Çözüldü Şekil Sabitleme ya da Sütun Sabitleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gkhvrl

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ;
Excel dosyasında A Sütunundaki şekillerin sabit kalmasını yada A sütununun tümünün sabit kalmasını istiyorum.
Bölmeleri dondur sekmenin den yapılamıyor.
Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
(Ayrıca sayın Admin dosya ekleyemiyorum hata mesajı mevcut paylaşabilirim)

Çözüm
O halde aşağıdaki gibi deneyin.
İlgili şekil grubunun adını; bu grubu fareyle seçtiğinizde, formül çubuğunun hizasında en solda görebilirsiniz.
1560952948014.webp

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(12 satır)
Her şekilin adı vardır önce bunların adını bilmeniz gerekiyor. Şekilin veya grubun adı diyelim ki "25 Grup" bu durumda aşağıdaki kodu kullanmak yeterli.

VBA:
(3 satır)

Sayın Feyzullah Bey;

Kod çok iyi tam istediğim şekilde çalışıyor. Ancak tıkladığım hücreye değil de onun 4-5 satır aşağısına yada yanına veya hem 3 satır yanına hem 3 sütun altına şekil grubunu getirmek için kodu nasıl değiştirmeliyim? Target.top kısmını mı değiştirmem gerekli acaba?

Kusura bakmayın tekrar yazıyorum ancak bu kodla şekiller tıkladığım satıra göre aşağı yukarı hareket ediyor. Acaba tıkladığım hücrenin yakınlarına otomatik getirebilir miyiz?

Örneğin F12 hücresine tıklarsam grubu D15 hücresine (2 stun gerisi 3 satır aşağısı) getirsin
Z21 hücresine tıklarsam grubu aynı mantıkla X24 hücresine getirsin

gibi. Teşekkürler şimdiden.

Merhaba.
Sanırım Sayın @Feyzullah şu an müsait değil.
Kendisinin verdiği kod'dan hareketle aşağıdaki gibi düşünülebilir.
Kod'da adı Grup 4 olan şekil grubu, seçilen hücreye göre, yatay ve dikeyde,
kodda belirtilecek adette hücre kadar yatay/dikey konumlandırılır.
yatay ve dikey değişkenine verilecek pozitif sayılar sağa/aşağı, negatif sayılar ise sola/yukarı anlamına gelir.
VBA:
(13 satır)

Sayın @Ömer BARAN Bey;

Öncelikle ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Ben @Feyzullah Bey in şu kodlarını kullanmaktayım;

Kod:
(3 satır)

Zira verdiğiniz bu kodlar ne yazık ki bende çalışmadı. Yanılmıyorsam ilk satırdaki For Each xd in active... diye geçen satırda geçen "xd" ibaresini anlamıyor sistem.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
26
Geri