluşturmak istiyorum.

Eksiklerim ise;
  • B Sütunundaki işaretlenenleri E, H, K Sütunundaki ilgili sadece aynı isimdeki firmalara TOPLU E- MAİL GÖNDERMEK
  • B Sütunu komple işaretlensin ve E, H, K sütunundaki ilgili aynı isimdeki tüm firmalara TOPLU E- MAİL GÖNDERMEK.
  • B Sütununda sadece işaretli olanı D, G, J sütunundaki işaretli firmaya e-mail göndersin.
NOT: Gönderdiklerini D Sütununa işaret koysun veya sarıya boyasın. Yada E, H, K sütununu sarıya boyasın. Hangisi kolaysa.

Saygı ve hürmetle,

Tekrar merhaba,

Ekli örnek dosyayı yanlış gönderdim. Yarın yeniden göndereceğim.
Kolay gelsin.

E, H, K diye belirttiğiniz sütunlar boş yani açıklamanız ile ilişkilendirmiş olduğunuz dosya birbiriyle çelişkili. Dosyanızı kontrol edip açıklamalarınızı sade bir dil ile revize ederseniz tez zamanda yardım alırsınız.

E, H, K diye belirttiğiniz sütunlar boş yani açıklamanız ile ilişkilendirmiş olduğunuz dosya birbiriyle çelişkili. Dosyanızı kontrol edip açıklamalarınızı sade bir dil ile revize ederseniz tez zamanda yardım alırsınız.

Merhaba Metehan bey,
Doğru söylüyorsunuz yanlış dosyayı ekledim. Yarın doğrusunu ekleyeceğim.

İlginize teşekkür eder, saygıyla kalın.

Sayın Metehan Bey,

Öncelikle ilginize ve emeğinize çok teşekkür ederim. Dosyayı inceliyorum sanırım sorun gözükmüyor.
Sadece, aşağıdaki iki hususu tespit ettim.

2. Makro B’deki TÜMÜNÜ E-MAİL GÖNDER
Tüm mailleri gönderiyor. Yalnızca B sütunun da birkaç tane X işaret kalıyor.
Yani Kaç firmaya göndermişse B sütununda da o kadar X işareti kalabilir. Hatta 3 makroda da gönderdikten sonra
B sütununda gönderilenlerde X işareti hep kalsın. (çapraz kontrol için)

3. Makro olan B’de SEÇİLENİ SEÇİLEN FİRMALARA GÖNDER
B’de seçtiğim dosyayı D, G, J sütunlarında X ile seçtiğim firmaların yalnızca ilk firmaya dosyayı ekliyor ve diğer firmalara dosya eklemiyor. Yani mail gönderiyor ama dosya yok boş gönderiyor.

Teşekkür eder saygı ve minnetle,

Önemli bir konu belirtim önce size, Makro mail gönderme işi yaparken A sütunundaki dosya isimlerinin ilk kelimesine göre yapmaktadır. "ArBa Bor-01.xls" isimli dosyanın ilk kelimesi ArBa'dır bu kelimeye göre E, H, K Sütunlardaki firma ismini aramaktadır, isimler eşleştiğinde maili gönderir yani ilk kelimeye göre firma isimleri uygun olmalı.

Sorularınıza gelince;
Soru--2. Makro B’deki TÜMÜNÜ E-MAİL GÖNDER
Tüm mailleri gönderiyor. Yalnızca B sütunun da birkaç tane X işaret kalıyor.

Cevap: B Sütunu komple işaretleyip Tüm mailleri gönderiyor. Gönderilemeyen dosyaların B sütununa X işareti kalıyor yani dosya gönderilmedi ise X işareti koyuyor. Mail atılan firmalarının ön Sütunlarını (D, G, J) sarıya boyuyor. Ayrıca gönderilmeyen dosyaların (X işareti koyulan) ilk kelimesine uygun firma ismi eşleşmesi olmadığından gönderilmemiştir. Dosya ismi ile firma ismini kontrol etmeniz gereklidir. Son olarak 2.Makronun bu şekilde çalışması daha sağlıktır.

Soru--3. Makro olan B’de SEÇİLENİ SEÇİLEN FİRMALARA GÖNDER
B’de seçtiğim dosyayı D, G, J sütunlarında X ile seçtiğim firmaların yalnızca ilk firmaya dosyayı ekliyor ve diğer firmalara dosya eklemiyor. Yani mail gönderiyor ama dosya yok boş gönderiyor.

Cevap: 3.Makroya göre nasıl bir senaryo yürütüleceği konusunda fikirsiz kaldım. Bu konuda ki işleminizi biraz detaylı anlatmanız gerekmektedir. Mantıklı bir açıklama doğrultusunda 3.makro revize edilir.

Merhaba Metehan Bey,

Detaylı test yaptığımda yaptığınız ilk iki makroda sorun yok dediğiniz gibi en uygunu oldu.
Aranan dosya adının firma adı ile eşleşmesi mantığını anlayamamıştım. Böyle kalabilir.

3. Makroda ise; B’de SEÇİLENİ SEÇİLEN FİRMALARA GÖNDER

B’de seçtiğim dosyayı D, G, J sütunlarında X ile seçtiğim firmalara göndersin. Firma ismine bakmadan.
D, G, J sütunlarındaki sadece X işaretine bakıp göndersin.

Bir de L4 Hücresine A sütunundaki toplam dosya sayısını yazsın.

Tekrar teşekkür eder elinize yüreğinize sağlık.

Merhaba Metehan Bey,

Detaylı test yaptığımda yaptığınız ilk iki makroda sorun yok dediğiniz gibi en uygunu oldu.
Aranan dosya adının firma adı ile eşleşmesi mantığını anlayamamıştım. Böyle kalabilir.

3. Makroda ise; B’de SEÇİLENİ SEÇİLEN FİRMALARA GÖNDER

B’de seçtiğim dosyayı D, G, J sütunlarında X ile seçtiğim firmalara göndersin. Firma ismine bakmadan.
D, G, J sütunlarındaki sadece X işaretine bakıp göndersin.

Bir de L4 Hücresine A sütunundaki toplam dosya sayısını yazsın.

Tekrar teşekkür eder elinize yüreğinize sağlık.

Belirttiğiniz şekilde dosyanız revize edilmiştir. İlk mesajımda ki kodları ve dosyayı yeniledim.

Merhaba Metehan Bey,

Makroda sorun yoktur eksiksiz çalışıyor.
Emekleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Saygı ve minnetle, iyi çalışmalar diliyorum.

Merhaba Metehan Bey,

2016 Outlook mail kullanıyorum. Orada default olarak imzalar altında mail şablonum var.
Buradan gönderdiğim mailleri oradaki mail şablonuna ilişkilendirilebilir mi?

Saygılar,

Metehan bey, ekte bir örnek hazırladım. mail gönderdiğimde bunun gibi bir imza şablonu kullanıyorum.
Belki ilişkilendirilebilir diye düşündüm.

Saygılar,

İmza.webp

Kodlarınızın arasındaki aşağıdaki paylaştığım kod bloğun da .Display 'göndermek için .Send ' kodunu With OutMail kodunun altına taşıyın ve birde bu şekilde deneyin.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(16 satır)

Merhabalar.
Sayın @Filose 'nin bu dosyasını daha evvelden hatırlıyorum sanki, hangi aşamasındaydı emin değilim ama
(bilgisayarımda outlook da kurulu olmadığını belirterek, KİME, EK. GÖNDER gibi hususlara mantık yürüterek cevap vermiştim galiba)
küçük bir miktar katkım olmuştu (kendisinin olumlu geri bildirimi de vardı) diye aklımda kalmış.

Demek ki ya dosya yapısı değişti ve uyarlama sorunu yaşanmış ya da o zaman olmayan yeni istekler eklenmiş olmalı (emin değilim tabi).

Sayın @metehan8001 'in üstesinden geleceğini düşünüyorum. ?
.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22
Geri