Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Tarihlerdeki Sayılar Neyi ifade Etmektedir

bd

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Excel'de bir hücreye herhangi bir tarih değeri giriyorum. Bazen anlamadığım bir şekilde bu tarih değerleri tam sayı haline gelmektedir. Neden böyle olduğunu da anlayamadım. Bu tarihlerdeki sayılar neyi ifade etmektedir? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim.

Çözüm
Excel'de tarih değerleri tamsayılardan, saat değerleri ise 0-1 arasındaki ondalık sayılardan oluşur. Excel için tarihin başlangıcı 01.01.1900 yılıdır. Daha önceki tarihlerin işlemsel bir karşılığı yoktur. 01.01.1900 ise tamsayı olarak 1'e karşılık gelir. Yani tarihin ilk günü diyebiliriz. Bir sonraki gün üzerine 1 eklenerek gider. Dolayısıyla sizin belirttiğiniz hususun da kaynağı bu sebeptendir. Yani diyelim ki bir hücrede 01.03.2022 yazıyor, bunun tamsayı değeri, 44621'dır. 01.01.1900 tarihinden 01.03.2022 tarihine kadar 44621 gün geçmiş demektir olarak düşünüledebilir. Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur. Sorularınızı sitemize kayıt olarak daha gelişmiş bir şekilde sorabileceğinizi de hatırlatmak isterim.
Excel'de tarih değerleri tamsayılardan, saat değerleri ise 0-1 arasındaki ondalık sayılardan oluşur. Excel için tarihin başlangıcı 01.01.1900 yılıdır. Daha önceki tarihlerin işlemsel bir karşılığı yoktur. 01.01.1900 ise tamsayı olarak 1'e karşılık gelir. Yani tarihin ilk günü diyebiliriz. Bir sonraki gün üzerine 1 eklenerek gider. Dolayısıyla sizin belirttiğiniz hususun da kaynağı bu sebeptendir. Yani diyelim ki bir hücrede 01.03.2022 yazıyor, bunun tamsayı değeri, 44621'dır. 01.01.1900 tarihinden 01.03.2022 tarihine kadar 44621 gün geçmiş demektir olarak düşünüledebilir. Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur. Sorularınızı sitemize kayıt olarak daha gelişmiş bir şekilde sorabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Çözüm
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
2