Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Takvimde Yıllık İzin Sürelerini Renklendirme

Qene

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Sizlerden öğrenmek istediklerimle bir çalışma yapmak istedim ama ne yazık ki olmadı. Yapmak istediğim şöyle bir şey:
Bir çalışanın kullanacağı yıllık izin süresini takvime dağıtma ve takvimin günü yıllık izin gününe denk geliyorsa renklensin şeklinde.

1663659874332.webp

En üstteki 3 bilgide yazdığım alandaki bilgilere göre takvim otomatik olarak şekillensin ve renklensin. Yani izin günlerine denk gelen hafta tatili ve resmi tatil günleri dikkate alınmadan, yıllık izin günü olarak dikkate alınacak günler renklenmeli. Bu işlem için Hafta tatili günü "Salı, Çarşamba" şeklinde 2 günde olabiliyor.

Excel 365 ile otomatik yapılması mümkün müdür?

Yardımlarınızı rica ederim, teşekkürler.

Çözüm
Selamlar,
Benim çözümüm aklıma gelen olasılıkların değerlendirilmesi şeklinde

ilk dosya

00014.webp

Burada Tatiller için Tatil sayfası mevcut.
Yani tatiller manuel yazılıyor.
Bir de koşullu biçimlendirmelerde 365 dinamik diziler ve { } gibi dizi operatörleri kullanılmadığından dolayı, Arefe günlerinin İş Günü sayılarak Resmi Tatillerin oluşturulmasına yönelik FİLTRE işlevi kullanılan formül RTDB adıyla ad tanımlaması yapıldı. Biçimlendirme Formüllerinde kullanıldı.

Kullanılan formüller Excel365 / Excel2021 işlevlerini içermekte...

2. dosya

00015.webp

Dosya 1 deki ile aynı durumlar değerlendirildi. sadece Tatil listesi formüllerle oluşturuldu. Ve bu liste formüllerde kullanıldı.
Resmi Tatiller / Dini Bayramlar
** İzin başlangıç...
Sorum günceldir. Küçük bir de sanırım eklemeyi atladığım detayı yazmak istiyorum.
Üstteki resimde bahsettiğim takvimde otomatik olarak oluşabilir mi? İznin başlangıç tarihinin bir önceki haftasından itibaren, bitiş tarihinden de bir sonraki haftasını kapsayacak şekilde.

Teşekkürler

Selamlar,

ilk dosya

00014.webp

Bir de koşullu biçimlendirmelerde 365 dinamik diziler ve { } gibi dizi operatörleri kullanılmadığından dolayı, Arefe günlerinin İş Günü sayılarak Resmi Tatillerin oluşturulmasına yönelik FİLTRE işlevi kullanılan formül RTDB adıyla ad tanımlaması yapıldı. Biçimlendirme Formüllerinde kullanıldı.

2. dosya

00015.webp

Dosya 1 deki ile aynı durumlar değerlendirildi. sadece Tatil listesi formüllerle oluşturuldu. Ve bu liste formüllerde kullanıldı.
** İzin başlangıç tarihi
** izin süresi
** Resmi Tatiller Tablosu
baz alınarak, biraz da geniş tutularak izin başlama tarihinden başlayarak, izin süresine bağlı olarak 4 ile 5 aylık bir dönemi kapsayacak şekilde formüllerle oluşturuldu. Ek bir tatil sayfası yok. Liste tarih ve süre yazılınca oluşuyor. (Tarih ve süre, yazılmazsa, boş bırakılırsa, metin yazılırsa gibi durumları değerlendirmedim)

Formüllerin hem 365 ve hem de 2021 de çalışması için bu tatil listesinin formülü çok uzun oldu.

Düzeltme : 22.09.2022 00:30
İzin Günlerinin Biçimlendirilmesindeki formülde Hata gördüm.
Dosyalar değiştirildi...

2. Düzeltme : 22.09.2022 13:12
@Qene nin çok yerinde bir uyarısı olan "İznin başlangıç tarihi ile bitiş tarihi 2 farklı YIL olunca liste dökülmedi" için formülde küçük bir değişiklik yapıldı. Yeni dosyalar eklendi.

Ekli dosyalar

• Yillik_izin_Kos_Bicim.xlsx
    34.4 KB · Görüntüleme: 10
  • Yillik_izin_Kos_Bicim_RT_Oto.xlsx
    23.3 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Çözüm
Hocam telefonuma bildirim gelir gelmez giriş yaptım. İnşallah bilgisayardan detaylıca inceleyip geri dönüş yapacağım.
Çok teşekkürler.

@52779 hocam çok ince bir nüans ile karşılaştım. İznin başlangıç tarihi ile bitiş tarihi 2 farklı YIL olunca liste dökülmedi. Müsait olduğunuz bir zamanda, o kısım içinde desteğinizi rica edebilir miyim?

Çok teşekkürler

@Qene
Çok teşekkür ediyorum.
İnce bir nüans. Ama benim değerlendirmediğim çok ÖNEMLİ bir nüans.
Takvimle ilgili bu formüllerde, küçük değişiklikler yapıldı.
Yeni Dosyalar, 6 no.lu mesajımdaki eski dosyalarla değiştirilip eklendi.
Tekrardan çok teşekkürler...

@52779 Hocam çok güzel olmuş ellerinize emeğinize sağlık Hocam 1 den fazla personeli takvim üzerinde gösterme olasılığımız olabilir mi veya yapılabilir mi ?
Teşekkür ediyorum.
Varsayıyorum 30 kişi var. Bunların yarısından çoğu 15 Ağustos - 21 Ağustos arasında izinlerinin bir bölümünü kullanmış.

Şimdi bu 30 kişiyi nasıl göstereceksiniz.
Çakışan tarihlerde hepsi üst-üste geldi. Nasıl anlayacaksınız.
Yani karmakarışık renk tarlası gibi takvim.

Ben mi yanlış yorumluyorum..
O zaman elle hazırladığınız örneği paylaşın ki ne yapılacağını anlayabilelim...

@52779 hocam, #6 numaralı mesajdaki resmi ve dini tatillerin otomatik olarak belirlendiği versiyon gerçekten çok işime yarayacak.
Ama uyarlama kısmında takıldığım bir alan oldu.

Müsait olursanız; İzin hesaplamalarını yaparken.
İzin Başlangıç Tarihi ve İzin Gün Sayısı yerine; İzin Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihini yazıp, İzin Gün Sayısı ve İşbaşı Tarihini buldurma alternatifi imkanımız var mı?
Ben kullandığım dosyada hafta tatillerini bir açılan listede Gün (Pazar) ve Günler (Cumartesi, Pazar) şeklinde kullanıyorum.
Sanırım izin girişlerinde de genelde başlangıç ve bitiş tarihleri üzerinden gidilmekte.

Çok teşekkürler.

Selamlar,

ilk dosya

00014.png

2. dosya

00015.png

** İzin başlangıç tarihi
** izin süresi
** Resmi Tatiller Tablosu
baz alınarak, biraz da geniş tutularak izin başlama tarihinden başlayarak, izin süresine bağlı olarak 4 ile 5 aylık bir dönemi kapsayacak şekilde formüllerle oluşturuldu. Ek bir tatil sayfası yok. Liste tarih ve süre yazılınca oluşuyor. (Tarih ve süre, yazılmazsa, boş bırakılırsa, metin yazılırsa gibi durumları değerlendirmedim)

Formüllerin hem 365 ve hem de 2021 de çalışması için bu tatil listesinin formülü çok uzun oldu.

Düzeltme : 22.09.2022 00:30
İzin Günlerinin Biçimlendirilmesindeki formülde Hata gördüm.
Dosyalar değiştirildi...

2. Düzeltme : 22.09.2022 13:12
@Qene nin çok yerinde bir uyarısı olan "İznin başlangıç tarihi ile bitiş tarihi 2 farklı YIL olunca liste dökülmedi" için formülde küçük bir değişiklik yapıldı. Yeni dosyalar eklendi.

Bende aşağıdaki hatayı verdi , excel sürümden kaynaklanıyor

1663871979469.webp

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar