Soru Tabloda aranan değerleri bulmak

slymnytm

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın İlgililer;

M7 Hücresinde ki değer C sütununda var ise
Üst kısmında yazan yönetici bilgilerini diğer tabloya
M8 hücresine isim
N8 hücresine soyisim
P8 hücresine ise saati olacak şekilde nasıl bir formül yazılabilir?
("YÖNETİCİ" ibaresi sabit olup bulunduğu hücre yapılan ürün çeşitliliğiden dolayı farklıdır.)

Ekli dosyalar

• SY1.xlsx
    76.4 KB · Görüntüleme: 9
Selamlar,

Çözüm sağlayacak üyeler için,
Soruyu netleştirmek açısından
Resim üzerinden de görüleceği üzere bazı sorular olacak.

1645745602979.webp

Sorular :

1 - Dosyanızdaki gibi DAİMA 5 satır mı olacak? Yani, her bir Kod No için 5 satır mı olacak?
2 - Kimi Kod No 3 adet kimisi örnek resimdeki 0001 kod no da olduğu gibi 11 adet gibi mi olacak?
3 - Örneğin en fazla 0005 kod no için satır adedi 20 olsun. Bu durumda her bir Kod No için standart 20 satır mı olacak? Yoksa örnek resimdeki gibi 0001 Kod no biter bitmez 0002 no lu kod mu listeye alınacak.
4 - Gerçek durumda, Aynı Yönetici için 1 den fazla AYNI kod No olabiliyor mu? Resimde Aynı Yönetici için hem 187. satırda ve hem de 207. satırda 0001 Kod no bulunmakta. (Sipariş adetleri FARKLI diğer bilgiler AYNI)
5 - 4. soruda cevabın Evet olması durumunda, Yönetici Bilgileri resimde olduğu gibi TEKRARLI mı yazılacak? Eğer Tekrarsız yazılacaksa formül çok daha kompleks boyuta gidiyor demektir. Bu durumda Makro ile çözüm çok daha uygun olacaktır.
6 - Resimdeki 1AAA, 2AAA gibi Kodlar da yazılacak mı? Çünkü bu kodlar yazılacaksa, formülle getirilmeli.
7 - Yardımcı kolon / kolonlar kullanılabilir mi?... Örneğin resimdeki Yönetici satır no gibi....

Moderatörün son düzenlenenleri:
Cevaplar

1. Sipariş adedi büyük olan 5 satır
(0001 kod a ait 5 büyük değer
23. Satır
42. Satır
62. Satır
83. Satır ve
184. Satır)
2. Standart 5 kod
3. 0001 kod bitince 0002 kod alınacak listeye.
4. Kodlar sabit değişmiyor lakin sipariş adedi farklı olabiliyor.
5. Toplam da 41 bölüm var ben sadece göstermek için 4 bölümü koydum o yüzden macro yazmanız durumunda dosyamda hata verecektir.
6. Olabilir olmayabilir sipariş adedini getirmek için kullanmıştım.
7. Yardımcı kolon eklenebilir.

Kısa kısa yazmaya çalıştım inşallah ifade etmişimdir kendimi.

Selamlar,
İş yoğunluğundan maalesef gündüz saatlerinde siteye pek giremiyorum.

1645790289242.webp

Resimdeki şekilde çözüm üretmiştim dün gece... İstediğinizi karşılar mı bilemem...
Bugün ise, birkaç düzenleme yaptım bu çözüm üzerinde...

*** Formül olarak, B kolonunda görüldüğü gibi, kompleks bir formülle yardımcı kolonlardaki Yöneticilere ait Satır Numaraları hesaplanıyor. Bu yardımcı kolonlardan hareketle, listeler oluşturuluyor.
*** Formülde gerek sadelik ve gerekse de dinamik alan açısından Ad Tanımlamaları kullanıldı. Esas liste SABİT ise ad tanımlamalarına gerek olmadan da yapılabilir.
*** Yardımcı kolonlar olmadan da yapılabilir. Ancak kompleks olan formülü her defasında tekrar tekrar çalıştırma olayı olacaktır. Performans problemi olacaktır.

Sizin sabah yazdığınız, cevaplara göre bu dokumanda farklılıklar mevcut.
1 - Sipariş adedi büyük olan 5 satır :
*** Bu liste her bir Kod için standart 15 satır olacak şekilde hazırlandı... En çok sipariş adedi içerenler deyince, zaten kompleks olan formülü daha da kompleks hale getirip (belki de işin içinden çıkılmaz hale getirip) hesaplamalar yapılmalı... Eğer resimdeki gibi bu çözüm isteği karşılamayacaksa Makrolu çözüm arayın derim... ki bu da benim gibi makro fakirinin yapabileceği bir şey değil...
2 - Standart 5 kolon ve 0001 bitince 0002 ye geçilecek :
*** Çözüm, Standart 15 satır üzerinden hazırlandı.
*** Evet... 5 er satır da yapılabilir tabi ki... Ancak burada şöyle bir problem var. Yönetici adedi 5 in altında olduğunda (Mevcut listede böyle olay yok ama...) Boşluk verilmeden tüm liste elde edilebilmesi demek yardımcı listede adetlerin sayılması vs... gibi bir durumu beraberinde getirecektir ki buradaki problem Bölümler bitince yeni bölüm, başlık satırı ve listenin oluşması olacaktır.
3 - Toplam da 41 bölüm var ben sadece göstermek için 4 bölümü koydum..... :
Kesinlikle Makrolu çözüm kullanın derim... Formüllü çözümde kasılmalar / yavaşlamalar olacaktır. Bu da beni Aşacaktır.

Ekli dosyalar

• SY1.xlsx
    98.3 KB · Görüntüleme: 6
Moderatörün son düzenlenenleri:
@52779 Sn. Yöneticim;

Dönüşünüz için çok teşekkür ederim lakin üstteki kod değişken olduğundan dolayı kod değişince veriler gidiyor.
Dosyayı revize edip yeniden yüklüyorum ilgilenirseniz sevinirim,

Ekli dosyalar

• SY2x.xlsx
    9.2 MB · Görüntüleme: 11
Sanıyorum bu dosya benimle alakalı değil.
Ve de çok yüksek hacimli bir dosya... Benim PC de bu tip dosyalarla çalışamıyorum.

Yine de anladığım kadarıyla cevap vereyim.
"üstteki kod değişken olduğundan dolayı kod değişince veriler gidiyor."

***Formülleri iyi inceleyin derim...
Her 15 satırlık bölümün üzerinde KOD numarası var.
Yani her 15 satır için formüllerde farklılıklar var. Çünkü 15 satırda bir Yeni bir KOD numarası olduğundan Kod Numarasını referans almak için 15 satırda bir formülde farklılıklar olmaktadır.
*** Daha da önemlisi, gönderdiğim dosyada, Ad Tanımlamaları var. Ve bu ad tanımlamaları formüllerde kullanılmakta.
Bu dosyada ise ne bir formül, ne bir ad tanımlaması göremedim ben....

Önerimi tekrarlayacağım.. Böyle bir dosya için en uygun çözüm makrolu çözüm olacaktır. Siz makrolu çözüm talep edin.

Sanıyorum bu dosya benimle alakalı değil.
Ve de çok yüksek hacimli bir dosya... Benim PC de bu tip dosyalarla çalışamıyorum.

Yine de anladığım kadarıyla cevap vereyim.
"üstteki kod değişken olduğundan dolayı kod değişince veriler gidiyor."

***Formülleri iyi inceleyin derim...
Her 15 satırlık bölümün üzerinde KOD numarası var.
Yani her 15 satır için formüllerde farklılıklar var. Çünkü 15 satırda bir Yeni bir KOD numarası olduğundan Kod Numarasını referans almak için 15 satırda bir formülde farklılıklar olmaktadır.
*** Daha da önemlisi, gönderdiğim dosyada, Ad Tanımlamaları var. Ve bu ad tanımlamaları formüllerde kullanılmakta.
Bu dosyada ise ne bir formül, ne bir ad tanımlaması göremedim ben....

Önerimi tekrarlayacağım.. Böyle bir dosya için en uygun çözüm makrolu çözüm olacaktır. Siz makrolu çözüm talep edin.
@52779 Bey macro çözümü talep edin dediğinden dolayı macro başlığında açtım lakin oradan da kimse dönüş yapmadı kapattığınız iyi olmuş.

Olumlu olumsuz geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10
Geri