Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Fazla Ödenen Primleri Dağıtma

Gotouzaklar

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar değerli arkadaşlar.
Ekteki dosyada maruzatımı açıklamaya çalıştım.
Bu hususta fikir öneri ve yardımlarınızı rica ediyorum.
Vakitiniz olduğunda bakabilir iseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Kitap1.xlsx
    11.1 KB · Görüntüleme: 12
Çözüm
Tekrar merhaba.
31 numaralı cevabımda; 28 numaralı cevabımla ilgili olarak, isteğinizi tamamen yanlış anladığımın ortaya çıktığını belirtmiştim.

Herneyse; Sayın @selmank 'ın 36 numaralı cevaptaki çözüm önerisi olayı tamamlamış durumda zaten ve
böylece isteğinizin tam olarak ne olduğunu da anlamış oldum.

Ekteki önerim de alternatif olsun, denemelerimde soruna rastlamadım.
Soruyu doğru anladığımdan emin olamadığım için dosya eklememiştim. Ondalık sayı girilebiliyorsa ve max/min değeride birnirine yakın isteniyorsa en iyi çözümü şu şekilde buluyorum. İstediğiniz çözüm bu mu?
Öyle ise Solver eklentisini bu problem için nasıl kullanacağınızı açıklayayım.

goruntu.webp

Sayın @Gotouzaklar,
L Sütunu büyükten küçüğe gitsin istiyorsunuz.
N sütunu birbirine yakın olsun istiyorsunuz.
Ama K sütunu değişken.
N sütunu = L/K
Siz K sütununda alt satırlara üst satıtlardan çok küçük değerler verdiğiniz sürece tabi ki N sütunundaki fark büyük olacak.
Yakın olabilmesi için L sütunundaki değerlerin aşağı satırlara indikçe küçülmesi koşulundan vazgeçmeniz gerekir diye düşünüyorum.
Bilmiyorum. Belki de ben sizin ne istediğinizi anlayamadım.

Снимок.webp

Sayın Selman aranan çözüm tam olarak bu değil lakin çözüme çok yaklaşılıyor.
Şöyle ki sizler kadar bu işleri bilmemekle beraber.
Turkuaz sütununa merdiven şeklinde en üstte ki en büyük en alta inildikçe küçülecek şekilde bir işlem uygulanabilir.
Topiğin ilk mesajındaki örnek dosyada ki M sütunu değerlerine bakma imkanınız var ise. Orada durum daha net anlaşılır.

Yok bahsettiğim gibi bir işlem yapılamaz ise verdiğiniz çözüm idare şeklinde kullanılabilir.
Burada idareden kasıt yine manuel işlem ile destek verilecek dosyaya.

Sayın PriveT;
Sayın Selman için yazdığım yazıda bahsettiğim gibi.
2. bir işlem ile bahsettiğiniz sorun giderilebilir diye düşünüyorum
kendi birikimim ve tecrübem itibari ile.

Evet dediğiniz gibi bir paradoks gözüküyor. Lakin bir umut çözüm arıyoruz.

Sayın PriveT dosyada ki istenen şey.
Sizin çalıştığınız şekli ile N sütunundaki (orjinal hali ile M sütunundaki ) değerlerin birbirine yakın olması
ve aşağı doğru inildikçe değerin küçülecek olması. Alıntı yaptığınız yazıda
bir muğlaklık var evet. Bu husus için özür dilerim.

Tekrar merhaba.
Açıklamalarınızın hala yeterli olmadığını bir kez daha belirteyim.

19 numaralı cevapta belirttiğiniz "olmasını istediğinize yakın değerler" şeklinde ekran görüntüsünde yer alan açıklama ve
aynı cevapta kullandığınız "benim manuel verilerle oluşturduğum yaklaşık değerler" ifadelerini açmanız gerekiyor.

Siz bu değerleri manuel oluştururken (formül kastetmiyorum); hangi değerlere bakarak, hangi değerleri birbiriyle karşılaştırarak,
şu şöyle olmalı, bu böyle olmalı şeklinde düşünürken zihninizde yaptığınız muhakeme sırasında kullandığınız kriterler nelerdir,
nasıl düşünüyorsunuz ve böyle olmalı diye karar veriyorsunuz onu açıklamalısınız.

Formül işini Excel ile uğraşanlara bırakın bence.

İlk örnek belgenize göre J, K ve L sütunundaki değerlerin, olmasını istediğiniz değerlerin oluşumundaki
ARTI/EKSİ/ORANSAL etkisini açıklayarak başlayın mesela.

Yoksa verilecek tüm cevaplar ister istemez varsayımlara dayanmak durumunda ve FAL BAKMAK gibi olmak durumunda.

Önce yukarıda belirttiğim hususları bir kez daha okuyup, bunlara ilişkin detaylı bir açıklama düşünün gerekirse yeni bir örnek belgeye
herbir değer için ayrı ayrı olmak üzere, metin kutularına açıklamalar yazın.
Aşağıdaki formüllleri ayrı ayrı ilk hücreye uygulayıp va aşağı doğru kopyalayarak bir deneyin bakalım.
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Yeni belgenizde, bir önceki cevabımda belirttiğim tarzda bir açıklamanız yine yok.
Önceki yazdıklarınızı terarlamışsınız, ayrıca da verdiğim formül seçeneklerini denemediğiniz gibi bir sonuç çıkartıyorum.

Bir önceki cevabımda verdiğim ikinci formülün, istediğiniz şekilde sonuç ürettiğini fark ettiniz mi acaba?
Bu formülü, yanlış diye niteleyeceğiniz sonuç üretmesine neden olabilecek, farklı veri dağılımları üzerinden de dener misiniz?
.

Ekli dosyayı kontrol ediniz. 4 ayrı sayfa, 4 alternatif.
Ama K sütununun diğer sütunlardan bağımsız, hiç bir koşula dayanmadan değişebildiği sürece, bu sorunun tam çözüme ulaşması bana biraz zor geliyor.
Merakla %100 çalışacak çözümü bekliyor olacağım.

Ekli dosyalar

• xxx.xlsx
    22 KB · Görüntüleme: 2
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba Sayın PriveT Sayfa1 (4) sayfasındaki değerler aradığımız çözüme yakın diyebiliriz.
Lakin K sütunundaki veriler değiştiğinde bahsettiğimiz kriterden uzaklaşıyor
Sizde denemişsiniz mutlaka.

Dünde bahsetmiştim. Sayın Selman bir resim yüklemişti.
L sütunundaki verlerin tamamı aynı idi. Yani bir ortalama alınıyor idi.
Bu sabit değerlere altan eksiltip üste ekleme mantığı ile bir yol izlenebilir mi
siz bu konuda ne düşünüyorsunuz acaba ?

Benim eklediğim Formülde en alttan eksiltip üste ekleme var, hatta K sütununu da mümkün olduğunca dikkate alma var. Fakat dediğim gibi K sütunundaki bağımsızlık ve kararsızlık sebebiyle bazen istenilen sonuç alınamayabiliniyor. Yani istediğiniz kadar L sütunynda alttan alıp üste ekleyin, K sütununda verilen uçuk farklılıkta değerler olumsuz sonuçlara sebep oluyor.
Belki farkli bir yöntem veya formülle bir çözüm üreten çıkar. En alt haricinde alttaki her satırdan değer alma yapılabilinirse de çözüme ulaşılır.

İlk olarak Solver ile çözmüştüm ama orada büyüktür/küçüktür yerine büyük eşit/küçük eşit kavramları olması sebebiyle ardışık değerlerin eşit olması söz konusu oldu. O yüzden formül ile çözmeyi denedim. Ekteki gibi bir çözüm geliştirim. Yeşil ile ilave ettiğim alanlar hesaplamaya yardımcı değerler.
Ağırlık sütünü: büyükten küçüğe sıralamaya yardımcı oluyor. Başlangıç değeri olarak resimde 3 görüyorsunuz. Buraya farklı rakamlar verdikçe L sütündaki en büyük ve en küçük değerin değiştiğini göreceksiniz. Birbirine yakın olmasını istioyrsanız ilk değeri küçük bir rakam verin. Son değerin pozitif bir sayı olması gerekiyor. Ona göre formülasyonunu ayarlayabilirsiniz.

AğrXDğs : Değişken Değer x az önce açıkladığım Ağırlık sütünunun çarpımı.
L sütünün olmasını istediğiniz toplamını bu sütunun toplamına bölüp bir faktör değeri hesaplıyorum. Bu faktörle değişken değeri çarpıncada sonucu veriyor.

Capture.webp

Ekli dosyalar

• YeniS.xlsx
    14.1 KB · Görüntüleme: 5
Sayın Selman,
Elinize emeğinize yüreğinize sağlık.
Farkınız ziyadesiyle hissedildi.
Sağ olun var olun.

Konuya alaka gösteren diğer
kıymetli arkadaşlara da bir kez daha
teşekkür ederim.
İyi forumlar.

Elbette Selman Beyin üstadlığı tartışılamaz ama "farkınız ziyadesiyle hissedildi" diye bir eklemeyle Selman Beyi yücelttiğiniz kadar benim saatlerce verdiğim emeği gömmüş oldunuz. Teşekkürler.

Tekrar merhaba.
31 numaralı cevabımda; 28 numaralı cevabımla ilgili olarak, isteğinizi tamamen yanlış anladığımın ortaya çıktığını belirtmiştim.

Herneyse; Sayın @selmank 'ın 36 numaralı cevaptaki çözüm önerisi olayı tamamlamış durumda zaten ve
böylece isteğinizin tam olarak ne olduğunu da anlamış oldum.

Ekteki önerim de alternatif olsun, denemelerimde soruna rastlamadım.

Ekli dosyalar

• fazla_primin_dagitimi_927.xlsx
    16.2 KB · Görüntüleme: 2
Çözüm
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi