Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Sekmeleri Başka Bir Sayfaya Makro ile Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

modoste

Normal Üye

bir dosyamda yaklaşık 200 adet sekme mevcut ve ben genellikle hep bu dosyayı açıp taşı/kopyala ile başka boş bir dosyaya sekmeleri kopyalamaktayım ve çok zamanımı alıyor.

makro ile şöyle birşey yapılabilir mi. boş bir dosyam olacak ilk makroda hangi dosyadaki sekmeleri taşıyacaksam o dosya açılır pencere (Dosya seç ekranı gibi) ile tıkladıktan sonra boş dosyamda o sekmeler listelenecek ve ben hangi sekmeleri seçeceksem tıklama yada çentikleme gibi belirteçle belirledikten sonra ilgili sekmeler taşınacak
2 makrolu bir çözüm gibi

dosya eklemeli bir çözümü olmayacağını düşünüyorum sayın hocam
tekrar eder ve kısaltırsam
mesela masaüstünde "Veriler" adlı dosyam var ve içinde "Bölge" "İller" ve "İlçeler" diye 3 sekme olsun
masaüstünde yine "Makro Çözüm" excel dosyam olsun "Sayfa 1" "Sayfa 2" "Sayfa 3" sekme adlarından oluşan

istek şu
makro Çözüm dosyamda yazılacak makro ile dosya seç pencere açılacak ve istediğim dosyayı seçeceğim (bu örnekte masaüstü Veriler dosyası)
B1:B3 arasına kadar bir liste oluşacak bu örnek için Bölge-İller-İlçeler diye. ben bunlardan mesela İlçeler olanı belirleyecem bu yan sütun C olabilir. bir işaret ile (nokta-tıklama gibi) ve bu anda İlçeler sekmesi Makro Çözüm dosyasına kopyalanacak

eklediğim dosyadaki sekme adları yeniden belirledim önceki soru ifadelerinden bağımsızdır.

2 excel dosyası ekledim açıklamalar Dosya2 de
Dosya1 sadece A-B-C-D-E sekmelerinden oluşan dosyadır

Ekli dosyalar

• Dosya1.xlsx
    9.4 KB · Görüntüleme: 3
  • Dosya2.xlsx
    10.4 KB · Görüntüleme: 1
O halde şunu mu istiyorsunuz.
İstediğiniz harici bir ana dosya olacak, bu ana dosya ile başka bir dosya seçilecek, seçilen dosyanın sekmeleri listelenecek, listedeki işaretlediğiniz sayfalar boş bir sayfaya kopyalanacak.
Doğru mu anlamışım acaba?

Bu şekilde dosya ve sekme isimlerinde değişiklik yapılırsa hata oluşacaktır. Sayfa isminin karşısına "x" yazınız.
Kullanılan kodlar:
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(38 satır)

Ekli dosyalar

• Toplu Sayfa Kopyala.xlsm
    23.9 KB · Görüntüleme: 5
ömer hocam deniyorum makroları 1. makro çalışıyo sekmeleri sıralıyor ben sonra "x" leri yazdıktan sona 2. makroyu tıkladığımda dosya seçin uyarısı alıyorum

sizden gelen dosyayı masaüstüne aldım diğer dosyayıda masaüstüne alıp denediğimde bir hata çıkmadı
diğer denediklerimde hatalar aldım dosyayı seçiniz yazdı

bunu yazarken sizden gelen mesaja baktım 2. makronun çalışması için ben kodda önce dosya seçiniz yazısı yerini elle mi yazmalıyım anlayamadım tam

sayın hocam 1. makro her halükarda çalışıyor dosyanın yolunu buluyor ve B1 e yazıyor ama 2. makro bazen çalışıyo bazen çalışmıyor. sebebini anlayamadım. klasör adları dosya adları türkçe ingilizce karakterler mi bilemiyorum.

Birinci makro çalıştığı zaman dosyayı seçince B1 hücresine dosyanın yolunu yazar ve B2'den itibaren sayfaları listeler.
İkinci makro B1 hücresindeki adresi kontol eder ve öyle bir dosya yolu bulamazsa "Dosya seçin" uyarısı verir (hata oluşmaması için). B1'deki yolda dosya varsa işlem yapar.
Dilerseniz buradaki if sorgusunu silip aşağıdaki şekilde kullanabilirisiniz, ancak dosya yolunun bulunamadığı durumda hata oluşacaktır.
Kod:
(15 satır)

dosya yolunun bulunamaması sorunu nasıl giderilir hocam
1. makroda o dosyanın yolunu buluyor yazıyor 2. makro dosya yolunu hangi sebeplerle bulamayabilir :?

Açıkçası bir fikrim yok.
İsteseniz if sorgusunu bir de şu şekilde düzenleyip deneyiniz.
VBA:
(4 satır)

yarın sabah işyerimdeki masaüstü bilgisayarımdada denemeler yapcam eğer her 2 dosya masaüstünde iken sorun almadığımdan o şekilde çalışmalarıma başlayacam ömer hocam çok teşekkür ederim
bu arada ilk gönderdiğiniz userform lu çözümüde başka çalışmalarımda kullanıcam hocam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
27
Geri