Çözüldü Ay Yıl Kriterli Açılan Liste Oluşturma

kmlzdmr

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
(açıklamalar sayfa içlerinde olmakla birlikte...)
Ekli Excel kitabında "Sayfa1" isimli sayfa Verilerin olduğu alandır.
Sayfa3 ve Sayfa4 alanları için formül düzenlenecek ve kriterlerin olduğu alanlardır.

Sayfa3 ve Sayfa4 sayfalarına M1 hücresindeki Yıl ve L1 hücresinde ay (ay seçilmezse yıl tamamı gelecek) bulunmaktadır.
Sayfa1 D4:Ax500 aralığına elle bilgiler girilmektedir. D sütunu AD başlığı altındaki isimler AZ4:A500 aralığındaki elle girilmiş isim listesinden getirilmiştir. D sütununda girilen/seçilen isimler farklı yıllarda ve tarihlerde girilebilmektedir. Hatta aynı kişinin aynı yıl birden fazla tarihli bilgileri olabilir.

Listelenecek alanlar ve koşullar:
Sayfa3 te M1=YIL, L1=Ay ((ay seçilmezse yıl tamamı gelecek) ve K1 hücresinde iki adet seçimli kriter vardır. "Maksimum Tarih Esas Al" ve "Tüm Listeyi Getir" kriterlerine göre M3 sütunundan itibaren Veri doğrulama açılır listesinde ilgili yıl/ay kriterine uyanlar ancak aynı ayda birden fazla olursa maksimum tarihli olan listeye gelecek, ay seçilmeyip yıl seçimindeki uyanlar listelenince de maksimum tarihteki listelenecek

Sayfa4 te Sayfa3 teki formül alanı ve mantığı kendi alanında işlem yapmakla birlikte asıl olan AL:AW sütunlarında 2. satırda yıl ve 3 satırda ay (seçimli) kriterine göre
Sayfa3 için anlatılan kriterlere göre tüm yılların isimleri listelenecek 3. satırdaki ay değiştirildiğinde ilgili aylar gelecek.

Koşul-3) K1 hücresinde iki adet seçimli kriter vardır. "Maksimum Tarih Esas Al" ve "Tüm Listeyi Getir" Bunun anlamı şudur. a) K1= "Maksimum Tarih Esas Al" seçilmiş ise Ay seçilmiş ise aynı ayda aynı kişinin birden fazla kaydı bilgi(ismi) varsa Sayfa1 C sütunundaki maksimum tarihi listeleyecek; buna rağmen ay seçilmiş ise bu defa YIL seçiminde de maksimum tarihli ismi getirecek. b) K1= "Tüm Listeyi Getir" seçilmiş ise Ay / yıl da ne seçilmiş ise bütün seçimi getirecek.

Çözüm
Ben Sn. @KMLZDMR 'e takılıyorum.
Sayfa3'ten de çok emin değilim ama özellikle Sayfa4'te istenileni hiç anlayamadım.
Siz devam edin.
Teşekkürler.
Mesajınızı okuduğumda, fark edemediğim bir şey mi var acaba diyerek dosyaya geri döndüm...
Ve evet.. Sayfa4 e hiç bakmamıştım ve de Sayfa4 ü hiç anlamlandıramadım. O nedenle de dosya eklemekten vazgeçmiştim...

Neyse...
Sözünü ettiğim dosya ektedir...
Sayfa3 te açılır listeler... Formülle çözümlendi.
@KMLZDMR

Yine ürkütücü bir belgeyle arz-ı endam etmişsiniz.
Sorunuzu, açıklamalarınızı anlayıp çözen olursa diye, çıkartmak üzere 🎩 hazır tutacağım.
Böyle bir tablo/veri yapısı/seçenekler mekanizması vs düşünüp tasarladığınız için ayrıca sizi tebrik etmem lazım. (y)

Aklıma değişik espriler geliyor. " memleket memleket olalı, Timur'dan bu yana böyle bir eziyet görmemiştir ! " diyeyim yeter.

.

@KMLZDMR

Sorunuzu, açıklamalarınızı anlayıp çözen olursa diye, çıkartmak üzere 🎩 hazır tutacağım.
Böyle bir tablo/veri yapısı/seçenekler mekanizması vs düşünüp tasarladığınız için ayrıca sizi tebrik etmem lazım. (y)

Aklıma değişik espriler geliyor. " memleket memleket olalı, Timur'dan bu yana böyle bir eziyet görmemiştir ! " diyeyim yeter.

.
Selamlar,
Tam da dosya ekleyecektim.
Mesajınızı okuyunca kararsız kaldım.

@KMLZDMR

.
Üstadım,
yukarıdaki linkte daha önce benzeri tarafınızdan yapılmıştı. Sayfa3 sorum için çok benzeri. Sizin formülleri uyarlamaya çalıştım.
ancak #SAYI! hatası aldım.
Şöyleki:

(Formül çalışırken Sayfa3 K1 hücresindeki kriter yoktu.)

"Sayfa3" sayfası AK2 hücresine uyarladığım formül:
=TOPLA.ÇARPIM((((Sayfa1!$BC$4:$BC$500=Sayfa3!$M$1)+(Sayfa3!$M$1=""))>0)*(((Sayfa1!$BD$4:$BD$500=Sayfa3!$L$1))>0))

"Sayfa3" sayfası AK3 hücresine uyarladığım dizi formülü:

=EĞER(SATIR($A1)>$AK$2;"";KAYDIR(Sayfa1!$D$3;KÜÇÜK(EĞER((Sayfa1!$BC$4:$BC$500=Sayfa3!$M$1)+(Sayfa3!$M$1="")>0;EĞER((Sayfa1!$BD$4:$BD$500=Sayfa3deneme!$L$1)+(Sayfa3!$L$1="")>0;SATIR(Sayfa1!$D$4:$D$500)-3));SATIR($A1));))

M3 ve aşağısına sürüklenecek veri doğrulama/liste alanı formülü olarak
=KAYDIR(AK$3;;;$AK$2;)

formülleri uyguladım. Olmadı... linkteki dosyada metinler vardı. Burada tarihler ay / yıl sayıları var. Çözemedim.
Sayfa4 AL sütunundan sağa doğru yıl/ay ve diğer kriterliye uyarlayabileceğim örnek bulamadım.
Umarım müsait ve rahat bir zamanınızda yardımcı olabilirsiniz.

Not. kısmen doğru tespit etmişsiniz. :)
Sayfa3 için sorusunu tasarlamadım. Bizzat gerekli. Sayfa4 Al ve sağ tarafı olan ise bu durumda bir işlemde (kriterli liste oluşturmaya ilişkin) forum kullanıcılarına ihtiyaç olabilir diye uyarladım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
@KMLZDMR

Açıklamalarınızı okumakta / anlamakta zorlanıyorum.
Şu işlemleri yapınca alınan sonuç istenilen midir bir deneyin bakalım.

Sayfa1'de CA sütunu uygun diye düşünerek yardımcı alan olarak kullanılması uygun diye düşünerek;
-- CA3'e LİSTE diye bir başlık yazın,
-- CA4'e aşağıdaki birinci formülü dizi formülü olarak uygulayıp (CTRL+SHIFT+ENTER) boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın,
Bu formül seçilen yıl/ay bilgilerine uyan kişi isimlerinin listelenmesini sağlayacak ve bu liste veri doğrulama liste kaynağı olarak kullanılacak.
-- Sayfa3'teki veri doğrulama uygulanacak hücre aralığını seçin ve VERİ DOĞRULAMA>LİSTE yi seçip, ikinci formülü uygulayın.
Artık sayfa3'te koşullara uyan isimleri seçebileceğiniz VERİ DORULAMA uygulaması hazır demektir.

Not: Veri doğrulama listesinde bir ismin yer alıp almamasıyla, Sayfa3 K1 hücresindeki seçim arasında bir ilişki göremedim doğrusu.
Tahmini o ki; K1 hücresindeki seçimin etkisi sadece Sayfa3'te başlıklara göre (TARİH/DAİRESİ/TUTAR gibi) veri çekilirken olacak.

Bu uygulamanın istediğiniz şey olduğunu ilettiğinizde, Sayfa3'teki başlıklara göre veri çağırma işlemine bakılır.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(3 satır)

Ben Sn. @KMLZDMR 'e takılıyorum.
Sayfa3'ten de çok emin değilim ama özellikle Sayfa4'te istenileni hiç anlayamadım.
Siz devam edin.
Teşekkürler.
Mesajınızı okuduğumda, fark edemediğim bir şey mi var acaba diyerek dosyaya geri döndüm...
Ve evet.. Sayfa4 e hiç bakmamıştım ve de Sayfa4 ü hiç anlamlandıramadım. O nedenle de dosya eklemekten vazgeçmiştim...

Neyse...
Sözünü ettiğim dosya ektedir...
Sayfa3 te açılır listeler... Formülle çözümlendi.

Ekli dosyalar

• Satırda ayyıl kiriterli açılır liste oluşturma.xlsm
    33.2 KB · Görüntüleme: 6
Çözüm
@KMLZDMR

Açıklamalarınızı okumakta / anlamakta zorlanıyorum.
Şu işlemleri yapınca alınan sonuç istenilen midir bir deneyin bakalım.

Sayfa1'de CA sütunu uygun diye düşünerek yardımcı alan olarak kullanılması uygun diye düşünerek;
-- CA3'e LİSTE diye bir başlık yazın,
-- CA4'e aşağıdaki birinci formülü dizi formülü olarak uygulayıp (CTRL+SHIFT+ENTER) boş sonuç alıncaya kadar aşağı doğru kopyalayın,
Bu formül seçilen yıl/ay bilgilerine uyan kişi isimlerinin listelenmesini sağlayacak ve bu liste veri doğrulama liste kaynağı olarak kullanılacak.
-- Sayfa3'teki veri doğrulama uygulanacak hücre aralığını seçin ve VERİ DOĞRULAMA>LİSTE yi seçip, ikinci formülü uygulayın.
Artık sayfa3'te koşullara uyan isimleri seçebileceğiniz VERİ DORULAMA uygulaması hazır demektir.

Not: Veri doğrulama listesinde bir ismin yer alıp almamasıyla, Sayfa3 K1 hücresindeki seçim arasında bir ilişki göremedim doğrusu.
Tahmini o ki; K1 hücresindeki seçimin etkisi sadece Sayfa3'te başlıklara göre (TARİH/DAİRESİ/TUTAR gibi) veri çekilirken olacak.

Bu uygulamanın istediğiniz şey olduğunu ilettiğinizde, Sayfa3'teki başlıklara göre veri çağırma işlemine bakılır.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(3 satır)
Sayın Ömer Baran üstadım,
Yardımınız için teşekkür ederim.
Sayfa3 için istediğim gibi olmuş. Aklınıza sağlık.
Sayfa4 AL:AW aralığına sayfa1 D sütunundaki "isimleri" Sayfa4 M1 ve L1 kriterlerine göre her bir yıl bir sütuna listelenmesi
ve
Sayfa4 AZ:BK aralığına sayfa1 C sütunundaki "tarihleri" Sayfa4 M1 ve L1 kriterlerine göre her bir yıl bir sütuna listelenmesi
yapılması için formül kaldı.
Sizce de uygun olursa; örneğin 2022 yılı için AQ4 sütununa AQ2 ve AQ3 Yıl/AY seçimlerine göre "isimler" ve sağına yani AR sütuna da tarihini getirmek en doğrusu olsa gerek... (takdirinize...)
Ay satırlarında tüm yılı listelemek için "tümyıl" seçeneği ya da AL3:AW3 alanında ay sayısı yerine hücre boş ("") ise tüm yılı listelemesi uygun olacaktır.
İyi akşamlar.

Moderatörün son düzenlenenleri:
İstediğiniz işlemlerle ilgili olarak, beklentinize uygun olan öneri, benim verdiğim cevaptakiyse;
bu formüllerin uygulandığı yeni bir örnek belge ekleyip, bu yeni örnek belgede de,
gerekirse Sayfa4'ün bir kopyasını oluşturup, kopyalardan birinde .... seçeneklerden .... seçilirse olması gereken sonuç şunlar,
diğer kopya sayfada ise ..... seçeneklerden .... seçilirse olması gereken sonuçlar şunlar
gibi örneklendirme yapın ki nihai hedefin ne olduğu konusunda netlik oluşsun.

Seçenekleri belirlerken en uç örnek verilere göre sonuçlar olsun ki tereddüt edecek bir şey kalmasın, fal bakmak zorunda kalınmasın.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11