Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Satır Sütun Kriterine Göre Toplam Almak

kmlzdmr

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Excel Destek forum üyeleri,
satır sütun kriterine göre toplam almak ve açılır liste/veri doğrulama hususlarında yardımcı olur musunuz?
a) Toplam almak: H74 hücresine formül gerekli olup 18 er sütunlar halinde aralarında bir sütun boş olmak üzere 10 adet alan vardır.
Her bir alanda farklı veri bulunmaktadır. Veriler 34:37 satırlardadır.
H74 hücresine sütunlardaki DURUM lardan H68:H73 aralığında seçimli kriterlere göre toplamlar gelecek.
Dikkat!: 36:37. satırlarda yıl aynı satırda olmayabilir. Yani H71 hücre kriter yıl 2021 ise 2021 36 ya da 37. satırlarda olabilecektir.

b) Açılır liste veri doğrulama:
2. satırdaki birleştirilmiş sütunlardaki isimleri H70 hücresine sadece isimlerin gelebileceği şekilde açılır liste (veri doğrulama) nasıl listelenebilir.
yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• KRİTERLİ TOPLAMA (V1).xlsm
    103.2 KB · Görüntüleme: 8
@KMLZDMR
Excel excel olalı böyle eziyet görmemiştir. Bunun adı zulüm, excele acıyın biraz. ;)

Her neyse; böyle bir tablo için bence en pratik yöntem şöyle;
-- Yardımcı alan kullanmak zorunlu gibi görünüyor,
-- Sütun gruplaması daraltıldığında da sonuçların görünebilir olması açısından
aşağıdaki birinci formülü T2 hücresine uygulayın, sonra da bu hücreyi kopyalayıp AM2, BF2, BY2, .... GI2 hücrelerine yapıştırın.
-- Ardından da nihai sonucun alınacağı H74 hücresine de ikinci formülü uygulayın.
-- Kriterlerde değişiklikler yaparak sonuçları kontrol edin.

Not: Ben olsam (olmayacak iş ya neyse); en azından yukarıdaki işlemlerden sonra A sütununu seçerek sola üç-beş sütun eklenmesini sağlayıp,
KRİTER ve sonuç hücrelerini yani F68:H74 alanını da sol tarafta açılmış yeni sütunlara taşıyıp,
üst taraftan da gruplamayı daraltarak tüm sonuçları, kriterleri vs aynı anda ekranda görürdüm.

Önce yukarıdaki formül uygulamalarını yapıp sonuçlardan emin olduktan sonra sütun ekleme önerime bakarsınız.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(2 satır)

Sayın Ömer BARAN üsdadım excel excel olalı sizin gibi Excel duayeni de görmemiştir. ;)
ilginize teşekkür ederim.
Konuya hemen çalışıyorum. Yazarım.

Üstadım dediğiniz üzere sola sütun ekleyerek kriterleri taşıdım. Güzel.
"b) Açılır liste veri doğrulama:" sorusu takibinizde sanırım.

Birleştirilmiş hücrelerden oluşan isim alanlarının başka bir kaynaktan hazır olarak geldiğini sanmıyorum.
Neticede bu alanlara isimleri elle yazdığınızı düşünüyorum.

Şayet öyle ise, birleştirilmiş hücrelerdeki (aralarda boş alanlar da var) verilerden bir liste elde etmeye çalışmak yerine,
listeyi boşluksuz olarak bir alana elle yazıp (veri doğrulamanın da kaynağı burası olur), birleştirilmiş hücrelerdeki isimleri
formül kullanarak o birleştirilmiş hücrelere almak daha mantıklı değil mi?

Üstadım,
18 sütunlu birleştirilmiş hücreler esas olarak sağdaki belgelere kolay/ hızlı geçmek için oluşturmuştum.
Evet Belge üzerinde isim vs konular var. Belgelerin seri numaraları ile bağlantılı isimleri bir alanda yazıp dediğiniz gibi yapılabilir.

@KMLZDMR Merhaba,
Dosyanızdaki düzensizlik sebebi ile tümü seçildiğinde yapılacak hesaplama kodları bulunmamaktadır.
onun dışında sadece çok etopla gibi basit bir formulle istediğiniz şekilde hesaplama yapabileceğiniz alan oluşturdum. biraz kendiniz mesai harcarsanız yazmış olduğum algoritma ile istediğiniz tüm sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• KRİTERLİ TOPLAMA (V1).xlsm
    103.9 KB · Görüntüleme: 0
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları